کتاب صوتی وداع با اسلحه نوشته ارنست همینگوی

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی وداع با اسلحه نوشته ارنست همینگوی

کتاب صوتی وداع با اسلحه خوانشی زیبا از رمانی به همین نام اثر ارنست همینگوی نویسنده نامدار آمریکایی است که در سال ۱۹۲۹منتشر شده است .

در باره نویسنده ارنست همینگوی:
همینگوی متولد سال ۱۸۹۹ و برنده جایزه نوبل ادبیات و پسر بزرگ پزشکى به نام «کلارنس همینگوى» و مادرى به نام «گریس هال» است .
در سال ۱۹۱۷ و پس از فارغ التحصیلى از دبیرستان ارنست همینگوى به عنوان خبرنگار روزنامه «کانزاس سیتى استار» ؛ روزنامه ای که در آن دوران یکی از روزنامه‌های مطرح آمریکایی بود؛ مشغول به کار شد.
ارنست به خاطر ضعف بینایی از خدمت نظام معاف شد ولی با این حال به عنوان راننده آمبولانس راهى جبهه‌هاى جنگ جهانى اول شد.
در سال ۱۹۱۸ همینگوى در حالیکه ۱۹ سال داشت در جبهه جنگ اتریش، ایتالیا زخمى شده در یکی ازبیمارستان‌های میلان بسترى شد او در همین بیمارستان بود که عاشق پرستار خود، «اگنس ون کروسکى» شد و به او پیشنهاد ازدواج داد.
بعد از جنگ جهانی اول؛ جوانانی که با شورو شوق به جبهه رفته بودند از آنچه که در آن دوران از عبارات و کلمات پر طمطراق و مقدس برایشان گفته بودند سرخورده می‌شوندو به دنبال آن؛ حالتی از آشوب و وازدگی آنان را فرا می‌گیرد.
ارنست بهتر از همه این حالت را دریافته و آن را در قالب رمانی زیبا بیان می‌دارد.
این رمان که موضوعی رمانتیک دارد بر خلاف انتظار و در تناقضی گیرا به طرزی غیر رمانتیک پیش می‌رود به نحوی که سخت گیرترین و منتقد ترین خواننده‌ها را هم تحت تاثیر قرار داده و آنان را به تعریف و تمجید از آن وا می‌دارد

کتاب صوتی وداع با اسلحه :
همان طور که عنوان رمان مشخص می سازد وداع با اسلحه نگرانی اش در وهله اول با جنگ است ، یعنی فرآیندی که در آن فردریک هنری خود را از جنگ جدا و آن را به سلامت پشت سر می گذراند .
در این رمان سه عنصر اصلی : عشق ، جنگ و مرگ حضور دارند که در این راه همینگوی بخش های عاشقانه را با روایتی غیر عاشقانه بیان می کند که این خود تضادی جذاب است .
یکی از دلایلی که رمان وداع با اسلحه را از دیگر آثار همینگوی متمایز می کند پایان بندی کتابش است که همینگوی برای این امر 47 داستان متفاوت می نویسد که این خود نشانه ی حساسیت همینگوی در این اثرش است .
در سال میلادی جدید 2014 ، کتاب وداع با اسلحه با پایان بندی های متفاوت به صورت ضمیمه انتشار خواهند یافت .
سبک نوشتاری همینگوی سبکی ساده و بی پیرایه است و فقط توصیف آنچه را که شخصیت هامی بینند یا عمل می کنند را بیان می کند به عبارتی دیگر از ویژگی نوشتاری وی : موجز بودن ، ساده و زبان عامیانه است.
از آنجا که ارنست همینگوی در برهه ی جنگ جهانی اول در ارتش ایتالیا می‌جنگید رمان وداع با اسلحه را بر پایه همین تجارب واقعی خودش نوشته و شخصیت‌های این رمان نیز از برخی شخصیت‌های زندگی واقعی ارنست الهام می‌گیرد.
در واقع کاترین بارکلی در وداع با اسلحه از شخصیت اگنس ون کوروسکی پرستار بیمارستان صلیب سرخ آمریکا در میلان ایتالیا الهام گرفته و شخصیت هلن فرگوسن الهام گرفته از کیتی کانال خبرنگار مد اهل پاریس و کشیش این رمان نیز الهام گرفته از شخصیت کشیشی بنام “دن جوزپه بیانکی” می باشد .

در توضیح پشت جلد کتاب وداع با اسلحه آمده است:
«این کتاب برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات و در سال 1929 منتشر شده است.
این اثر داستان گرفتارآمدن مردی تنها، با جنگی بیهوده و عشقی ناخواسته است.
قهرمان این کتاب نماینده‌ی نسل خویش است و آنچه بر او گذشته است تنها مربوط به شخص او نیست؛
بلکه مربوط به انسان به‌طور کلی است: انسانی که از جنگ و ستیز خسته شده و برای خود “صلحی جداگانه” ترتیب داده است
. “وداع با اسلحه” یکی از بزرگ‌ترین آثاری است که پس از جنگ جهانی اول و براساس تجربیات واقعی نویسنده‌ی اثر در ارتش ایتالیا نوشته شده است.»

وداع با اسلحه همواره در لیست کتاب های برتر ادبیات قرار داشته ودارد. لیست‌هایی مانند:
صد کتاب برتر تاریخ به انتخاب گاردین
صد رمان برتر به انتخاب کتابخانه مدرن
صد رمان برتر تاریخ به انتخاب دانیل برت
بیانگر برتری این اثر در تاریخ ادبیات جهان است.

مترجم: نجف دریابندری
نجف دریابندری این رمان را در جوانی و ۲۳ سالگی به فارسی ترجمه کرده است.
دریا بندری در چاپ‌های بعدی که از این اثر منتشر شد تغییراتی داد خود دریابندری در زمان خواندن این کتاب پی به بیان خاص نویسنده می‌برد و در ترجمه‌اش نیز سعی می‌کند به زبانی مشابه به نوع بیان نویسنده در فارسی دست پیدا کند.
این کتاب ابتدا توسط انتشارات صفی علیشاه و سپس توسط نشر نیلوفر به چاپ رسیده است.

فیلم سینمایی:
اولین فیلم سینمایی بر اساس رمان وداع با اسلحه به کارگردانی فرانک بورزیگی و بازیگری کوپر و هلن هیز و آدولف منژو در سال ۱۹۳۲ ساخته شد .
این فیلم توانست برنده جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری و بهترین صدا گذاری و نامزد اسکار بهترین فیلم و نامزد اسکار بهترین کارگردانی هنری در آن دوران گردد.
در سال ۱۹۵۷ رمان وداع با اسلحه به کارگردانی چارلز ویدور و جان هیوستن و با هنرنمایی بازیگرانی چون جنیفر جونز، راک هادسن و ویتوریو دسیکا بر روی صحنه می آید و ویتوریو دسیکا (کارگردان شهیر ایتالیایی) برای بازی در این فیلم نامزد اسکار بهترین بازیگر می‌شود.

کتاب صوتی وداع با اسلحه شامل20 فایل صوتی است که در قالب یک فایل زیپ شده به حجم 138مگابایت آماده دانلود است.

قسمتی از کتاب صوتی وداع با اسلحه :

 

با توجه به حجم بالای فایل دانلودی لطفا دانلود را در کامپیوتر و ترجیحا با استفاده از نرم افزار دانلود منیجر انجام شود.

مشاهده نقد و بررسی این کتاب