گذبه در داستان های مشهور

گربه در کتاب ها و آثار داستانی

علاقه مندی
ارسال به...
6 رای
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
5,00/5
Loading...
گربه در کتاب ها و آثار داستانی

گربه این موجود ظریف، زیبا و مرموز که از دیرباز و در فرهنگ های باستانی مورد توجه وِیژه انسان بوده است جایگاه ویژه ای در فرهنگ و هنر و ادبیات دارد.در این نوشته با عنوان گربه در کتاب ها و آثار داستانی، مشهورترین کتاب هایی که عنوان گربه داشته و یا در مورد گربه هستند را به شما معرفی کنیم

گربه در کتاب ها و آثار داستانی:مقدمه

گربه از دیرباز همواره مورد توجه ویژه انسان بوده است، در مصر باستان، گربه‌ها را می‌پرستیدند و هرودوت گزارش می‌دهد که کشتن گربه در مصر ممنوع بوده و هنگامی که یک گربهٔ خانگی می مرد، تمام خانواده برای او عزاداری کرده و ابروهای خود را می‌تراشیدند.

خانواده‌ها گربه‌های مردهٔ خود را به شهر مقدس برده و آن‌ها را مومیایی کرده و در انبارهای مقدس دفن کردند.

چندین دین باستانی معتقد بودند که گربه‌ها روح‌های متعالی، همراهان یا راهنمای انسان‌ها هستند، که همه چیز را می‌دانند اما لال هستند و نمی‌توانند بر تصمیم‌گیری‌های انسان‌ها تأثیر بگذارند. در ژاپن، گربه نماد خوش‌شانسی است.

اگرچه هیچ جانوری در اسلام مقدس نیست، اما گربه‌ها مورد احترام مسلمانان هستند. برخی از نویسندگان غربی بیان کرده‌اند که پیامبر اسلام گربهٔ مورد علاقه‌ای به‌نام معزا داشته‌است.

شخصیت های تاریخی زیادی هم دوستدار گربه بوده و با آنها زندگی میکرده اند از جمله میتوان به لینکلن اشاره کرد که عاشق گربه‌ها بود و برای کم کردن استرس دوران ریاست جمهوری ساعت‌ها با بچه‌گربه‌ها بازی می‌کرد.

هنرمندان و به وِیژه نویسندگان رابطه ای خاصی با گربه ها داشته اند که در نوشته نویسندگان و گربه هایشان به آن پرداختیم اما افزون بر علاقه نویسندگان به گربه، کتاب ها و آثار داستانی و فلسفی مشهوری منتشر شده اند که در گربه در عنوان کتاب استفاده شده و یا داستانی با محوریت گربه ها روایت شده است.

گربه در ادبیات | گربه در کتاب ها و آثار داستانی
گربه در ادبیات | گربه در کتاب ها و آثار داستانی

گربه در کتاب ها و آثار داستانی

 1. کتاب گربه ی درون اثر ویلیام اس باروز خاطرات نویسنده از عشق و رابطه با گربه هایش
 2. داستان گربه ای خیابانی به اسم باب اثر جیمز بوئن خاطرات نویسنده از زندگی با گربه اش
 3. رمان گربه‌ای که کتاب‌ها را نجات داد نویسنده: سوسوکه ناتسوکاوا
 4. رمان ما گربه هستیم اثر ناتسومه سوسه کی ترجمه احد علیقلیان
 5. رمان تاریخی گربه بلیتس اثر رابرت وستال
 6. داستان گربه مادرم نویسنده: کارلوس فوئنتس مترجم: علی‌اکبر فلاحی
 7. رمان گربه نوشته ژرژ سیمنون مترجم:ناهید فروغان
 8. رمان سرگذشت گربه ی مسافر اثر هیرو آریکاوا
 9. داستان گربه سیاه اثر ادگار آلن پو
 10. کتاب گربه و شیطان جیمز جویس
 11. رمان علمی تخیلی گهواره گربه اثر کورت ونه گات
 12. داستان شهر گربه ها اثر هاروکی موراکامی
 13. ماده گربه نام رمانی از کولت نویسنده فرانسوی
 14. رمان یک گربه یک مرد یک مرگ از نویسنده ترکیه زولفو لیوانلی مترجم محمدامین سیفی اعلا
 15. رمان خانه‌ی گربه ها نوشته‌ی هیوا قادر
 16. کتاب به روایت گربه ها نوشته اویا بایدار
 17. اگر گربه ها از جهان ناپدید می شدند از گنگی کاوامورا
 18. کتاب گربه های اهل عمل اثر تی اس الیوت (مجموعه اشعار) ترجمه به پارسی: جواد دانش آرا

گربه در کتاب های فلسفی بر اساس فلسفه گربه

 • فلسفه گربه: گربه‌ها و معنای زندگی نوشته اثر جان گری
 • مثل گربه فکر کن مثل گربه رفتار کن مترجم گلنار گلناریان
 • کتاب گربه دالایی لاما نویسنده دیوید میهی مترجم احیا عمل صالح

گربه در کتاب ها و آثار داستانی نویسندگان معاصر ایرانی

 • کتاب قلندران چهارپا؛ ردپای گربه ها نویسنده: فریده حسن‌زاده
 • کتاب گربه همسایه اثر مصطفی مستور
 • کتاب گراف گربه نویسنده: هادی تقی زاده | ادبیات داستانی
 • مجموعه داستان گربه ها تصمیم نمی گیرند اثر ناتاشا امیری

معرفی مختصر کتاب ها و آثار داستانی با موضوع گربه!

