خلاصه تاریخ ایران از آغاز تا کنون : به گواهی مورخین و تمدن شناسان شهیر جهان، ایران از جمله کشورهایی است که تاریخ آن به هزاران سال قبل از میلاد می رسد و در این مدت طولانی تاریخ این کشور شاهد فارز و نشیب های فراوانی بوده است.اما کماکان پابرجا و مستحکم هویت خود را حفظ کرده است.

در فراز و نشیب های هزاران ساله تاریخ ایران، گاه کشور در اوج اقتدار بوده و امپراتوری آن بر نیمی از جهان حکومت کرده و گاه همه گستره این سرزمین توسط بیگانگانی مانند اسکندر ، اعراب و یا چنگیزخان مغول به تصرف درآمده است.

اما با هر بار شکست باز پیشینه فرهنگ و تمدن این سرزمین به کمک آمده و اشغالگران از خاک ایران رانده شده و یا امرای دست نشانده آنها، در فرهنگ بزرگ ایرانی هضم شده و به تدریج جزیی از این سرزمین شده اند.

تاریخ این کشور آنقدر طولانی و پر حادثه است که در صدها کتاب در مورد آن نگاشته شده است اما برای چشم اندازی بسیار گذار بر این تاریخ ، این نوشته با عنوان خلاصه تاریخ ایران از آغاز تا کنون تقدیم علاقمندان شده است.

خلاصه تاریخ ایران از آغاز تا کنون

تاریخ ایران اصولا به دو بخش کلی تقسیم می شود :

1- تاریخ ایران پیش از اسلام

2- تاریخ ایران پس از اسلام

در ادامه تاریخ ایران را در هر بخش به طور خلاصه شرح داده می شود

1- تاریخ ایران پیش از اسلام

تاریخ ایران پیش از اسلام خود به سه بخش تقسیم می شود:

1-1- ایران پیش از آریایی ها

1-2- مهاجرت آریایی ها به ایران

1-3- ایران باستان

1-1- تاریخ ایران قبل از آریایی ها

پيش از آريائى‌ها اقوام گوناگونى در قسمت‌هاى مختلف فلات ايران مى‌زيسته‌ اند.

در تاریخ ایران قبل از آریایی ها تمدن‌های شهر سوخته (در سیستان)، تمدن ایلام (در شمال خوزستان)، تمدن جیرفت (در کرمان)، تمدن ساکنان تپه سیلک (در کاشان)، تمدن اورارتو (در آذربایجان)، تپه گیان (در نهاوند) و تمدن کاسی‌ها (در کرمانشاه و لرستان) و تپورها در تبرستان (مازندران) در سرزمین ایران بودند.

بزرگ‌ترين تمدن تاریخ ایران دولت عيلام بوده است که سرزمين آنها در جنوب غربى ايران و کمابيش مطابق با خوزستان بوده است.

پايتخت عيلام شهر شوش بوده که آثار مربوط به آنها در اين شهر پيدا شده است. ظاهراً بخش‌هاى مختلف در عيلام حکومت‌هاى جداگانه و هر يک پادشاهان مربوط به خود را داشته‌اند.

اين چهار منطقه اَوان، اَنشان، سيمش و شوش بوده‌اند. دولت عيلام غالباً با دولت‌هاى بيشتر تکامل يافتهٔ بين‌النهرين يعنى سومرى‌ها، اکدى‌ها، بابلى‌ها و آشورى‌ها در جنگ بوده است.

اين دولت در دوره‌اى از تاریخ ایران از بزرگ‌ترين نيروهاى اين منطقه شد.

از زمان پيدايش امپراتوران ايران (۵۵۰‌ق‌م) عيلام از ولايات خراجگزار ايران شد. شهر شوش در اين زمان نيز شهر ثروتمند و با شکوهى بود.

زبان عيلامى يکى از سه زبانى بوده است که متون سلطنتى ايران به آن زبان‌ها نگاشته مى‌شده است.

1-2- مهاجرت‌ آريایى‌ها به ايران

آريایی ها شعبهٔ وسيعى از نژاد سفيد هستند که سرزمين اوليهٔ آنها احتمالاً از شمال درياى سياه و خزر تا حوالى رودهاى سيحون و جيحون بوده است.

آنها بعدها بخشى به اروپا و دسته‌هائى به سمت ايران و هند حرکت کرده‌اند. در نتيجه به اقوام آسيائى و زبان آنها، هند و اروپائى گفته مى‌شود.

