رمان ژاک قضا و قدری و مقایسه آن با دن کیشوت

علاقه مندی
ارسال به...
2 رای
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
5,00/5
Loading...
رمان ژاک قضا و قدری و مقایسه آن با دن کیشوت

در ادبیات جهان رمان های زیادی تحت تاثیر یا در سبک دن کیشوت سروانتس نوشته شده اند که رمان ژاک قضا و قدری نوشته دنی دیدرو یکی از آنهاست، در این نوشته به مقایسه این دو کتاب می پردازیم.

از دیگر آثاری که با الهام از رمان دون کیشوت نگاشته شده میتوان به رمان های زیر اشاره کرد.

رمان های به سبک یا با الهام از دن کیشوت

 • رمان ژاک قضا و قدری نوشته دنی دیدرو
 • رمان تریسترام شندى نوشته لارنس استرن
 • رمان کاندید (ساده دل) نوشته ولتر
 • سه گانه ی نیویورک اثر پل استر
 • کتاب خاطرات پس از مرگ براس کوباس نوشته ماشادو د آسیس 
 • رمان ابله نوشته داستایفسکی
 • رمان مادام بواری اثر گوستاو فلوبر 


درباره رمان ژاک قضا و قدری و اربابش

کتاب صوتی ژاک قضا و قدری و اربابش
رمان ژاک قضا و قدری و اربابش

ژاک قضا و قدری  Jacques the Fatalist  رمانی فلسفی و به سبک کمیک از نویسنده فرانسوی دنی دیدرو است که در سال 1796 منتشر شد.

این رمان در طی 25 سال از دوران زندگی دیدرو، بین سال‌های 1765 تا 1790 و در عصر روشنگری نوشته شده است.

دنی دیدرو در رمان ژاک قضا و قدری درباره جبر و اختیار انسان به سبک کمیک و در بستر فلسفه، سخن می‌گوید و دیدگاه جبر در زندگی را از طریق شخصیت ژاکِ نوکر و استاد بی نامش که به مکانی در ناکجاآباد سفر می کنند، روایت می شود.

این مطلب را هم ببینید
معرفی حماسه های مشهور جهان

داستان رمان ژاک قضا و قدری و اربابش از آنجا آغاز می شود که ژاک و اربابش عازم سفری با مقصدی نامعلوم هستند و در طول سفر، ژاک به استادش می‌گوید که با بازگویی داستان‌هایی در مورد چگونگی عاشق شدنش، خستگی آنها را از بین ببرد.

ژاک که شخصیت پرحرفی دارد شروع به داستانگویی می کند اما همینکه روایتی را شروع میکند، قصه او توسط شخصیت های مختلفی و حتی خواننده کتاب!، قطع می شود و داستان دیگری را شروع میکند

بیشتر داستان‌ها خنده‌دار و فلسفی هستند و بر موضوعات جنسی، عاشقانه و لذت‌گرایی تمرکز می‌کنند و نشانگر این نکته هستند که چگونه جنبه‌های زندگی انسان از نظر فلسفی در هم تنیده اند .

شخصیت های گوناگون، داستان های ژاک را به این سو و آن سو می برند و هزار تویی از داستان با روایتی نامتعارف پیش روی خواننده قرار می گیرد

ژاک و اربابش همچنان پیش می‌روند و داستانها در هم تنیده می‌شود، ژاک در مقام شهرزادی قرن هجدهمی قرار گرفته است که برای سرگرمی اربابش که هرگز نامش گفته نمی‌شود، هزارتویی عاشقانه و فلسفی با دیدگاه جبرگرایی خلق می‌کند.

در رمان ژاک قضا و قدری، خواننده ای حضور دارد که با طرح پرسش های درباره ی داستان، و یا درخواست اطلاعات و جزئیات بیشتر، مزاحم داستانگویی ژاک می شود!

داستان های ژاک طنزآمیز هستند و به موضوعات کمیک و رمانتیک می پردازند، اما شخصیت های پیچیده و شیاد نیز در آن ها حضور دارند.

