کتاب صوتی خاطرات تاج السلطنه نوشته تاج السلطنه قاجار

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی خاطرات تاج السلطنه خوانشی حرفه ای و زیبا از یک رمان تاریخی که توسط تاج السلطنه قاجار نگاشته شده است

زهرا خانم تاج السلطنه دختر ناصرالدین شاه قاجار و توران السلطنه بود و در سال 1884 میلادی به دنیا آمده است.

تاج السلطنه در زمان خودش از بسیاری از دختران هم دورانش فراتر بود. او تحصیلات خود را تا مراحل بالایی ادامه داده و در نواختن ساز های تار و پیانو مهارت داشت هر چند که سختی های بسیار زیادی را در زندگی خود تحمل کرده بود.

او در کتاب خاطرات تاج السلطنه، سرگذشت و خاطرات خود را از دوران کودکی تا زمان جدایی از همسرش نوشته است.

تاج السلطنه نگارش این کتاب را به درخواست پسر عمو و معلمش در سال 1924 میلادی شروع کرد. تمامی اتفاقات کتاب در درون و اطراف کاخ ناصرالدین شاه قاجار رخ داده است.

 

کتاب صوتی خاطرات تاج السلطنه دارای چه ویژگی هایی است؟

این کتاب دارای نثری ساده است و بعضی از قسمت های آن با نثر رایج در آن زمان نگارش شده است و در آن توصیف منظره ها و حالات و همچنین تصویرسازی آنها بیان شده است. لازم به ذکر است داستان او شبیه به نویسندگان حرفه ای در روزنامه ها نیست بلکه او فقط روایت ها و خاطرات را در دوران زندگی خود بازگو کرده است.

کتاب خاطرات تاج السلطنه بسیار با اهمیت است زیرا در این کتاب به اکثر اتفاقات مهم در پنج سال آخر دوره ی ناصرالدین شاه و وقایع دربارهای ناصری و مظفری اشاره شده است.

از اتفاقات مهمی که در آن سال ها رخ داد و در کتاب خاطرات تاج السلطنه بدانها اشاره شده است می توان به مواردی چون: واقعه ی رژی ، قتل ناصرالدین شاه قاجار، غارت کردن خزانه پس از مرگ ناصرالدین شاه و همچنین دوران سلطنت مظفرالدین شاه اشاره کرد.

تاج السلطنه در کتاب خود درباره ی مواردی مانند: آزادی زنان، حقوق زنان و همچنین مساوی قرار دادن حقوق زن و مرد سخن گفته و از حقوق بانوان دفاع کرده است و راهکار هایی هم برای آنها بیان کرده است.

در کتاب صوتی خاطرات تاج السلطنه از وضعیت دربار ناصرالدین شاه، زن های صیغه ای او و اوضاع دربار خواهید شنید و تاج السلطنه از نابسامانی های دوران سلطنت برادرش سخن گفته و از او انتقاد های زیادی کرده است.

این کتاب توسط خانم منصوره اتحادیه (نظام مافی) و سیروس سعدوندیان ترجمه شده است.

کتاب صوتی خاطرات تاج السلطنه به مدت 8:30 ساعت و با صدای خانم پروین محمدیان و ناصر زراعتی تقدیم علاقمندان رمان های تاریخی میگردد.

مشاهده نقد و بررسی این کتاب