کتاب گربه ی درون اثر ویلیام اس باروز

کتاب گربه ی درون | گربه در کتاب ها و آثار داستانی
کتاب گربه ی درون | گربه در کتاب ها و آثار داستانی

ویلیام سیوارد باروز، نویسنده و نقاش امریکایی یکی از برجسته‌ترین نویسندگان پست‌مدرنیست در کتاب گربه ی درون خاطرات بسیاری از گربه ها را در زندگی خود مرور می کند

این کتاب روایت لطیف نویسنده به گربه هاست. ویلیام اس باروز دلیل دوستی‌های غیرمنتظره‌اش با گربه‌ها و تعمقی که بر رابطهٔ مرموز بین آن‌ها و میزبانان‌شان دارد، رد آن را تا مکاتب مصر باستان دنبال می‌کند.

باروز در کتاب “گربه های درون”با نثر مخصوص به خود، یک رابطه خاص بین طرفدارانش و عاشقانه گربه برقرار میکند

رمان مورد نظر به صورت خاطرات یک راوی اول شخص که باروز باشد، نوشته شده است.

کتاب گربه ای خیابانی به اسم باب اثر جیمز بوئن

کتاب گربه ای خیابانی به اسم باب اثر جیمز بوئن
گربه در کتاب ها و آثار داستانی

وقتی جیمز بوئن گربه ی خیابانی حنایی و مجروحی پیدا کرد که در راهروی مجموعه ی آپارتمانی دولتی اش گوشه ای خودش را جمع کرده بود، اصلا نمی دانست زندگی اش چقدر تغییر خواهد کرد.

جیمز در خیابان های لندن در فقر زندگی می کرد و به هیچ شکل نمی توانست حیوان دست آموزی داشته باشد. با این حال، جیمز نتوانست از کمک به این گربه ی بی اندازه باهوش، که بلافاصله اسمش را باب گذاشت، خودداری کند.

طولی نکشید که آن دو جدایی ناپذیر شدند. ماجراهای متنوع خنده دار و گاه و بیگاه خطرناک آنها زندگی هر دو را به کلی تغییر داد و به تدریج زخم هایی را بهبود بخشید که هر دو در زندگی های دشوار قبلی خود برداشته بودند.

“گربه ای خیابانی به اسم باب” داستان دلگرم کننده و تکان دهنده ای است که به دل هرکسی که آن را بخواند می نشیند.

گربه‌ای که کتاب‌ها را نجات داد از سوسوکه ناتسوکاوا

گربه‌ای که کتاب‌ها را نجات داد از سوسوکه ناتسوکاوا
گربه در کتاب ها و آثار داستانی

گربه‌ای که کتاب‌ها را نجات داد نوشته سوسوکه ناتسوکاوا با ترجمه الهام صیفی‌کار داستانی درباره قدرت فوق‌العاده کتاب‌ها و رفتار مرموز و قدرت درونی گربه هاست

کتابفروشی ناتسوکی یک کتابفروشی کوچک در حاشیه شهر بود که کتاب های دست دوم می فروخت که در قفسه‌های بلند آن تا سقف پر از کتاب‌های شگفت‌انگیز بود

رینتارو ناتسوکی دانش‌آموزی گوشه ‌گیر است که پس از فوت پدربزرگش، در کتابفروشی او تنها مانده است

رینتارو ناتسوکی عاشق این فضایی بود که پدربزرگش خلق کرده بود. او ساعات زیادی را در این پناهگاه تنهایی اش سپری می کرد و کتاب های مورد علاقه اش را می خواند

کتابفروشی ویران و رینتارو تنهاست و قادر به اداره آن نیست پس به نظر می رسد که او باید مغازه را ببندد و در این احوال است که که گربه ای عجیب و سخنگو به نام ببر ظاهر می‌شود و از رینتارو کمک می‌خواهد.

گربه به یک عاشق کتاب نیاز دارد تا در یک ماموریت به او ملحق شود. این زوج عجیب و غریب به سه ماجراجویی جادویی می‌روند تا کتاب‌هایی را از دست افرادی که به آنها بدرفتاری و خیانت کرده‌اند نجات دهند.

رمان ما گربه هستیم اثر ناتسومه سوسه کی

رمان ما گربه هستیم اثر ناتسومه سوسه کی
گربه در کتاب ها و آثار داستانی: ما گربه هستیم

کتاب ما گربه هستیم رمانی جذاب با روایتی تمثیلی و زبان طنز و شوخ‌‌طبع است و با روایتی خنده‌آور است.

“من یک گربه هستم. چون هنوز اسمی ندارم، نمی دانم که کجا به دنیا آمده ام.” و به این شکل یکی از اصیل ترین و فراموش نشدنی ترین آثار ادبیات ژاپن آغاز می شود.

داستان دربارهٔ زندگی بچه‌گربه‌ای مطرود و سرراهی و سرگردان است که تمام وقتش را به مشاهده‌ٔ طبیعت آدم‌ها می‌گذراند. او داستان‌هایی از تجار و معلمان مدرسه تا ضعف‌های راهبان و حاکمان را بازگو می‌کند. نویسنده باتکیه‌بر تعلیمات خود در فلسفه‌ٔ چینی اظهار نظرهای گزنده‌ای درباره‌ٔ خیزش اجتماعی ژاپن دوره‌ٔ میجی بازگو می‌کند.

این کتاب داستان گربه‌ای رها و بی‌دغدغه است که حتی موش هم شکار نکرده و کاری جز دیدن آدم‌ها ندارد.