درباره رمان دن کیشوت

سروانتس خالق دن کیشوت
مقایسه رمان ژاک قضا و قدری و دن کیشوت

دون کیشوت Don Quixote  یکی از قدیمی‌ترین رمانهایی است که در تاریخ ادبیات شناخته شده‌ و از قدیمی‌ترین رمانها در زبان‌های نوین اروپایی میباشد و بسیاری از نویسندگان از این کتاب الگو گرفته اند.

در این رمان با کسی روبرو هستیم که در حد و اندازه‌های خودش، با عقل ناقصی که دارد در پی حقیقت و در پی نجات دنیاست اما این دنیا دگرگون شده، متحول شده و به همین خاطر دون کیشوت در آن بازیچه دست همگان میشود.

این مطلب را هم ببینید
کتاب صوتی صراحت تمام عیار اثر كيم اسكات

داستان رمان دن کیشوت نشان میدهد که بازگشت به گذشته چقدر غیر ممکن است و به نوعی به استهزاء کسانی میپردازد که چنین آرزویی دارند.

دون کیشوت نماد یک دیوانه عملگراست که در حد شعور محدود خود در پی حقیقت میگردد. اما در جهانی که دیگر مانند سابق نمی اندیشد و نمی بیند، به مضحکه خاص و عام بدل میشود.

اورا را هنوز میتوان تحمل کرد. چه او احمقی حقیقت جوست. اما سخت تر از دن، تحمل سانچو پانزا, پیشکار اوست که همواره او را همراهی و حمایت میکند.

انسان از سانچوپانزا ها بیشتر دلگیر میشود، چون اگر اینان نبودند، دون کیشوت ها اینگونه در توهم فرو نمی رفتند!

مقایسه رمان ژاک قضا و قدری و دن کیشوت

رمان ژاک قضا و قدری و مقایسه آن با دن کیشوت
رمان ژاک قضا و قدری و مقایسه آن با دون کیشوت

شباهت ها

 • هر دو رمان ژاک قضا و قدری و دون کیشوت با محتوای فلسفی و به سبک کمیک نگاشته شده اند
 • فلسفه موجود در هر دو رمان دیدگاه جبرگرایی به زندگی است
 • شخصیت های هر دو رمان ساده دل هستند که سخت پایبند اعتقادات خود هستند

تفاوت ها

بین رمان ژاک قضا و قدری و اربابش و دون کیشوت تفاوت های اساسی هم وجود دارد:

 • سفر ژاک و اربابش سفری بی مقصد به ناکجا آباد است؛ امّا سفر دن کیشوت و سانچو، به واسطه توهمات دون کیشوت سفری خیالی است
 • تفاوت دیگری که در این سفر وجود دارد این است که برخلاف رمان دون کیشوت، در ژاک و ارباب ، این نوکر و قصه‌های اوست که داستان را پیش می‌برد
2 رای
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
5,00/5
Loading...

مقالات و نقدهای مشابه

مشاهده همه

جدیدترین کتاب‌های صوتی

مشاهده همه
دیدگاه ها

لطفا دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

من ربات نیستم *در حال بارگیری کپچا پلاس ...

20 کتاب خیلی بلند که ارزش خواندن دارند

معرفی کتاب ویژه سردبیر

20 کتاب خیلی بلند که ارزش خواندن دارند

20 کتاب خیلی بلند که ارزش خواندن دارند ، این نوشته برای کتابخوانان حرفه ای مطلب تازه ای نیست ، اما واقعیت این است دسته بندی و ارائه لیستی از کتاب های خیلی طولانی مثلاً کتاب های بیشتر از 800 صفحه‌، برای بسیاری از همراهان اهل مطالعه ممکن است مفید باشد . قبل از معرفی کتاب ها این نکته را متذکر می شویم که لزوما هیچ کتابی به خاطر طولانی بودن و تعداد زیاد کلماتش ، ارزشمند نمی شود، شراط اصلی در ارزشمند بودن کتاب های طولانی …