آريائى‌ به معنى شريف است. آريائى‌های هند و ايران مدت‌ها با هم مى‌زيسته‌اند و پس از مدت‌ها از هم جدا شدند و تا قبل از جدا شدن، افسانه‌ها و سازمان اجتماعى و زبان مشترکى داشتند.

در کتاب های تاریخ ایران زمان آمدن آريایى‌ ها به ايران را برخى ۲۰۰۰ سال ق‌م و بعضى قرن ۱۴ ق‌م تا قرن ۶ ق‌م نوشته اند. آريایى‌ ها هنگامی که به فلات ايران رسيدند، در ابتدا مردمان بومى را قلع و قمع کردند ولى سپس آنها را به‌کار گرفتند.

آريائى‌ها پس از ورود به ايران به طوايف مختلف تقسيم شدند که مهم‌ترين آنها مادها و پارت‌ها و پارس‌ها هستند. نام ايران از اسم آريایى‌ ها گرفته شده و به‌ معنى سرزمين آريایى است.

1-3- تاریخ ایران باستان

تاریخ ایران باستان را دوران تشکیل دولت ماد تا پایان حکومت ساسانیان و حمله اعراب به ایران دانسته اند.

مادها حدود 550 تا 708 قبل از میلاد

مادها قومی ایرانی بودند از تبار آریایی که در بخش غربی فلات ایران ساکن شدند. سرزمین مادها دربرگیرنده بخش غربی فلات ایران بود. سرزمین آذربایجان در شمال غربی فلات ایران را با نام ماد کوچک و بقیهٔ ناحیه زاگرس را با نام ماد بزرگ می‌شناختند.

این مطلب را هم ببینید
کتاب امپراتوری ایران اثر دان ناردو

پایتخت ماد هگمتانه است آنها توانستند در اوایل قرن هفتم قبل از میلاد اولین دولت تاریخ ایران را تأسیس کنند. دولت ماد در ۵۵۰ پیش از میلاد به دست کوروش منقرض شد و سلطنت ایران به پارسی‌ها منتقل گشت.

هخامنشيان – 330 تا 550 قبل از میلاد

هخامنش جدّ اين خاندان، قبيله‌هاى پارس را تحت فرمان خود درآورد. پس از او چيش‌پش، پسرش در ناحيهٔ انشان (شرق شوشتر) به شاهى رسيد. بعدها آنها پاسارگاد را مرکز خود قرار دادند. تا زمان کوروش سوّم (بزرگ)، شش پادشاه از اين خاندان حکومت کردند.

سلسله هخامنشیان نهایتا به دست اسکندر مقدونی Alexander the Great منقرض شد.

کتاب صوتی تاریخ شاهنشاهی هخامنشی

کتاب صوتی تاریخ شاهنشاهی هخامنشی

خلاصه تاریخ ایران از آغاز تا کنون

دوره های تاریخی ایران پس از هخامنشیان

سلوکيان

پس از مرگ اسکندر (۳۲۳ قبل از میلاد) فتوحاتش بین سردارانش تقسیم شد و بیشتر متصرفات آسیایی او که ایران هسته آن بود به سلوکوس اول رسید. به این ترتیب ایران تحت حکومت سلوکیان (۳۳۰ – ۲۵۰ ق.م.) در آمد.

آنها مدت هشتاد سال بربخش بزرگى از غرب ايران سلطنت کردند ولى در قلمرو آنها تقريباً هيچگاه آرامش وجود نداشت.

پس از مدتی پارت‌ها نفوذ خود را گسترش دادند و سرانجام توانستند سلوکیان را نابود کنند و چون اولین پادشاه اشکانیان اشک نام داشت نام این سلسله را اشکانیان گذاشتند.

اشکانيان – ۲۵۰ قبل از ‌ميلاد تا حدود ۲۲۶ ميلادى

اشکانيان تمدن يونانى را که در دورهٔ سلوکيان در ايران به‌وجود آمده بود، ارج مى‌گذاشتند. برخى از پادشاهان اشکانى به خوبى با ادبيات يونانى آشنائى داشتند و برخى نمايش‌هاى يونانى در دربار پادشاهان اشکانى اجراء مى‌شد. در آن دوره مجلسى موسوم به مهستان بود که خود مرکب از دو مجلس بود يکى مجلس اشراف و ديگرى مجلس ”دانايان و مغان“ که جنبهٔ مشورتى داشت و نفوذ چندانى در امور نداشت.

در اين دوره از تاریخ ایران دامپروى و کشاورزى و تجارت رونق بسيار داشت و برده‌دارى رشد مى‌کرد.

دين آنها دين زرتشت و نيز پرستش اجداد آنها بود. ساير اديان نيز آزادى داشتند.

