کتاب صوتی در جنگل های سيبری نوشته سيلون تسون مترجم پریزاد تجلی

کتاب صوتی در جنگل های سيبری نوشته سيلون تسون

مشخصات محصول

خلاصه کتاب

کتاب صوتی در جنگل های سيبری نوشته سيلون تسون ما را همراه خود به دل طبيعت سرد و يخ زده روسيه و به بياني دقيق‌تر كنار درياچه بايكال مي‌برد

تهیه محصول

خرید محصول مجازی
MP3-zip 60mb
40,000 تومان

قبل از خرید بخش هایی از کتاب را بشنوید

پس از خرید محصول فایل برای شما ارسال خواهد شد

کتاب صوتی در جنگل های سيبری نوشته سيلون تسون مترجم پریزاد تجلی

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی در جنگل های سيبری خوانشی است از کتاب Consolations of the Forest ، اثر سیلون تسون  برنده جایزه‌ی ارزشمند مدیسی فرانسه در بخش ادبیات غیرداستانی، البته اقبال خوانندگان فرانسوی به مطالعه‌ی آثار الهام‌گرفته از سرزمین‌هایی ناشناخته چون در جنگل‌های سیبری به اندازه‌ای بود که این کتاب عنوان پرفروش‌ترین اثر تجربی سال ۲۰۱۱ فرانسه را هم به‌دست آورد.

ماجرای کتاب صوتی در جنگل های سيبری

هيچ كلكي در كنار نيست ، کتاب صوتی در جنگل های سيبری عنواني گول زننده نيست بلكه حاصل تجربه‌ای واقعی از زندگی نويسنده‌ای تنها در قلب جنگل‌ در سرزمين پوشيده از برف سيبری همزمان با فصل زمستان است.

سيلون تسون Sylvain Tesson ما را همراه خود به دل طبيعت سرد و يخ زده روسيه و به بيانی دقيق‌تر كنار درياچه بايكال می برد و به خواندن يافته‌های درونی و بيرونی اش از زندگی آنجا فرا می خواند.

او در اين مكاشفه به مدت شش ماه تنهايی را در طبيعتی وحشی كنار افراد اندكی كه كيلومترها آن طرف‌تر از او در فضايی روستايی زندگی می كردند، تجربه كرد.

شنیدن کتاب صوتی در جنگل های سيبری به مدت 10 ساعت به علاقمندان سفرهای پرماجرا توصیه میکنم


دلیل ماجراجویی سیلون تسون

کتاب صوتی در جنگل های سيبری,در جنگل های سيبری,کتاب صوتی

از همان ابتدا خواننده كتاب از خود می‌پرسد دلیل واقعی سیلون تسون برای اتخاذ این تصمیم و دست زدن به ماجرایی این چنینی چه بود؟

نویسنده در صفحات آغازین از خستگی‌اش از جامعه مصرفی سخن می‌گوید و به بیان چارچوب زندگی ملال آور زندگی اجتماعی در پاریس می‌پردازد.

قالبی كه رفته رفته فرد را از خود بیگانه می‌سازد و به یك دگردیسی بازگشت ‌ناپذیر سوق می‌دهد.

با این حال همین رخوت نفرت انگیز نقطه شروع ماجرای سیلون تسون می‌شود و خواست عمیق درونی‌اش را برای فرار شكل می‌دهد اما این تنهایی خودخواسته ماجرای اصلی نیست.

تسون دهه 90 میلادی با دوچرخه به سفر دور دنیا رفته بود و همراه الكساندر پوسن جهانگرد فرانسوی رشته كوه هیمالیا را با پای پیاده سپری كرده بود.

او بار دیگر 3 هزار كیلومتر استپ‌های قزاقستان و ازبكستان را همراه عكاسی فرانسوی سوار بر اسب پیمود و پس از خواندن رمان «راهپیمایی بزرگ» نوشته اسلوومیر راویز (1955) با پای پیاده مسیر فرار راویز افسر سوار نظام ارتش لهستان در جنگ جهانی دوم را از اردوگاه‌های گولاگ در سیبری تا هندوستان دنبال كرد.

