کتاب صوتی جین ایر نوشته شارلوت برونته

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی جین ایر نوشته شارلوت برونته رمانی عاشقانه و خاطره‌انگیز و نامی آشنا برای مردم دنیاست.

رمان جین ایر Jane Eyre اثر  Charlotte Brontë یکی از تأثیرگذارترین و مهم‌ترین آثار ادبی جهان به‌شمار می‌رود. این رمان در ۱۸۴۷ و در لندن تحت نام مستعار کرر بل Currer Bell منتشر شد.

ژانر این رمان همانند دیگر نوشته های خواهران برونته عاشقانه همراه با موضوعاتی اجتماعی است.

کتاب صوتی جین ایر نوشته شارلوت برونته

خواهران برونته ، شارلوت، امیلی  و آن برونته ، سه خواهر از مفاخر ادبی بریتانیا بودند که کتابهایشان در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ قرن نوزدهم میلادی منتشر شد و آثارشان در فهرست ادبیات کلاسیک جهان قرار گرفت.

نویسنده در این نوع رمان با تمرکز بر روی شخصیت اصلی داستان، روند زندگی قهرمانش را از دوران کودکی تا زمان بالغ شدن فکری و جسمی به رشته تحریر درمی‌آورد.

شیوه روایت این داستان ، اول شخص است. این رمان انقلابی را در نوشتن داستان ایجاد کرد و به نوعی شارلوت نخستین کسی بود که ایده خود هشیاری شخصی را در ادبیات مطرح کرد که پس از او نویسندگان شهیری همانند جیمز جویس و مارسل پروست ایده نهفته در این رمان را پی گرفتند.

این رمان با محوریت قرار دادن مسائل اخلاقی دین مسیحیت، بسیاری از مسائل اجتماعی همانند تبعیض طبقاتی و میل جنسی را مطرح می‌کند.

همچنین این رمان یکی از آثار موفق در معرفی و شناساندن مفهوم فمنیسم به‌شمار می‌رود.

دانیل برت، منتقد ادبی، درباره‌ی شارلوت نویسنده کتاب، می‌گوید:

او یکی از ۱۰۰ نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس برتر تاریخ ادبیات است

برونته، نخستین فردی بود که خودآگاهی شخصی را در اثرش مطرح کرد؛ ایده‌ای که بعدها رمان‌نویسانی همچون مارسل پروست و جیمز جویس آن را پی گرفتند.

جین ایر، دو تفاوت عمده با رمان‌های زمان خودش داشت:

نخست آنکه؛ شخصیت اصلی داستان، یعنی جین، زیبا نیست، اما ساده است. این ویژگی برای شخصیت‌ یک زن برجسته، غیرمعمول بود.

دوم آنکه؛ این داستان، از نگاه یک زن جوان بیان می‌شود که تا آن زمان برای قهرمانان زن عادی نبود. این ویژگی‌ها، همراه با استقلال جین و علاقه شدید او به ادوارد راچستر، موجب می‌شود تا پس از انتشار، از فروش خوبی برخوردار شود.

کتاب صوتی جین ایر بسیار شنیدنی است و کتاب آن هنوز هم از پرطرفدران آثار رمانتیک در دنیاست و مجموعه‌های تلویزیونی و فیلم‌ها و رمان‌هایی با الهام از شخصیت‌های آن ساخته شده است.

کتاب صوتی جین ایر نوشته شارلوت برونته به مدت 18:30 فایل صوتی mp3 در یک فایل زیپ به حجم 275 مگابایت آماده دانلود است.

به همراه فایل کتاب صوتی ، اجرای رادیویی خلاصه رمان جین ایر هم به مدت  3:30 ساعت میتوانید دانلود کنید

مشاهده نقد و بررسی این کتاب