شاهکار طنز ما گربه هستیم حماقت جامعه ژاپنی طبقه متوسط را در دوره مجی را به تمسخر می گیرد. سوسه کی با شوخ طبعی ، ماجراهای غریبانه یک بچه گربه ولگرد و خسته را دنبال می کند که پیرامون حماقت ها و ناسازگاری های افراد اطراف خود اظهار نظر می کند.

کتاب ما گربه هستیم یکی از مشهورترین رمان های سوسه کی است. سوسه کی به عنوان مهمترین نویسنده تاریخ مدرن ژاپن مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

کتاب ما گربه هستیم رمانی کلاسیک است که مطمئنا در سالهای آینده هم می توان از آن لذت برد.

رمان تاریخی گربه بلیتس اثر رابرت وستال

«گربۀ بلیتس» رمانی تاریخی پیرامون جنگ جهانی دوم نوشته رابرت وِستال نویسنده انگلیسی است. گربۀ بلیتس داستان حوادثِ رُخ‌داده برای گربه‌ای دوست‌داشتنی است که جنگ او را از صاحبش جدا کرده است.

صاحب این گربه برای دفاع از کشورش به جنگ دشمن می‌رود؛ بنابراین گربه درصدد برمی‌آید تا بگردد و او را پیدا کند. او در این جست‌وجو اتفاقاتی را به چشم می‌بیند که روایت‌گر بخشی از تاریخ جنگ جهانی دوم است.

گربه های سیاه خوش شانسی می آورند. این ادعایی است که بسیاری از افرادی که زندگی شان پس از مواجهه با گربه ای به نام لرد گورت تغییر کرده، به آن باور دارند.

لرد گورت، گربه ای معمولی و فاقد قدرت های جادویی است و همان کارهایی را انجام می دهد که از همه ی گربه ها انتظار می رود. وقتی که صاحب این گربه برای جنگیدن با آلمانی ها در جنگ جهانی دوم، خانه را ترک می گوید، لرد گورت تصمیم می گیرد تا او را پیدا کند.

این گربه ی سیاه در جریان سفرهایش با داوطلبی تنها، گروهبانی مستقل، راننده ای سالخورده و بیوه ای جوان آشنا و دوست می شود.

لرد گورت با توپچی یک هواپیمای بمب افکن همراه شده و مأموریت های متعددی را در خاک و آسمان دشمن تجربه می کند.

در یکی از مأموریت ها، هواپیما به مشکل برخورده و آن ها مجبور می شوند با کمک نیروهای مقاومت فرانسوی و اسپانیایی از فرانسه ی تحت اشغال نازی ها بگریزند.

کتاب گربه ی بلیتز با پرداختی فوق العاده به ماجراهای مردان و زنانی در جنگ، اثری بسیار درخشان و خواندنی است.

این مطلب را هم ببینید
نویسندگان و گربه هایشان

داستان گربه مادرم از کارلوس فوئنتس

داستان گربه مادرم زندگی خانواده‌ای را توصیف می‌کند که شخصیت‌های اصلی آن زنانی از طبقات مختلف جامعه هستند.

از پیرزنی نیمه بورژوا گرفته تا کلفت فقیر فرانسوی‌اش. اما قصه از زبان دختری به نام لتیسیا روایت می‌شود که از گربه مادرش بیزار است و حضور آن باعث حسادتش می‌شود.

یک گربه ماده سفید پشمالو که بسیار مورد توجه مادر خانه قرار گرفته و در جای جای کتاب، دختر تنفرش را نسبت به این حیوان نشان می‌دهد. اما در لایه‌های عمیق‌تر داستان گربه مادرم، متوجه می‌شوید که کینه ورزی لتیسیا به یک گربه ظاهری‌ست و آنچه که او را به شدت ناراحت می‌کند، رفتارها و شخصیت نفرت‌انگیز مادرش است.

نویسنده در بخش اول کتاب گربه مادرم به خوبی توانسته یک فضای زنانه بی‌نظیر خلق کند و در کنار موشکافی‌ کردن روحیه‌ی شخصیت‌ها، طبقات اجتماعی و فرهنگی مختلف در جامعه مکزیک را نشان دهد.

رمان گربه نوشته جورج سیمنون

رمان گربه نوشته جورج سیمنون
گربه در کتاب ها و آثار داستانی : رمان گربه نوشته جورج سیمنون

در مطلب گربه در کتاب ها و آثار داستانی اکثرا داستان ها و رمان ها تا حدودی جنبه طنز دارند که خوب است یکی از آثار مشهور کمدی سیاه را هم معرفی کنیم

رمان گربه داستانی در ژانر روانشناسی و کمدی سیاه است که توسط ژرژ سیمنون نویسنده بلژیکی در یک دوره کوتاه دو هفته‌ای در پاییز سال 1966 نوشته شد و در سال 1967 منتشر شد.

رمان گربه داستان زن و شوهری سالخورده را روایت می کند که سال ها به دلیل کشتن حیوانات خانگی از هم متنفر بوده اند. آنها بدون صحبت کردن با هم و تنها از طریق یادداشت های گاه به گاه باه هم ارتباط داشته اند.

اما بالاخره روزی در می یابند که نمی توانند بدون هم زندگی کنند. خط داستانی ازحدس زده می شود که گربه از رابطه دشوار نویسنده با مادرش سرچشمه گرفته باشد.

رمان سرگذشت گربه ی مسافر اثر هیرو آریکاوا

رمان سرگذشت گربه ی مسافر :گربه در کتاب ها و آثار داستانی
گربه در کتاب ها و آثار داستانی: رمان سرگذشت گربه ی مسافر

این داستان درباره گربه ای است که بی نام و نشان است و محل استراحت و زندگی اش جلوی یک ون نقره ای است. «ساتورو»، صاحب این ون است و وقتی گربه را در آنجا می یابد نام «نانا» را برای او انتخاب می کند.