چرا کتاب صوتی در جنگل های سیبری شنیدنی است؟

کتاب صوتی در جنگل های سيبری نوشته سيلون تسون
کتاب صوتی در جنگل های سيبری

در حقیقت آنچه کتاب صوتی در جنگل های سیبری را شنیدنی كرده روایتی جذاب از ماجراهای سختی است كه تسون در یادداشت‌هایش از تجربه تنهایی و زندگی در شرایط بغرنج به دست آورده بود.

با آن‌كه 180 روز زندگی تكراری در سكوت سرد سیبری برای بیشتر انسان‌ها خالی از هر گونه گره‌ای داستانی است اما نویسنده کتاب صوتی در جنگل های سیبری نوشته سیلون تسون آن را به گونه‌ای بازگو كرده كه فروشی افزون بر 50 هزار نسخه‌ تنها طی چند ماه برای او رقم زده است.

او اقامت شش ماهه‌اش در فصل زمستان و بهار (ژانویه تا ژوئیه) در سیبری را با كوچكترین جزییاتش در یك كابین 9 متری بیان می‌كند.

مسایلی از قبیل وضعیت روزمره، گشت و گذارهای روزانه و اندك لحظات سختی كه تجربه یك تنهایی غیرمعمول به خوشبختی بزرگی برای او تبدیل شده بود؛

رویدادهایی از نشستن یك چرخ‌ ریسك بر پنجره اتاقك كوچكش تا تماشای غروب آفتاب بر سطح دریاچه یخ بسته بایكال تك تك با زبانی سرشار از شعور و طرح سوال از خود روایت شده‌اند.

بافت متن همواره رنگ شاعرانه‌ای به خود گرفته و حیرت انسان خسته‌ای را نشان می‌دهد كه از كشف طبیعتی ساده و یكپارچه‌ و یافتن وحدتی هماهنگ با آن دچار بهت و حیرت شده است؛

طبیعت ساده‌ای فارغ از حضور انسان و ساخته‌های او كه همانند میزبانی است كه مهمانش نمی خواهد كوچكترین آزار و آسیبی به آن برسد.

حتی حضور انسان‌های اندكی كه در كابین‌های جسته و گریخته‌ای كه كیلومتر‌ها آن طرف‌تر در همسایگی نویسنده مستقر شده‌اند و پیش از آن هزاران تن از آنها با كمترین اعتنایی از كنار نویسنده در خیابان می‌گذشتند اكنون با ارزش شده است.

جزء به جزء اشیایی كه پیش از این معمولی و بی‌معنا به نظر می‌رسید حالا اهمیتی مركزی یافته‌اند.

با وجود این سیلون تسون تنها مشاهداتش از این فضای نا‌آشنای خارجی را بازگو نكرده بلكه به مكاشفه‌ای درونی گام نهاده و از این رهگذر خاطرات، تفكرات و تأملاتش را هم درباره كتاب‌های زیادی كه در این سفر همراه برده، بیان می‌كند.

کتاب صوتی در جنگل های سيبری
کتاب صوتی در جنگل های سيبری

او روی هم رفته در تقابل با لحظاتي كه نااميدي به سراغش مي‌آمد هم خود را در بن بست نمی‌يافت و به دشنام عليه طبيعت و تنهايي نمي‌پرداخت.

چرا كه كمابيش هر كسي يا زنجير دريده و در پي رهايي مي‌رود يا به گستاخي درباره آن زبان مي‌گشايد.

سيلون تسون به طور خاص به ستايش از زمان بسيار طولاني و شب‌هايي مي‌پردازد كه در آن نيازي به نگاه كردن به ساعت دست احساس نمي‌شود؛

جايي كه انسان از تصرف و حكومت بر طبيعت و تبديل شدن به مدير و صاحب پر از استرس زمان ناخواسته‌اش سر باز مي‌زند.

از اين رو تجربه واقعی تسون او را به طرح سوالی بنيادی درباره پايه و اساس زندگي در جوامع سرمايه‌داري كه تنها عبارت از سود و افزايش آن مي‌كشاند و به خوبي توانسته است از اين رهگذر خواننده را به دنياي خودش جذب كند.

علت آن نيز فقط اينطور به نظر مي‌رسد كه از بين ما تنها عده انگشت شماري روزي جرأت قدم گذاشتن در سفري به تنهايي در رويارويي با زمستان سيبري به دل راه دهند.

با اين حال نويسنده‌اي چون تسون خلال تجربه منحصر بفردش هرگز خيال فرار به ضرباهنگ گيج‌كننده زندگي روزمره، سلطه جامعه تجاري و فرهنگ مصرفي را در سر نداشته است.