اشک ۲۲ (بلاش اوّل) کسى بود که به‌ جمع‌آورى اوستا پرداخت.

زبان آنها پارسى ميانه بود که به‌علت تماس زياد با رومى‌ها، زبان و تمدن رومى نيز در دربار آنها نفوذ داشته است.

خط آنها آرامى سريانى بوده و روى برخى سکّه‌ها عبارات يونانى حکّ شده است.

از آثار اين دوره از تاریخ ایران معبد آناهيتا در کنگاور، خرابهٔ معبد کنگاور، نقوش برجسته از دورهٔ مهرداد و گودرز در بيستون است.

سلسله اشکانی به دست اردشیر اول ساسانی منقرض گردید. وی سلسله ساسانیان را بنا نهاد که تا ۶۵۲ میلادی در ایران ادامه یافت.

دانلود کتاب تاریخ شاهنشاهی اشکانی

کتاب تاریخ شاهنشاهی اشکانی

ساسانیان

ساسانیان خاندان شاهنشاهی ایرانی در طول تاریخ ایران هستند که در سالهای ۲۲۴ تا ۶۵۱ میلادی حکومت می کردند

شاهنشاهان ساسانی که اصلیتشان از استان پارس بود بر بخش بزرگی از غرب قارهٔ آسیا چیرگی یافتند.

پایتخت ساسانیان شهر تیسفون در نزدیکی بغداد در عراق امروزی بود.

دولت ساسانی حکومتی ملی و متکی به دین و تمدن ایرانی بود و قدرت بسیار زیادی کسب کرد. در این دوره نیز جنگ‌های ایران و روم ادامه یافت.

سلسله شاهنشاهی ساسانیان با حمله اعراب به ایران منقرض شد

دانلود کتاب صوتی روزگاران نوشته عبدالحسین زرینکوب

دانلود کتاب صوتی روزگاران – تاریخ ایران از آغاز تا دوره تیموریان

2- خلاصه تاریخ ایران :تاریخ ایران پس از اسلام

پس از استقرار دین اسلام در سرزمین ایران که در نتیجه پیروزی اعراب مسلمان بر ساسانیان و فتح ایران توسط آنها روی داد، تحولات بسیاری در عرصه‌های اجتماعی، مذهبی و سیاسی در تاریخ ایران به وجود آمد.

استيلاء مسلمانان بر ايران به سادگى نبود. شهرها زودتر پذيراى سلطهٔ مسلمانان شدند ولى دهات به سادگى به حکومت ايشان تن ندادند.

نقاط شرقى ايران و نيز طبرستان و گيلان ديرتر از نواحى غربى به تصرف مسلمانان درآمدند. آنان مجبور مى‌شدند که يک محل را بارها فتح کنند.

ایرانیان که از تبعیض طبقاتی موجود در کشورشان ناراضی بودند اسلام را پذیرفتند و در اشاعه آن کوشیدند ولی با این حال هرگز در طول تاریخ ایران مخالفت خویش را با سلطه امویان و عباسیان بر خاک ایران پنهان نکردند و جنبش‌های استقلال‌ طلبانه‌ای را به پا ساختند که تشکیل حکومت‌هایی چون طاهریان (۸۸۱-۸۲۶ میلادی) و صفاریان (۹۰۳-۸۶۶ میلادی) را می‌توان از نتایج آنها برشمرد.

دوره های تاریخی ایران پس از اسلام

کتاب صوتی تاریخ آل بویه
پادشاهان ایرانی سال 800 تا 1200 میلادی

حکومت طاهریان

طاهریان برای اولین بار پس از ظهور اسلام در طول تاریخ ایران نواحی شرقی ایران همچون خراسان را به استقلال رسانیدند و صفاریان نیز برای اولین بار از زبان خارجی به جای زبان عربی استفاده کردند. از دوره سامانیان (۹۹۹- ۸۱۹ م) نیز خط فارسی نوین پدید آمد و الفبای عربی با زبان فارسی رواج یافت.

آل بویه

حکام آل بویه (۱۰۵۵-۹۴۵میلادی) پس از فتح شیراز و تأسیس حکومت خویش راهی بغداد شده آن را تصرف نمودند و مقام خلافت را به آلت دست خویش تبدیل نمودند و قدرت واقعی را در دستان خویش گرفتند.

غزنویان

غزنویان (۱۱۸۶-۹۷۷ میلادی) خود را در تاریخ ایران به عنوان غازیان یا جنگجویان مسلمان مطرح ساختند و سرزمین‌هایی همچون هندوستان را مورد تهاجم خویش قرار دادند.

