کتاب صوتی خواجه تاجدار جلد اول نوشته:ژان گور ترجمه: ذبیح الله منصوری

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی خواجه تاجدار جلد اول نوشته:ژان گور  jean guèvre ترجمه: ذبیح الله منصوری

در کتاب صوتی خواجه تاجدار با ترجمه ذبیح الله منصوری تاریخ ایران را از اواخر دوره نادرشاه افشار ،تاریخ ایران در زمان زندیه و حوادثی که منجر به تشکیل سلسله قارجار گردید  را با بیانی داستان گونه خواهید شنید

قدرت همیشه فرد را کور می کند! در گذشته مجازاتی بوده به نام مکحول کردن. بدین ترتیب که روی حدقه چشمها میل داغ می کشیدند و شخص را کور می کردند. نادرشاه افشار پس از رسیدن به قدرت و کشتن شاه طهماسب صفوی، مدام بیم توطئه داشت.

برادرزاده او (علیقلی میرزا) با استفاده از این ضعف، نادر را علیه پسر ارشدش (رضاقلی میرزا) ظنین کرد. شاه نیز پسر خود را مکحول کرد!

همین علیقلی میرزا بعدا طی توطئه ای (که امروزه کودتا خوانده می شود) با همکاری سران سپاه نادر، عموی خود را در کمپی که به سمت کلات نادری می رفت، در بستر خودش و بهمراه همسرش (ستاره) به قتل رساند و سرش را از تن جدا کرد.

اما علیقلی میرزا که بعد نادر به سلطنت رسید و خود را عادلشاه نامید، به همین کفایت نکرد. تمام پسران و نوه های نادر را از کوچک و بزرگ معدوم کرد تا بعدها خطری او را تهدید نکند.حتی به رضا قلی نابینا هم رحم نکرد و او را نیز کشت. اما رضا قلی فرزندی داشت به نام شاهرخ که به زیبایی جمال معروف بود و دختر عادلشاه خواهان او بود. لذا پادشاه از کشتن او صرفنظر کرد و او را داماد خود کرد.

ادامه روایت کتاب صوتی خواجه تاجدار جلد اول

عادلشاه بعدها برای سرکوب محمدحسن خان قاجار که استرآباد و بسطام و شاهرود را با یاغی گری زیر سلطه خود برده بود وارد جنگ شد.قبل از اینکه از مشهد به سمت استرآباد حرکت کند سه برادر کوچک خود را نابینا کرد! وی در جنگ با محمد حسن خان شکست خورد و به سمت تهران راه افتاد و از برادر دیگر خود (ابراهیم) که در اصفهان به سر می برد درخواست کمک کرد.

ابراهیم نیز که سرگذشت برادران کوچکتر خود را شنیده بود در تهران عادلشاه را دستگیر و سپس مکحول کرد! شاهرخ (نوه ی نادر) با کمک شخصی به نام میرزا سید محمد (والی بارگاه امام رضا!!) در مشهد به تخت نشست و ابراهیم در تهران ادعای سلطنت کرد.

جنگ بین این دو به نفع شاهرخ تمام شد و او هر دو برادر را به قتل رساند تا انتقام جد خود را از عادلشاه بگیرد. شاهرخ این بار با دختر میرزا سید محمد ازدواج کرد.

اما پس از چندی، شاهرخ نیز اسیر توطئه پدرزن خود گردید و به فرمان میرزا که خود را شاه سلیمان ثانی نامیده بود زیباترین جوان ایرانی نیز به سرنوشت پدر خود دچار گردید و از دو چشم نابینا گردید…

همان طور که خواندید قدرت همیشه فرد را کور می کند! تلخ تر از این چیزی دیده اید؟

جلد اول کتاب صوتی خواجه تاجدار دارای 75 فایل mp3  که در چهار فایل زیپ شده با مجموع حجم 570 مگابایت آماده دانلود است .کتاب صوتی خواجه تاجدار به همه علاقمندان آثار تاریخی توصیه میگردد

  • جلد دوم کتاب صوتی خواجه تاجدار اثر ژان گور

کتاب صوتی خواجه تاجدار

کتاب صوتی خواجه تاجدار جلد اول و دوم

کانال سلام صدابرای شنیدن آنلاین کتاب های صوتی به کانال تلگرام سلام صدا مراجعه فرمایید.

برای دیدن توضیحات و مشخصات کتاب های صوتی به اینستاگرام سلام صدا مراجعه فرمایید.

مشاهده نقد و بررسی این کتاب