او در سراسر کتاب صوتی در جنگل های سيبری يك خواننده را مورد خطاب قرار مي‌دهد.

در واقع روي سخن او با ماست كه زندگی امروزی مان در جوامع مكانيكی نه تنها راهی براي تغيير و برون رفت از چارچوب‌هايش برايمان باقي نمي‌گذارد بلكه هدف كلي آن دادن برنامه روزانه‌اي به ظاهر قشنگ كه در آن همه روزهاي زندگی فرد شبيه هم و بر اساس آن شكل گيرند.

بنابراين شش ماه سفر به سيبری بيش از آنكه رنگ تجربه يك تنهايی طولاني و ممارست جدی فيزيكي داشته باشد در حقيقت يك ماجراجويي ادبی است.

بريدن از زندگی روزمره براي رويارويي با عناصر طبيعی و رهايی از عوامل مزاحمی است كه در فرآيند نوشتن خلل وارد می‌كنند تا به اين وسيله فرد به كشف دنيای درون و برون و توصيف آن از راه نوشتن دست پيدا كند و به دنبال يافتن پاسخي تنها به اين سوال باشد: آيا من در عمق وجودم توانايي يك زندگي واقعي دروني دارم؟

کتاب های سیلون تسون

سیلون تسون کتاب صوتی در جنگل های سيبری
سیلون تسون نویسنده کتاب صوتی در جنگل های سيبری
  • در ستايش توان سرگردانی (2007)
  • پا به پای گرگ (2004)
  •   سواری استپ‌ها: 3 هزار كيلومتر سوار بر اسب از ميان آسيای مركزی  (2001)
  • راهپيمايی در آسمان: 5 هزار كيلومتر با پای پياده در هيماليا  (1998)

آثار عمده‌اي هستند كه حاصل سفرهای پرماجرای سيلون تسون در طبيعت رنگارنگ و خشن آسيايی به شمار مي‌روند.

او عمده سفرهايش را هميشه به همان شيوه بدوی و بدون استفاده از تكنيك‌ها و وسايل مدرن انجام داده است.

پول سفرهايش هم از راه ساخت فيلم‌هاي مستند، ارایه كنفرانس‌ و انتشار سفرنامه‌هايش تهيه شده است.


توضیح: فایل های صوتی mp3 در یک فایل با فرمت زیپ قرار گرفته و پس از دانلود با استفاده اپلیکیشن یا نرم افزار WinZip آنرا از حالت زیپ خارج کنید دانلود نرم افزار winZIP برای کامپیوتر دانلود اپلیکیشن برای موبایل (اندروید)
کانال سلام صدا
اینستاگرام کتاب های صوتی سلام صدا

برای شنیدن آنلاین کتاب های صوتی به کانال تلگرام سلام صدا مراجعه فرمایید.

برای دیدن توضیحات و مشخصات کتاب های صوتی به اینستاگرام سلام صدا مراجعه فرمایید.

 خریداران این کتاب دیگر چه خریدند

مشاهده همه
دیدگاه ها

لطفا دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

من ربات نیستم *در حال بارگیری کپچا پلاس ...

ده رمان برتر جهان به انتخاب سامرست موام نویسنده و اندیشمند انگلیسی

ده رمان برتر جهان به انتخاب سامرست موام نویسنده و اندیشمند انگلیسی

ده رمان برتر جهان به انتخاب سامرست موام نویسنده و اندیشمند انگلیسی: ۱- جنگ و صلح از لئو تولستوی روس تبار ۲- باباگوریو از انوره دو بالزاک فرانسوی ۳- دیوید کاپرفیلد از چارلز دیکنز انگلیسی  ۴- برادران کارامازوف از فئودور داستایوفسکی روس  ۵- مادام بواری از گوستاو فلوبر فرانسوی  6- سرخ و سیاه از استاندال فرانسوی ۷- بلندی های بادگیر از امیلی برونته انگلیسی ۸-غرور و تعصب از جین آستین انگلیسی 9- تام جونز از هنری فیلدینگ انگلیسی ۱۰- موبی دیک یا وال سفید از هرمان مولویل …

مشاهده نقد و بررسی این کتاب 5427 بازدید بدون دیدگاه