کتاب صوتی باغ اسرار آمیز (باغ ناپیدا)  اثری از هاجسون برنت ( انگلیسی : Frances Hodgson Burnett)

فرنسیس هاجسون برنت

هاجسون برنت نمایشنامه نویس و نویسنده ی زن آمریکایی-انگلیسی می باشد ، وی بیشتر به خاطر داستان‌هایش برای کودکان مشهوراست .

وی درسال 1849 در منچستر انگلستان به‌ دنیا آمد و پنج ساله بود که پدرش درگذشت و مادرش نگهداری از پنج فرزند را برعهده گرفت به این ترتیب کودکی او با فقر ، در محله‌های پایین منچستر و همزمان با دوره ی ملکه ویکتوریا گذشت .

هاجسون برنت از ۱۶ سالگی شروع به نوشتن داستان برای بزرگ سالان و کودکان کرد. دو داستان نخستین او، «لرد فانترلویکوچک» و «پرنسس کوچولو» از محبوبیت جهانی برخوردار شدند ، هر دوی این کتاب های صوتی دربارهٔ کودکانی دوستانه و خوش‌اخلاق هستند کهبچه‌ها با شنیدن داستان آن‌ها از آن‌ها درس می‌گیرند .

او بهترین اثرش « باغ ناپیدا / باغ اسرار آمیز» را اولین بار در سال 1910 به چاپ رسانید اما نسخه معروف آن  با تجدید چاپ در سال 1993 به چاپ رسید .

این  کتاب صوتی بر خلاف دو اثر قبلی در مورد کودک بداخلاق و خشنی نوشته شده که گویی تنها مواجهه با چیزی حیرت‌انگیز، می‌تواند تغییری در اخلاق او بدهد .

این کتاب نزد کودکان بسیار محبوب شد؛ زیرا موضوع اصلی داستان باغی اسرارآمیز است که سه کودک آن را کشف کرده‌اند و بزرگ‌ترها ازآن بی‌خبرند .

خلاصه کتاب صوتی باغ اسرار آمیز از این قرار است که :

دوشیزه «مری لنوکس» کوچک، دختری است بداخلاق و پرخاشگر. وقتی در هند پدر و مادر خود را از دست می‌دهد، به انگلستان برگردانده می‌شود تا با عموی خود در خانه‌ای بزرگ، ساکت، و قدیمی زندگی کند. در طول روز کاری برای انجام دادن به جز پرسه زدن در باغ‌ها پیدا نمی‌شود؛ و البته دیدن سینه سرخی که بر فراز دیوارهای باغ اسرارآمیز پرواز می‌کند؛ باغی که ده سال است که در آن قفل شده‌است و کلید همچنان مفقود است.

بی‌شک تجربه‌های او از زندگی در منچستر، شیفتگی‌اش به باغبانی، علاقه‌اش به افسانه‌های کهن طبیعت، و تفکراتش درباره تاثیرگذاریروان بر جسم، باغ ناپیدا را تبدیل به اثری غنی و چند بعدی کرده است .

این مطلب را هم ببینید
کتاب های برنده جایزه نوبل ادبیات در تمام سالها (1901-1970)

لازم به ذکر است که از روی داستان باغ ناپیدا  فیلم‌های زیادی ساخته شده‌اند که بی نقش در محبوبیت آیین کتاب نیستند .فرنسیس هاجسون برنت  در سال ۱۹۲۴، بر اثر مرگ طبیعی جان باخت .

کتاب صوتی باغ اسرار آمیز اثری از هاجسون برنت به کودکان و علاقمندان ژانر تخیلی توصیه میشود .