این مطلب را هم ببینید
اتابكان و خوارزمشاهيان

ادامه تاریخ ایران بعد از اسلام : سلجوقیان

سلجوقیان (۱۱۹۴-۱۰۳۸میلادی) با پیروزی بر غزنویان حکومت خویش را تأسیس نمودند و سراسر ایران را تحت سیطره خویش درآوردند و به یاری وزرای بزرگ و دانشمند ایرانی قدرت خود را تثبیت نمودند ولی در نهایت توسط خوارزمشاهیان از میان رفتند.

خوارزمشاهیان

حکومت خوارزمشاهیان (۱۲۳۱-۱۰۷۷ میلادی) یکی دیگر از حکومتهای تاریخ ایران بود که با تهاجم مغول‌ها به خاک ایران آغاز گردید.

نتیجه این تهاجم انقراض حکومت خوارزمشاهیان و غارت شهرها و قتل عام مردم ایران بود که با نابودی اقتصاد و کشاورزی ایران همراه گردید.

حکومت مغول بر ایران:

مغول‌ها به سرعت خاک ایران را تصرف نمودند و ضمن لشکرکشی به بغداد و به قتل رساندن خلیفه عباسی خلافت اسلامی را از میان بردند (۱۲۲۸میلادی)

حمله تیموریان بر ایران

پس از مغول‌ها، تیموریان (۱۵۰۶-۱۳۷۰میلادی) به خاک ایران هجوم آوردند و بار دیگر سرزمین ایران را عرصه تاخت و تاز و غارت قرار دادند.

صفویان

از دوره صفوی (۱۷۳۲-۱۵۰۱ میلادی) برای اولین بار در تاریخ ایران مذهب تشیع به عنوان مذهب رسمی ایران معرفی گردید.

مذهب تشیع با ویژگی‌های سیاسی و اجتماعی خویش باعث اتحاد و استقلال ایران گردید و هویت ملی آن را در برابر تهاجمات و ضربات مهلک امپراتوری عثمانی حفظ نمود و بار دیگر در طول تاریخ ایران توانست به عنوان یک قدرت بزرگ سیاسی و مذهبی قد علم کند.

در دوره شاه عباس کبیر شهر اصفهان به عنوان پایتخت ایران انتخاب گردید و به اوج عظمت و شکوه دست یافت به طوری که یادگارهای بسیاری از آن دوران تا عصر حاضر نیز بر جای مانده‌اند.

صفویان در نتیجه تهاجم افغان‌ها و تصرف اصفهان توسط آنها از صفحه تاریخ ایران حذف شدند

افشاریان ، زندیان

نادرشاه افشار افغان‌ها را شکست داد و ضمن تسلط بر تمامی خاک ایران، سلسله افشاریان را تأسیس نمود (۱۷۳۴ میلادی). پس از افشاریان، زندیان (۱۷۹۶-۱۷۵۰ میلادی) بر اریکه قدرت تکیه زدند و در دوره حکومت آنها شهر شیراز به پایتختی انتخاب گردید و به شهری باشکوه و بزرگ تبدیل شد.

پادشاهی قاجار

پادشاهان قاجار از سال 1779 تا 1924 به مدت 145 سال بر ایران حکومت کردند.

آغا محمد خان قاجار موسس این سلسله پس از سال ها جنگ، اقوام و بخش های ایران را متحد و جغرافیای کشور را یکپارچه کرد.

دوره قاجار در عصر شتاب جهانی برای توسعه قرار گرفته بود و با وجود اینکه موسس آن کشور را یکپارچه کرد اما در ادامه آن، نفوذ قدرت‌های استعماری همچون انگلیس و روسیه تزاری در ایران توسعه یافت و این قدرت‌ها با تحمیل عهدنامه‌هایی همچون ترکمانچای، گلستان و پاریس بر دولت ایران سرزمین‌های وسیعی در آذربایجان، گرجستان، ارمنستان و خراسان را از خاک ایران جدا کردند.

نتیجه این تحولات وقوع جنبش‌هایی چون قیام تنباکو، مشروطیت، جنبش جنگل و قیام محمد خیابانی در ایران بود.

سلسله پهلوی

در سال ۱۹۲۴ میلادی رضاخان به حکومت دست یافت و تاسیس سلسله پهلوی را اعلام نمود. در دوره پهلوی صنعت نفت ایران به رهبری دکتر محمد مصدق ملی شد و همین مسأله زمینه‌ساز قیام‌های استقلال‌ خواهانه گردید که در نهایت به انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ ش (۱۹۷۹ میلادی) منجر گردید.