اما نانا، نامی زنانه و گربه، یک گربه نر است با این حال، نانا با ساتورو همراه می شود.

نانا در سفری جاده ای به سر می برد، اما نمی داند مقصد کجاست. تمام آنچه برایش اهمیت دارد این است که می تواند جلوی ون نقره ای در کنار ساتوروی عزیزش بنشیند. ساتورو مشتاق دیدار سه تن از دوستان دوران جوانی اش است، اما نانا دلیلش را نمی داند.

این داستان درباره ی دوستی، تنهایی و درباره ی درک زمان گرفتن و زمان بخشیدن است. در راس تمام این ها داستانی است که به ما نشان می دهد چگونه عشق ورزیدن، چه کم و چه زیاد، می تواند زندگی مان را متحول کند.

داستان گربه سیاه اثر ادگار آلن پو

داستان گربه سیاه :گربه در کتاب ها و آثار داستانی
گربه در کتاب ها و آثار داستانی:داستان گربه سیاه

نام «ادگار آلن پو» نویسنده کتاب «گربه سیاه» تصاویری از قاتلان و دیوانگان ، دفن های زودرس و زنان مرموزی را که از جهان مردگان برمی گردند، به ذهن متبادر می کند.

او نویسنده داستان های کوتاه، شعر، رمان، نظریه های علمی و صدها مقاله است. به طور گسترده ای به عنوان مخترع داستان کارآگاهی مدرن و مبتکر ژانر علمی تخیلی شناخته می شود.

شهرت پو امروز عمدتا به قصه های مرموز و همچنین غزل های دلهره آور او وابسته است.در داستان «گربه سیاه» شما با لحن و سبک داستان گویی آلن پو آشنا خواهید شد.

کتاب گربه و شیطان جیمز جویس

در ادامه مطلب گربه در کتاب ها و آثار داستانی خوب است که یکی از آثار مشهور حوزه کوک و نوجوان را هم معرفی کنیم

کتاب گربه و شیطان داستان کوتاهی ا ست که با نامه‌ای از جیمز جویس به نوه‌اش استیوی آغاز شد و نمونه‌ای منحصربه‌فرد از توانایی جویس در ساده نویسی و طنازی به‌عنوان نویسنده کتاب کودک و نوجوان است

داستان از این قرار است که شهردار مشهور شهر، شیطان را فریب می‎دهد و با بستن پیمانی، او را وادار می‎کند که یک‎شبه برای شهر پلی را بسازد که همه ‎ی مردم شهر بسیار به آن احتیاج دارند…

رمان علمی تخیلی گهواره گربه اثر کورت ونه گات

کتاب گهواره گربه، رمانی علمی تخیلی نوشته ی کورت ونه گات است که نخستین بار در سال 1963 به چاپ رسید.

دکتر فلیکس هونیکر، یکی از به وجود آورندگان بمب اتم، میراثی مرگبار را برای جهان به جای گذاشته است. او مخترع ماده ای شیمیایی و کشنده است که می تواند تمام سیاره را منجمد سازد.

جست و جو برای یافتن این ماده، به سه فرزند عجیب و غریب هونیکر، به دیکتاتوری دیوانه در کارائیب و به جنون منتهی می شود.

رمان گهواره گربه، تشریح طنزآمیز ونه گات بر زندگی انسان مدرن و دیوانگی حاکم بر عصر تجدد است.

این داستان بی نهایت جذاب و تفکربرانگیز درباره ی سرنوشت نهایی سیاره ی زمین، یکی از مهمترین کتاب های سده ی بیستم است و اوج توانایی های نویسنده ی خود را در خلق اثری ماندگار و تأثیرگذار نشان می دهد.

مجموعه داستان گربه های آدمخوار از موراکامی

گربه های آدمخوار” کتابی است از “هاروکی موراکامی” که مجموعه ی شش داستان با مضامین وهم آلود و خیال انگیز را دربردارد.

هر کدام از این داستان ها شبیه یک خواب یا بهتر بگوییم، کابوس هستند که شخصیت ها در تلاش اند تا خود را از این کابوس شوم نجات دهند. اما علی رغم دست و پا زدن های مداوم، همه به این واقعیت گریزناپذیر آگاهند که راه نجاتی وجود ندارد.

“موراکامی” داستان هایش را با روندی واقع گرایانه آغاز می کند. اما دیری نمی پاید که با پیش رفتن قصه، این فضای رئال، با مالیخولیای مخصوص نویسنده مسموم می شود و به سمت نوشته ی سورئال می رود.

شخصیت های کتاب “گربه های آدمخوار”، با وجود برخوردار بودن از نام و نشان ژاپنی، خلق و خویی جهانی دارند و نشانگر قصه ی افرادی هستند که می توانند در هر ملیت و فرهنگی مشاهده شوند. تمام آن ها در مرز میان واقعیت و خیال قدم بر می دارند و گویی محکوم هستند که هرگز این فضا را ترک نکنند.

داستان شهر گربه ها اثر هاروکی موراکامی

داستان شهر گربه ها اثر هاروکی موراکامی
گربه در کتاب ها و آثار داستانی

رمان “شهر گربه ها” نوشته نویسنده معاصر و محبوب ژاپنی”هاروکی موراکامی” است.موراکامی که در تصویر سازی در آثارش بسیار مسلط است در این اثر نیز از فضاسازی هایی استفاده میکند که به راحتی میتوان حضور خود را در آن حس کرد.

تسلط او بر فضاسازی موجب شهرت او شده و آثار قبلی خود نیز با تکیه بر همین موضوع شهرت فراوانی یافت.

