معرفی کتاب داتام روئین تن

کتاب داتام روئین تن

علاقه مندی
ارسال به...
3 رای
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
5,00/5
Loading...
کتاب داتام روئین تن نوشته شاپور آرین نژاد

کتاب داتام روئین تن ماجرایی تاریخی است که شاپور آرین نژاد با تخیل بی نظیر خود به آن شاخ و برگ داده و به عنوان داستانی زنده و هیجان انگیز در اختیار دوستداران رمان های تاریخی قرار گرفته است

ماجرای این داستان تاریخی از سال های پایانی شاهنشاهی اردشیر سوم هخامنشی آغاز می شود، زمانی که خواجه باگواس مشاور مورد اطمینانِ اردشیر امور مملكت را قبضه کرده و بر جامعه آن روزگار خوف و وحشت حاكم شده است

در این دوران است که جوانی رشید به نام داتام به همراه مردی کهنسال و كار آزموده به نام نابونید در جست و جوی شاهزاده بهمن برآمده‌اند تا تا بلكه بتوانند ایران را از خشونت و استبداد برهانند و آرامش را در آن برقرار سازند …

ماجرای رمان تاریخی داتام روئین تن

ارشک که با نام سلطنتی اردشیر چهارم بر تخت نشست، دوازدهمین شاه هخامنشی در سال‌های ۳۳۸ تا ۳۳۶ پیش از میلاد بود.

اردشیر چهارم در منابع یونانی با نام ارشک شناخته شده‌، فرزند اردشیر سوم و آتوسا دختر اردشیر دوم و آخرین پسر اردشیر سوم بوده‌ است و زمانی که به سلطنت می‌رسد بسیار جوان بوده است

وقتی که اردشیر سوم به دست باگواس خواجه مسموم و به قتل رسید، باگواس ارشک را به این امید که بتواند او را کنترل کند بر تخت سلطنت نشاند

با به تخت‌نشینی اردشیر سوم، دولت هخامنشی بار دیگر احیا می‌شود. او چندین شورش در بخش‌های مختلف شاهنشاهی را سرکوب و مصر را یک‌بار دیگر ضمیمه امپراتوری کرد.

این مطلب را هم ببینید
کتاب عقرب روی پله های راه آهن اندیمشک

ارشک که در تلاش برای رهایی از تأثیرات باگواس بود و لذا سعی کرد تا خواجه را مسموم کند اما موفق نشد، در عوض خودش به دستور باگواس مسموم شد و درگذشت.

پس از آن باگواس پسر عمویِ ارشک به نام داریوش سوم را بر تخت سلطنت نشاند.


کتاب صوتی داتام روئین تن به مدت 10 ساعت فایل صوتی mp3 آماده دانلود است


از متن کتاب داتام روئین تن

مردی که مرگ را مغلوب میکرد!

چهارصد و سی ودو سال بمیلاد مسیح باقی است و اردشیر چهارم بر فلات پهناور پارس بزرگ در نهایت قدرت و صلابت سلطنت میکند

ماه دوم نیسان (مطابق ارديبهشت) این سال اردوی فاتح پارس به فرماندهی آرته‌بان قویترین سردار پارسی، پس از هفت سال جنگ و خونریزی در کشورهای اسپارت، تب، یونان و قبرس در میان ابراز احساسات شدید و شور و هیجان مردم حق شناس و میهن پرست پاسارگاد وارد این شهر گردیده و اینک قریب دو ماه از تاریخ مراجعت سپاه فاتح میگذرد و یکنوع آرامش و آسایش کامل توام با خوف و وحشت بر کشور حکومت میکند!

دیودور سیسیلی Diodorus Siculus مورخ شهیر و باستان شناس نامی، اردشیر چهارم را چنین توصیف میکند:

در قساوت قلب، سفاکی و خونریزی بی‌نظیر بود. حتی یکنفر از اعضاء خانواده خود را زنده و سالم نگذاشت. زیرا که میترسید برای تاج و تخت سلاله هخامنش مدعی خطرناکی باشند!

به یقین میتوانم او را نرون پارس معرفی کنم. همچنانکه در دوران سلطنت او جز خوف و وحشت، نگرانی و ترس و اضطراب چیزی حکومت نمیکرد.

این مطلب را هم ببینید
نقد داستان باغ گذرگاههای هزارپیچ نوشته بورخس

با اینحال نمیتوانم از ذکر این نکته بگذرم که آرسس Arses (اردشیر چهارم) با سپاهیان نیرومند خود مخصوصا با داشتن فرمانده دلیری چون آرته باد موفق بانجام کاری بزرگ شد که خشایارشاه و کورش بزرگ آنرا آغاز کرده بودند و قبل از آرسس سایر سلاطین هخامنشی توفیق انجام آنرا نیافتند.

این کار سترگ همانا فتح یونان، اسپارت و تب بود. رفتار خشن اردشیر تخم کینه و عداوتی را که در قلوب یونانی ها از زمان خشایارشاه کشت شده بود، بثمر رسانید و سالها بعد سردار انتقامجو و نابغه‌ای چون اسکندر مقدونی فرزند فبلیپ را با دریای سپاه به مرزهای ایران سرازیر کرد.

شاپور آرین نژاد، الکساندر دومای ایران

شاپور آرین نژاد
شاپور آرین نژاد نویسنده کتاب داتام روئین تن

شاپور آرین نژاد با نام اصلی رکن‌الدین از نویسندگان مشهور رمان های تاریخی عاشقانه ایرانی است که در سال 1303 در تهران زاده شد و در 43 سالگی و در سال 1344 شمسی بر اثر بیماری درگذشت .

زندگی و آثار آرین نژاد را بخوانید

3 رای
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
5,00/5
Loading...

مقالات و نقدهای مشابه

مشاهده همه

جدیدترین کتاب‌های صوتی

مشاهده همه
دیدگاه ها

لطفا دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

من ربات نیستم *در حال بارگیری کپچا پلاس ...