خلاصه تاریخ ایران از آغاز تا کنون :زمان و ترتیب دوره های تاریخی ایران پس از اسلام

• طاهریان (۸۲۰-۸۷۳ میلادی/ ۲۰۵-۲۵۹ ه. قمری/ ۱۹۹-۲۵۲ هجری شمسی) بنیان‌گذار طاهر ذوالیمینین

• صفاریان (۸۷۵-۹۰۰ میلادی./ ۲۶۱-۲۸۷ ه. قمری. / ۲۵۴-۲۷۹ هجری شمسی) بنیان‌گذار یعقوب لیث

• سامانیان (۸۷۵-۹۹۹ میلادی/ ۲۶۱-۳۸۹ ه. قمری/ ۲۵۴-۳۷۸هجری شمسی) بنیان‌گذار نصر یکم شهریاران بزرگ اسماعیل سامانی و نصر بن احمد

• زیاریان (۹۲۸-۱۰۷۰ میلادی./ ۳۱۵-۴۶۲ ه. قمری/ ۳۰۶-۴۴۹ هجری شمسی) بنیان‌گذار مرداویج پسر زیار شهریار معروف قابوس بن وشمگیر

• بوییان (۹۳۲-۱۰۴۹ میلادی./ ۳۲۰-۴۴۰ ه. قمری/ ۳۱۱-۴۲۸ هجری شمسی) بنیان‌گذار عمادالدوله علی شهریار بزرگ عضدالدوله

• غزنویان (۹۹۸-۱۱۶۰ میلادی./ ۳۸۸-۵۵۵ ه. قمری/ ۳۷۷-۵۳۹ هجری شمسی) بنیان‌گذار سلطان محمود غزنوی

• سلجوقیان (۱۰۳۸-۱۱۹۴ میلادی. / ۴۲۹-۵۹۰ ه. قمری/ ۴۱۷-۵۷۳ هجری شمسی) بنیان‌گذار طغرل بیک شهریاران بزرگ ملکشاه و سلطان سنجر

• خوارزمشاهیان (۱۰۷۸-۱۲۲۰ میلادی. / ۴۷۰-۶۱۷ ه. قمری/ ۴۵۶-۵۹۹ هجری شمسی) بنیان‌گذار (انوشتکین غرجه) شهریار معروف محمد خوارزمشاه

• ایلخانیان (۱۲۵۶-۱۳۳۶ میلادی. / ۶۵۴-۷۳۶ ه. قمری/ ۶۳۵-۷۱۴ هجری شمسی) بنیان‌گذار هولاکوخان

• تیموریان (۱۳۷۰-۱۴۹۸ میلادی.. / ۷۷۱-۹۰۳ ه. قمری/ ۷۴۸-۸۷۷ هجری شمسی) بنیان‌گذار تیمور گورکانی

• صفویان (۱۵۰۱-۱۷۲۳ میلادی/ ۹۰۶-۱۱۳۵ ه. قمری/ ۸۷۹-۱۱۰۲ هجری شمسی) بنیان‌گذار شاه اسماعیل یکم شهریار بزرگ شاه عباس یکم

• افشاریان (۱۷۳۵-۱۷۴۸ میلادی/ ۱۱۴۸-۱۱۶۱ ه. قمری/ ۱۱۱۴-۱۱۲۷ هجری شمسی): بنیان‌گذار نادرشاه

• زندیان (۱۷۵۰-۱۷۹۵ میلادی/ ۱۱۶۳-۱۲۰۹ ه. قمری/ ۱۱۲۹-۱۱۷۳ هجری شمسی) بنیان‌گذار کریم‌خان زند

• قاجاریان (۱۷۹۵-۱۹۲۷ میلادی/ ۱۲۰۹-۱۳۴۵ ه. قمری/ ۱۱۷۳-۱۳۰۵هجری شمسی) بنیان‌گذار آقامحمدخان شهریار بزرگ ناصرالدین شاه

• سلسله پهلوی (۱۹۲۶-۱۹۷۹ میلادی/ ۱۳۴۴-۱۳۹۹ ه. قمری/ ۱۳۰۴-۱۳۵۷هجری شمسی) بنیان‌گذار رضاشاه

• جمهوری اسلامی (آغاز ۱۹۷۹ میلادی / ۱۳۹۹ ه. قمری/ ۱۳۵۷ هجری شمسی) بنیان‌گذار روح‌الله خمینی

خلاصه تاریخ ایران از آغاز تا کنون : خلاصه دوره های تاریخی ایران پس از اسلام