رمان ماده گربه نوشته کولت نویسنده فرانسوی

ماده گربه نام رمانی ازکولت نویسنده فرانسوی است که در سال ۱۹۳۳ منتشر شد.

داستان کتاب دربارهٔ عشق الن ( Alain) به گربه‌اش است که بعد از ازدواج نیز آنچنان قوی است که حسادت همسرش را بر می‌انگیزد، داستان بیشتر در مورد الن است و اینکه همچنان در دوران کودکی خود باقی مانده‌است.

در طول داستان کامی (Camille Malmert) که به گربه حسادت می‌کند سعی می‌کند با پرت کردن گربه از بالکن او را بکشد ولی گربه زنده می‌ماند و الن بعد از مطلع شدن از ماجرا کامی را ترک می‌کند و با گربه‌اش به خانه مادرش بازمی‌گردد.

کتاب خانه گربه‌ها نوشته هیوا قادر

رمان خانه گربه‌ها نوشته هیوا قادر نویسنده کرد است که از بیست و چهار اپیزود تشکیل شده، که در هر یک از آنها گربه‌ای با نژادی خاص به عنوان کانون روایت معرفی شده است.

البته چنانچه خود نویسنده اذعان داشته، پرداختن به گربه‌ها، بهانه‌ای بوده برای نقب زدن به جهان تنهاییِ آدمیان.

در هر یک از خرده‌روایت‌های این رمان، به یکی از معضلاتِ روانشناختی انسان معاصر پرداخته شده است.

خصوصاً معضلاتی که زن‌ها در روزگار ما با آنها دست به گریبانند. از این منظر، باید خانه گربه‌ها را اثری روانشناختی نامید که در آنها سویه‌هایی از سرخوشی پست‌مدرنیستی نیز قابل مشاهده است.

کتاب به روایت گربه ها نوشته اویا بایدار

کتاب به روایت گربه ها نوشته اویا بایدار
گربه در کتاب ها و آثار داستانی

اویا بایدار (Oya Baydar) با زبانی شیرین و خواندنی نامه‌هایی از گربه‌ها را برای یکدیگر روایت می‌کند که واکنش جالب آن‌ها را نسبت به حوادث و رخدادهای اجتماعی که تا حد زیادی برای ما عادی و روزمره شده‌اند، نشان می‌دهد.

داستان به روایت گربه‌ها (Kedi Mektupları) درباره گربه‌ها نیست و به شناخت شما از این موجودات دوست‌داشتنی کمک شایانی نمی‌کند؛ بلکه به گربه‌ها این امکان را می‌دهد که انسان‌ها را از نزدیک بشناسند و بفهمند مردم به اتفاقات گوناگون چه واکنشی نشان می‌دهند!

در یک نگاه کلی می‌توان گفت بازرترین ویژگی ادبی این رمان سبک پرسونیفیکاسیون و جان‌بخشی به حیوانات و روایت موضوعات از نگاه آن‌هاست که حقیقتاً بایدار به خوبی این شیوه را در داستانش اعمال کرده است.اما در سطحی عمیق‌تر این رمان به نقد مسائل خودخواهی نوع بشر و عدم درک درست ما از طبیعت اشاره دارد.

در سراسر داستان جستجویی محسوس برای یافتن پاسخ به پرسشی بنیادین دیده می‌شود. این که چه کسی این پرسش را مطرح کرده و این که هویت او یک انسان است یا یک گربه بر جذابیت این رمان می‌افزاید.

اگر گربه ها از جهان ناپدید می شدند از گنگی کاوامورا

داستان از زبان یک پستچی روایت می شود. روزهای پستچی جوان شماره گذاری شده اند. از خانواده اش جدا شده و تنها با گربه اش کلم به تنهایی زندگی می کند تا او را همراه کند. پزشک برای او تشخیص داده است که او تنها چند ماه زنده است. اما او برای این اتفاق اصلا آماده نیست.

اما قبل از اینکه او بتواند لیستی از کارهای نکرده اش آماده کند شیطان حاضر می شود تا به او پیشنهاد دهد: در ازای ناپدید شدن هر چیز در جهان ، یک روز اضافه برای زندگی کردن به پستچی تعلق می گیرد و بنابراین یک هفته ی بسیار عجیب آغاز می شود که پستچی جوان و گربه ی محبوبش را به آستانه وجود می رساند.

مجموعه اشعار گربه‌های اهل عمل

مجموعه اشعار گربه‌های اهل عمل
گربه در کتاب ها و آثار داستانی

گربه‌های اهل عمل (۱۹۳۹) مجموعه ای از شعرهای تی. اس. الیوت دربارهٔ روانشناسی و جامعه‌شناسی گربه‌ها است که توسط نشر فابر و فابر منتشر شده‌است. این کتاب زمینه‌ای برای موزیکال گربههای اندرو لوید وبر در سال ۱۹۸۱ بود

الیوت شعرها را در دهه ۱۹۳۰ سرود و آنها را با نام مستعار «صاریغِ پیر» در نامه‌هایی به فرزندان تعمیدی خود گنجاند. شعرها در سال ۱۹۳۹، با نقاشی‌هایی از نویسنده روی جلد جمع‌آوری و منتشر شدند و بلافاصله در سال ۱۹۴۰ دوباره چاپ شدند.

