کتاب صوتی دکتر ژیواگو ، شاهکار بوریس پاسترناک

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی دکتر ژیواگو ، شاهکار بوریس پاسترناک برنده جایزه نوبل ادبیات 1958 و یکی از مهمترین رمان ها بر علیه حکومت‌های تمامیت‌خواه و ایدئولوژیک است

کتاب صوتی دکتر ژیواگو (Doctor Zhivago) ،روایت زندگی پزشکی شاعر به نام یوری ژیواگو است و در بستر داستان ، تصویری قدرتمند از جامعه روسیه در نیمه اول قرن بیستم و درد و رنج طبقه متوسط روسیه پس از انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ و در دوران زمامداری استالین را به مخاطب ارائه کرده است

ژیواگو درگیر روابط احساسی و دلبستگی‌هایش می‌شود. او عاشق دو زن است. درونمایه داستان در مورد زندگی اوست اما “حوادث خارج از دسترس بیرونی” مسیر زندگی‌اش را دگرگون می‌سازند.

تمامی این اتفاقات با هم درآمیخته شده و عشقی که وجوه انسانی آن را تا حد جلوه‌ای آسمانی بر فراز می‌کشد را نشان می‌دهد.

کتاب صوتی دکتر ژیواگو ، شاهکار بوریس پاسترناک

بوریس پاسترناک (Boris Pasternak) نوشتن داستان کتاب را در سال ۱۹۱۵ آغاز و پس از 40 سال در سال ۱۹۵۶ به پایان رساند اما به دلیل آنکه محتوای آن با سیاست‌های رسمی اتحاد جماهیر شوروی در دوران خودش در تضاد بود، اجازه نشر در این کشور را نیافت.

در سال ۱۹۵۷ ناشری ایتالیایی آن را در ایتالیا چاپ کرد که در پی آن و یک سال بعد در سال 1958 پاسترناک برای این کتاب برنده جایزه نوبل ادبیات شد اما از ترس ترد شدن از کشورش از گرفتن جایزه نوبل خودداری کرد.

پاسترناک سه سال بعد از انتشار کتاب و دو پس از دریافت جایزه نوبل، یعنی در سال 1960 بر اثر سرطان ریه درگذشت.

در سال ۱۹۶۵دیوید لین از روی کتاب دکتر ژیواگو فیلمی به همین نام ساخت و در سال ۲۰۰۵ هم در روسیه از روی آن یک سریال ساخته شد.

کتاب صوتی دکتر ژیواگو به مدت 27 ساعت و در یک فایل زیپ به حجم 380 مگابایت تقدیم علاقمندان میگردد.

پادکست معرفی کتاب و نویسنده ی آن:

علاوه بر فایل های کتاب اصلی،  اقتباس رادیویی این کتاب به مدت 6:30 نیز قابل دانلود است.

قسمتی از نمایش رادیویی- تهیه شده در ایرانصدا


دانلود کتاب صوتی استالین دربار تزار سرخ از غصب قدرت تا مرگ 

کتاب صوتی استالین دربار تزار سرخ از غصب قدرت تا مرگ نوشته سایمن مانتیموری (یا کتاب صوتی استالین جوان از تولد تا انقلاب )

مشاهده نقد و بررسی این کتاب