مارگریت دوراس Marguerite Duras با نام کامل مارگریت ژرمن ماری دونادیو (زاده ۱۹۱۴ مرگ۱۹۹۶) نویسنده و فیلمساز فرانسوی بود که به او لقب بانوی داستان‌نویسی مدرن داده‌اند.

دوراس در طول دوران فعالیت ادبی و هنری خود ۶۰ کتاب شامل رمان، داستان کوتاه، نمایشنامه نوشته و بیش از ۱۹ فیلم ساخت.

مارگریت دوراس در خانواده‌ای فرانسوی در هندوچین، مستعمره سابق فرانسه و ویتنام فعلی زاده شد. او دو برادر بزرگتر از خود داشت.

در سال ۱۹۱۸ خانواده دوراس در شهر فنوم‌پن پایتخت کامبوج مستقر می‌شوند، اما پدرش که معلم ریاضیات بود پس از مدت کوتاهی به بستر بیماری افتاد و هنگام بازگشت به فرانسه درگذشت.

مادر مارگریت پس از مرگ شوهرش در شرایط بسیار سخت به شغل معلمی خود ادامه داد و در روستاهایی در مجاورت رودخانه مکونگ و با فقر فرزندانش را بزرگ کرد

مادر برای این که از عهده مخارج بچه‌ها برآید در سینماها پیانو می‌زد تا وقتی که تصمیم گرفت تکه زمینی را در کامبوج برای کشاورزی و سرمایه‌گذاری بخرد اما به علت فساد اداری موجود و به واسطه خرید زمینی که دائم در معرض سیل و غیرقابل کشت بود، تمامی سرمایه‌اش را از دست داد.

 زندگی در مناطق و روستاهای فقیرنشین، ارتباط و دوستی با بومی‌ها و کمبود محبت پدری بعدها تبدیل به منبع الهام و دستمایه نوشته‌های او شد.

در سال ۱۹۲۹ مارگریت دوراس برای تحصیل در دوره دبیرستان به سایگون رفت. در همان زمان بود که مارگریت نوجوان عاشق یک چینی ثروتمند شد. او این ماجرا را سال‌ها بعد در داستان عاشق نوشت و توانست برنده جایزه گنکور شود.

این مطلب را هم ببینید
کتاب صوتی جاناتان مرغ دریایی اثر ریچارد باخ

در ۱۸ سالگی برای ادامه تحصیل در رشته علوم سیاسی به دانشگاه سوربن در فرانسه رفت و در نهایت موفق به اخذ لیسانس حقوق شد.

مارگریت در سال ۱۹۴۴ به عضویت حزب کمونیست فرانسه درآمد و با این‌که در سال ۱۹۵۰ از آن حزب اخراج شد ولی تا پایان عمر عقاید چپگرایانه‌اش را حفظ کرد. دوراس در انتخابات سال ۱۹۸۱ برای پیروزی فرانسوا میتران، نامزد سوسیالیست ریاست جمهوری فرانسه تلاش بسیاری کرد.

مارگریت دوراس در سال ۱۹۵۰ رمان سدی بر اقیانوس آرام را نوشت که مورد توجه قرار گرفت و نامزد جایزه ادبی گنکور شد. در آن ایام او در کنار نویسندگی به فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی نظیر مبارزه با جنگ الجزایر و مخالفت با سیاست‌های ژنرال دوگل نیز می‌پرداخت

مارگریت دوراس در آثارش شیوه‌های تازه‌ای را در عرصه رمان‌نویسی آزمود و رونق تازه‌ای به نثر فرانسوی بخشید. نثر دوراس با بیانی فشرده و ابهامی شاعرانه، خواننده را درگیر می‌کند؛ زبانش عریان و بی‌واسطه است و واژگان آثارش با دقت و وسواس انتخاب شده‌است

در سال ۱۹۸۸ مارگریت دوراس به کما می‌رود و پس از ۵ ماه به‌طور معجزه‌آسایی جان سالم به در می‌برد اما در نهایت به سرطان مری مبتلا شده و در روز یکشنبه ۳ مارس سال ۱۹۹۶ در سن ۸۲ سالگی در پاریس درگذشت

آثار مارگریت دوراس

 • مدراتو کانتابیله ترجمه رضا سیدحسینی انتشارات نیلوفر
 • لاموزیکا ترجمه هوشنگ حسامی
 • شیدایی لل.و. اشتاین ترجمه پرویز شهدی انتشارات ققنوس و ترجمه قاسم روبین انتشارات نیلوفر
 • عاشق ترجمه قاسم روبین انتشارات نیلوفر
 • نایب کنسول ترجمه قاسم روبین انتشارات نیلوفر
 • دریانورد جبل الطارق ترجمه پرویز شهدی انتشارات ققنوس. تهران ۱۳۷۹
 • بحر المکتوب مترجم: قاسم روبین، ناشر: نیلوفر – تهران
 • سدی بر اقیانوس آرام، ترجمه پرویز شهدی انتشارات ققنوس
 • تابستان ۸۰، ترجمه قاسم روبین انتشارات نیلوفر
 • درد، انتشارات نیلوفر
 • نایب کنسول، قاسم روبین، انتشارات نیلوفر