شعرها همچنین در کتاب‌هایی با تصویرگری ادوارد گوری (۱۹۸۲)، آکسل شفلر (۲۰۰۹) و ربکا اشداون (۲۰۱۴) منتشر شده‌اند.گربه در کتاب های فلسفه بر اساس فلسفه گربه ای
گربه در کتاب ها و آثار داستانی :کتاب های فلسفه گربه ای

کتاب های فلسفی بر اساس فلسفه گربه

معرفی مختصر کتاب های فلسفی و عرفانی بر اساس زندگی و رفتار گربه

فلسفه گربه: گربه‌ها و معنای زندگی نوشته اثر جان گری

فلسفه گربه: گربه‌ها و معنای زندگی نوشته اثر جان گری
گربه در کتاب ها و آثار داستانی: فلسفه گربه

فهرست مطالب کتاب فلسفه گربه: گربه‌ها و معنای زندگی

در ادامه معرفی گربه در کتاب ها و آثار داستانی و در بخش کتاب های فلسفه گربه ای به معرفی کتاب فیلسوف انگلیسی جان گری می پردازیم

فصل اول: گربه‌ها و فلسفه

جان گری به صراحت می‌گوید: «ماهیت گربه‌ها و آن چه می‌توانیم از آن یاد بگیریم، موضوع این کتاب است.»

فصل دوم:چرا گربه‌ها برای خوشبختی تلاش نمی‌کنند

نویسنده فلسفه را به عنوان یک نتیجه از بی‌قراری معرفی می‌کند:

در واقع فلسفه به عنوان تلاشی برای برطرف کردن اضطراب زندگی در دنیایی آشفته و غیرقابل پیش‌بینی به دنیا آمده است. و پس از آن شادی به پروژه‌ای برای آینده تبدیل می‌شود، چرا که ما احساس آرامش نمی‌کنیم. اما متأسفانه تلاش با برنامه‌ای روشن فقط اوضاع را بدتر می‌کند.

این مطلب را هم ببینید
کتاب صوتی فلسفه تنهایی اثر لارس اسوندسن

«زندگی ما به طور تصادفی و احساسات ما توسط بدن شکل می‌گیرد. بیش‌تر زندگی بشر – و بیش‌تر فلسفه – تلاشی است که خود را از این واقعیت منحرف می‌کند.»

از طرف دیگر، برای گربه‌ها، شادی ممکن است شرایط طبیعی آن‌ها باشد.

فصل سوم:اخلاق گربه‌ای

گری یکی از موقعیت‌های منحصر به فرد خود را دوباره مرور می‌کند. گری در بحث «اخلاق گربه‌ای»، به خوانندگان یادآوری می‌کند که ارزش‌های اخلاقی، معیارها و هر طرز تفکری درباره خوب یا بد، از لحاظ تاریخی و منطقه‌ای نسبی و احتمالی است.

این امر نه تنها در مورد فرهنگ‌ها یا جوامع، بلکه در مورد افراد نیز صادق است

«وقتی مردم از اخلاق صحبت می‌کنند، نمی‌دانند درباره چه چیزی صحبت می‌کنند. در عین حال، آن‌ها در آن‌چه می‌گویند به طور شک‌ناپذیری یقین دارند. این ممکن است متناقض به نظر برسد. اما این طور نیست، زیرا کاری که آن‌ها انجام می دهند بیان احساسات‌شان است.»

گری با وام گرفتن فراوان از اسپینوزا، دائوگرایی (دائو ده جینگ)، و ذن بوداگرایی، از طریق تاخت‌وتاز به اخلاق، عقل‌گرایی، اختیار و نفس به روشی روان ما را به بازی می‌گیرد.

فصل چهارم:انسان در برابر عشق گربه‌ای

پس از بحث‌های فلسفی جدی یک تنفس آرامش‌بخش ارائه می‌دهد. در این ‌جا، «انسان در برابر عشق گربه‌ای» تا حد زیادی از طریق جمع‌بندی زندگی ما به طور تصادفی و احساسات ما توسط بدن شکل می‌گیرد. بیش‌تر زندگی بشر – و بیش‌تر فلسفه – تلاشی است که خود را از این واقعیت منحرف می‌کند.

رمان‌هایی در مورد گربه‌ها مورد بحث قرار گرفته است. گری مانند بسیاری از متفکران بزرگ، به سادگی از خوانندگان دعوت می‌کند تا در مورد نظرگاه‌های مشخصی فکر و تأمل کنند.

فصل پنجم :زمان، مرگ و روح گربه‌ای

ایده جامع در این جا این است که به نظر می‌رسد گربه‌ها «زندگی را به عنوان یک هدیه می‌پذیرند»، در حالی که انسان‌ها با اضطراب در همه جنبه‌های زندگی زحمت می‌کشند و اغلب گرفتار گمانه‌زنی‌های بی‌پایان در مورد مرگ می‌شوند.

فصل ششم:گربه‌ها و معنای زندگی

گری ما را به چالش می‌کشد که «زندگی خوب برای هر یک از ما انتخاب نشده بلکه پیدا می‌شود.»

از ما می‌خواهد این ایده دائوگرایانه را در نظر بگیریم که «ما باید راه درون خود را دنبال کنیم.»

اگر این کار را انجام دهیم، زندگی ما «غنی‌تر از هر ایده کمال‌گرایانه» خواهد بود.

وی ادامه می‌دهد: «زندگی خوب آن زندگی‌ای نیست که شما شاید داشته‌اید یا ممکن است داشته باشید، بلکه زندگی‌ای است که اکنون دارید. در این‌جا گربه‌ها می‌توانند معلم ما باشند، زیرا آن‌ها زندگی‌هایی را که نزیسته‌اند از دست نمی‌دهند.»

