نمایش رادیویی باغ وحش شیشه‌ای نویسنده: تنسی ویلیامز

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

نمایش رادیویی باغ وحش شیشه‌ای نویسنده: تنسی ویلیامز

باغ‌وحش شیشه‌ای نمایشنامه‌ای است که توسط تنسی ویلیامز tennessee williams ، نویسندهٔ آمریکایی، نوشته شده‌است. این کتاب یکی از آثار مشهور ادبی جهان است.

براساس این نمايشنامه  ، فیلم اينجا بدون من توسط آقای بهرام توکلی کارگردان ایرانی ساخته شده است.

در این فیلم محبوب ایرانی بازیگرانی مانند فاطمه معتمد آريا ، صابر ابر، نگار جواهريان و پارسا پيروزفر نقش آفرینی کرده اند

فیلم اينجا بدون من اقتباس سینمایی از نمایش رادیویی باغ وحش شیشه‌ای 

فیلم اينجا بدون من اقتباس سینمایی از نمایشنامه‌ باغ وحش شیشه‌ای 

درباره نمایش رادیویی باغ وحش شیشه‌ای

در یک خانوادهٔ سطح‌پایین آمریکایی، مادری (آماندا) با پسر و دخترش، «تام» و «لورا»، زندگی می‌کند.

پدر این خانواده، که ظاهراً تمایل به فرار از قیود زندگی خانوادگی داشته، مدتی است زن و دو فرزند خود را رها کرده و به نقطهٔ نامعلومی رفته‌است.

مادر و دو فرزندش هریک در خیالات واهی و احساسات خود زندگی می‌کنند. مادر کاری ندارد، جز این که شب و روز از گذشته‌های پرموفقیت خود تعریف کند؛ و پسر، جز این که به فکر شعر و شاعری و دیدن فیلم در سینما باشد و به کار اصلی خود (کفاشی) بی‌توجهی کند، فکر دیگری ندارد؛

و دختر، که دارای نقص جسمی در پای راستش است، شدیداً از این نقص رنج می‌برد و در نتیجه ارتباط خود را با همهٔ مردم قطع کرده، تعدادی مجسمه‌های کوچک شیشه‌ای از حیوانات کوچک جمع‌آوری کرده و در گوشهٔ خانه برای خود «باغ‌وحش شیشه‌ای» درست کرده و با آن‌ها صحبت می‌کند.

مادر، نگران از تنها ماندن دختر خود، از پسرش تقاضا می‌کند بین همکاران خود در کارخانهٔ کفاشی، جوانی را برای شام به خانه دعوت کند تا بلکه شوهری برای دختر ناقص‌العضوش دست‌وپا کند!

تام با اکراه این تقاضا را انجام می‌دهد و جوانی به نام «جیم» را برای شام به خانه دعوت می‌کند. جوان، که پر از شور و امید به زندگی است، مدتی با لورا تنها می‌ماند و به او اعتمادبه‌نفس و گریز از تنهایی را پیشنهاد می‌کند.

لورا ظاهراً به زندگی امیدوار می‌شود و… آدم‌های «باغ‌وحش شیشه‌ای» همگی در تخیل خود زندگی می‌کنند. مادر، همچنان پس از گذشت چیزی شاید حدود پنجاه سال از عمرش، در خاطرات هفده‌سالگی و عشاق جوانش زندگی می‌کند؛

پسر (تام) در خیال این است که خانه و محل کارش (انبار کفش) را ترک کند و نویسندهٔ برجسته‌ای شود؛ و لورا (دختر خانه) شاید تنها کسی است که خیال‌بافی‌ای برایش باقی نمانده‌است.

او دختری معلول است که یک پایش کوتاه‌تر از دیگری است، و این نقص عضو، آن‌چنان روح او را تسخیر کرده که تمامی شهامت و جسارت او را گرفته و به‌جایش عقدهٔ حقارت باقی گذاشته است.

دانلود نمایش رادیویی باغ وحش شیشه‌ای نویسنده: تنسی ویلیامز  به مدت 140 دقیقه و در یک فایل صوتی mp3 و در قالب یک فایل زیپ به حجم32 مگابایت را در ادامه رایگان دانلود فرمایید.


پیشنهاد موارد مشابه:

کتاب صوتی شاگرد قصاب نوشته پاتریک مک کیب

مشاهده نقد و بررسی این کتاب