کتاب صوتی دختر وزیر زیبای هزاره نوشته لیلیاس همیلتون

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی دختر وزیر زیبای هزاره نوشته لیلیاس همیلتون ترجمه عبدالله محمدی رمان تاریخی است که با نثری شیوا و روان داستان مستندی از سرنوشت هزاره در عصر امیرعبدالرحمان جابر را روایت می کند

کتاب صوتی دختر وزیر، زیبای هزاره گزارشی مستند و عینی از جنگ هزاره ‎ها علیه عبدالرحمن است که در آن هزاره‌ها شدید‎ترین سرکوب تاریخی را پشت سرگذراندند .

این داستان، گوشه ی از وضعیت رقت انگیز هزاره است که با قدرت های خارجی رابطه سیاسی نداشته و مورد نسل کشی دشمنانی قرار گرفته که با انواع سلاح جدید مجهز شده و ازحمایت خارجی هم بهرمند است.

داستان کتاب صوتی دختر وزیر زیبای هزاره از دنیای روستایی هزاره‌گی آغاز می‌شود، دنیایی که ساکنانش همانند دیگر باشندگان این سرزمینِ ظلمت بیش از آنکه به «خِرد» و «اندیشه» اعتماد داشته باشند، به «خرافه»ها و افسانه‌ها و بدعت‌های محلّی اعتماد دارند

قهرمان قصه دخترخان هزاره بنام گل بیگم  است که از پدرش به عنوان وزیر قوم یاد می شود.او مردی با هوش و با غیرت است که در برابر ذلت  تسلیم نمی شود.

لیلیاس همیلتون نویسنده رمان تاریخی دختر وزیر
تصویر واقعی گل بیگم قهرمان کتاب صوتی دختر وزیر نوشته همیلتون

سرانجام هم پدرش در جنگ با دشمن، نبرد و شهادت را انتخاب کرده و تن به ذلت نمی دهد حتی حاضر می شود که تمام زندگی اش به غارت و اهل و عیالش به اسارت می رود.

در جنگی نابرابر هزاره ها شکست میخورند و زندگی مردمش تاراج می شود، زنان و کودکان به اسارت در می آیند و ازجمله اسیران خانواده غلامحسین هزاره است.

افراد عزیز قوم با غول وزنجیر، با پای برهنه و شکم گرسنه راهپیمایی می کنند تا در کابل به عنوان برده! به فروش برسند.

در میان آنان گل بیگم قرار دارد که شیوه  اسارت و رفتار سربازان و افراد زرومند با زنان و کودکان هزاره تراژدی غمناکی است که چشم هرخواننده منصفی را به اشک می آورد

لیلیاس همیلتون نویسنده رمان تاریخی دختر وزیر
به اسارت بردن زنان و کودکان در جنگ هزاره

کتاب صوتی دختر وزیر لیلیاس همیلتون را به مدت 15 ساعت آماده دانلود است.

توصیه می شود این رمان تاریخی و مستند که حاصل مشاهدات عینی نویسنده ای بی طرف و زنی انسان دوست است را بشنوید، با بخشی از رنج مردم هزاره آشنا شوید.

پیشگفتار مترجم در کتاب صوتی دختر وزیر را بشنوید


در باره خانم لیلیاس همیلتون نویسنده کتاب صوتی دختر وزیر

لیلیاس همیلتون نویسنده رمان تاریخی دختر وزیر
کتاب صوتی دختر وزیر نوشته دکتر همیلتون

لیلیاس همیلتون با نام کامل Lillias Anna Hamilton (تولد ۱۸۵۸–مرگ ۱۹۲۵) پزشک و نویسنده بریتانیایی که در ایالت نیو ساوت ولز New South Wales استرالیا به دنیا آمد و در دو سالگی به همراه خانواده به انگستان و اسکاتلند نقل مکان کرد.

او ابتدا در تیمارستانی در لیورپول انگستان در رشته پرستاری آموزش دید و سپس در کالج سلطنتی جراحان اینبورگ در رشته پزشکی تحصیل کرده و در سال 1980 دکترای پزشکی خود را دریافت کرد

همیلتون ازنسل اولین پزشکان زن اروپایی بود که اکثر آنها در راه اندازی مطب خصوصی با چالش هایی مواجه بودند بنابراین، بسیاری از این پزشکان زن برای طبابت به کشورهایی مانند هند، مراکش و الجزایر می رفتند

دکتر همیلتون هم برای ارائه خدمات پزشکی به زنان هند که به دلیل تعصبات مذهبی از مراقبت های پزشکی محروم بودند، به کلکته سفر کرده و یک مطب خصوصی دایر کرد.

در سال 1984 امیر عبدالرحمن خان Abdur Rahman Khan که در هند بسر می برد، برای مداوا به مطب خصوصی دکتر همیلتون مراجعه کرد و پس از درمان موفقیت آمیزش، همیلتون را برای شش ماه به کابل دعوت کرده و تمام هزینه های او را پرداخت کرد

کتاب صوتی دختر وزیر زیبای هزاره نوشته لیلیاس همیلتون
عبدالرحمن خان

و اینچین دکتر همیلتون، مدت سه سال را به عنوان پزشک خصوصی امیرعبدالرحمن در کابل و افغانستان گذراند

با آنکه افغانستان برای یک اروپایی، به ویژه یک زن، مکان نامناسبی برای زندگی بود اما همیلتون با حمایت امیر، تأثیر قابل توجهی بر سلامت مردم افغانستان گذاشت.

مشاهده نقد و بررسی این کتاب