مولف کتاب سرانجام «ده نکته در مورد نحوه زندگی خوب» را به ما ارائه می‌دهد. آن‌ها درس‌های مختصر و روانی هستند که ممکن است از تفکر در مورد «فلسفه گربه‌ای» یا حتی تامل صادقانه در زندگی بیاموزیم.

جمله آخر به خوبی کتاب را از نظر محتوا و سبک خلاصه می‌کند: «معنای زندگی یک لمس یا یک رایحه است که به طور تصادفی به وجود می‌آید و قبل از این‌که بفهمید از بین می‌رود.»

گربه راهنمای ما اثر استفان گارنیه

 گربه در کتاب ها و آثار داستانی در فضیلت گربه بودن
گربه در کتاب ها و آثار داستانی

کتاب How to Think Like a Cat توسط مترجمین پارسی زبان با عناوین مختلفی ترجمه شده است:

 • در فضیلت گربه بودن مترجم :عباس خوش خبر انتشارات فروزش
 • لطفا گربه باشید مترجم :افسانه مقدم نشر نسل نواندیش
 • گربه راهنمای ما ترجمه مطهره حیدری انتشارات شمعدونی
 • مثل گربه فکر کن مثل گربه رفتار کن مترجم گلنار گلناریان انتشارات بهجت

کتاب «در فضیلت گربه بودن: در جست وجوی یک سبک زندگی برای نیک بختی» کندوکاوی در آداب زیستی گربه هاست که هیچ گاه به انقیاد بشر درنیامده اند و همواره خود خودشان بوده اند و برابر بردگی و بندگی ایستاده اند.

بر اساس تعریف اخلاق از نیچه گربه ها و در کل، گربه سانان، نمونه ی بارز اخلاق سروری و در تضاد با اخلاق بردگی هستند.

آن میل بی پایان، ذاتی و درونی به آزادی و دربند نبودن، چنان در آنها قدرتمند است که حتی گربه های خانگی هم از آن مستثنی نیستند و شخصیت آزاد و رها و خودمحورشان نمود دارد.

این موجودات عجیب با آن نگاه نافذ که درعین آزادگی، کاریزما، تشخّص و عزّت نفس، در طول تاریخ با شرایط مختلف زیستی سازگاری پیدا کرده و از انواع بحران ها عبور کرده اند، آموزه هایی برای ما دارند که کتاب «در فضیلت گربه بودن: در جست وجوی یک سبک زندگی برای نیک بختی» به بهترین نحو آنها را تشریح کرده و توضیح داده است، برای اینکه بتوانیم با به کارگیری شان، تغییراتی بنیادی در زندگی مان ایجاد کنیم.

کتاب گربه دالایی لاما نویسنده دیوید میهی

کتاب گربه دالایی لاما نویسنده دیوید میهی
گربه در کتاب ها و آثار داستانی: کتاب گربه دالایی لاما

در کتاب گربه دالایی لاما نویسنده دیوید میهی مترجم احیا عمل صالح ماجرا را از دیدگاه گربه ای ماجراجو و دقیق که در کنار دالایی لاما زندگی می کند روایت شده است

این اثر با طنزی ظریف خواننده را قادر می سازد تا در دنیای آشفته ای که او را احاطه کرده به نشاط دست یابد و با کشف حقیقت زندگی و تغییر دیدگاهش رضایت واقعی را احساس نماید.

شخصیت اصلی داستان که گربه ای رهایی یافته از موقعیتی ناخوشایند و برخوردار از شانس ملاقات افرادی بزرگ است، از مطالب رد و بدل شده میان دالایی لاما و مهمانانش به بینشی نو برای دستیابی به خوشبختی و معنای زندگی نائل می شود.


گربه در آثار نویسندگان معاصر ایرانی
گربه در کتاب ها و آثار داستانی: آثار نویسندگان معاصر ایرانی

گربه در آثار نویسندگان معاصر ایرانی

در ادامه نوشته گربه در کتاب ها و آثار داستانی به معرفی مختصر آثار نویسندگان معاصر ایرانی با موضوع یا عنوان گربه می پردازیم که البته جالبترین و کاملترین کتاب در مورد این موجود مرموز و زیا شاید کتاب قلندران چهارپا باشد

کتاب قلندران چهارپا، نوشته فریده حسن‌زاده

کتاب قلندران چهارپا، نوشته فریده حسن‌زاده
گربه در کتاب ها و آثار داستانی

کتاب قلندران چهارپا، نوشته فریده حسن‌زاده درباره حضور گربه‌ها در تاریخ است و نویسنده تلاش کرده که ردپای گربه ها در ادبیات داستانی، شعر، داستان، نقاشی، سیاست، مذهب، طب، سینما را یکجا جمع آوری کند

فهرست مطالب کتاب قلندران چهارپا

 1. فصل اول ردپای گربه‌ها، قلندران چهارپا در سروده‌های شاعران
 2. فصل دوم ردپای گربه‌ها، قلندران چهارپا در آثار نویسندگان
 3. فصل سوم ردپای گربه‌ها، قلندران چهارپا در خلوتِ نقاشان
 4. فصل چهارم ردپای گربه‌ها، قلندران چهارپا در سیاست‌های سیاستمداران
 5. فصل پنج ردپای گربه‌ها، قلندران چهارپا نزد شخصیت‌های مذهبی
 6. فصل ششم ردپای گربه‌ها، قلندران چهارپا در علم پزشکی و حرفه پرستاری
 7. فصل هفتم ردپای گربه‌ها، قلندران چهارپا در هنر هفتم
 8. فصل هشتم ردپای گربه‌ها، قلندران چهارپا در خلوت دانشمندان

گربه در سروده‌های شاعران

کریستوفر اسمارت، ادوارد لیر، شارل بودلر، کارل سندبرگ، ارزا (عزرا) پاوند، تی.اس.الیوت، ادیت سودرگران، مایکل جوزف، خورخه لوئیس بورخس، ژاک پره‌ور، آرتور سیمور جان تسیموند، استیوی اسمیت، پابلو نرودا، دبلیو.ایچ. اودن، الیزابت بیشاپ، هنری چارلز بوکوفسکی، مارج پی‌یرسی.

گربه در آثار نویسندگان

ژان ژاک روسو، فرانسوا رنه دو شاتوبریان، سر والتر اسکات، الکساندر دوما، ادگار آلن پو، چارلز دیکنز، ژول ورن، چارلز دادلی وارنر، لویس کارول، مارک تواین، جورج برنارد شاو، آنتوان چخوف، هرمان هسه، کارن ون وچتن، ژان کوکتو، میخائیل بولگاکف، آلدوس هاکسلی، ارنست همینگوی، جورج اورول، ساموئل بکت، آلبر کامو، دوریس لسینگ، دَن گرینبرگ، هاروکی موراکامی، هلن براون، کارول دسپوس فوست، گیلبرت کیت چسترتون.

گربه در خلوت نقاشان

لئونارد داوینچی، ادوارد مانه، لویی وین، هانری-امیل-بنوآ ماتیس، پابلو پیکاسو، واندا گگ،

گربه در سیاست‌های سیاستمداران

ناپلئون بناپارت، ملکه ویکتوریا، آبراهام لینکلن، سر وینستون چرچیل، آدولف هیتلر- بنیتو موسولینی، ادلی استیونسن، ناصرالدین شاه قاجار.

گربه نزد شخصیت‌های مذهبی

حضرت محمد(ص) آخرین پیامبر الهی، آیت‌الله عطاءالله اشرفی اصفهانی، سید محمدحسین طباطبایی معروف به علامه طباطبایی، آیت‌الله مرتضی مطهری، کاردینال ریشلیو (عالیجناب سرخپوش)، پاپ لئوی دوازدهم، اسقف کاناپ ترل‌وال، کشیش ویلیام رالف اینج، پاپ بندیکت شانزدهم، اسقف پیتر الیوت.

گربه در علم پزشکی و حرفه پرستاری

‌ فلورنس نایتینگل، دکتر آلبرت شوایتزر، دکتر لوئیس جی. کاموتی، دکتر جیمز هریوت، اسکار پرستارِ واپسین لحظات.

گربه در هنر سینما

چارلی چاپلین، مارلون براندو، بروس لی.

گربه در خلوت دانشمندان

آلبرت اینشتین، نیکولا تسلا، شیخ بهائی، پروفسور سید محمود حسابی.

مجموعه شعر گربه همسایه اثر مصطفی مستور

مجموعه شعر گربه همسایه اثر مصطفی مستور
گربه در کتاب ها و آثار داستانی

در معرفی آثار نویسندگان معاصر ایران با موضوع گربه در کتاب ها و آثار داستانی اینبار مجموعه شعری از مصطفی مستور را معرفی میکنیم

این کتاب ۲۵ شعر کوتاه سپید را از این داستان نویس در بر می گیرد که شخصیت گربه همسایه در آن ها، حضور پررنگی دارد. پشت جلد کتاب هم این جمله درج شده است: «حیوانات همسایگان ما هستند، با همسایه مهربان باشیم.»

عناوین شعرهای کتاب «گربه همسایه» به ترتیب عبارت اند از:

 • من و او
 • درباره گربه همسایه
 • مرثیه برای عشاق زنده جهان
 • روزگار مادرم
 • روزگار پدرم،
 • دختر همسایه
 • توده غمگین چسبناک
 • زندگی
 • کارگاه
 • جنگ
 • حقیقت و مجاز
 • حکمت های گربه همسایه _۱
 • حکمت های گربه همسایه _۲
 • احترام
 • شعر درباره کیفیت سنگ شدن
 • حکمت های گربه همسایه _۳
 • موزه عشق
 • یادداشت های گربه همسایه _۱
 • یادداشت های گربه همسایه _۲
 • حکمت های گربه همسایه _۴
 • گزارش، حکمت های گربه همسایه _۵
 • وصیت نامه گربه همسایه
 • غیبت

کتاب گراف گربه اثر هادی تقی زاده

گربه در کتاب ها و آثار داستانی کتاب گراف گربه اثر هادی تقی زاده
گربه در کتاب ها و آثار داستانی

“گراف گربه” اثری است تامل برانگیز از “هادی تقی زاده” که موفق شده به عنوان کتاب “تحسین شده هیئت داوران جایزه ی مهرگان ادب 1391” شناخته شود.

نویسنده در این کتاب بر آن بوده که سرزمینی نمادین را ترسیم نماید که با گذار از میان جنگی داخلی، گرفتار نظامی می شود که در ظاهر به سمت دموکراسی حرکت می کند اما در درون آن خبری از آزادی نیست و هرچه هست، میوه ی گندیده ی خفقان است.

با وجود اینکه “گراف گربه” از نظر جغرافیایی در یک مکان خیالی رخ می دهد، اما وقایعی که در آن رخ می دهد چندان هم خیالی نیست و با نگاه به استبدادی که کشورهای استثمارگر در لباس دموکراسی به تن کشورهای جهان سوم پوشانده اند، می توان بسیاری از نمادهای آن را به چشم در دنیای امروز نیز مشاهده کرد.

رمان «گراف گربه» ماجرای مرد سی ساله‌ای را روایت می‌کند که در خاطراتش، به یاد دوران مدرسه می‌افتد. مدرسه‌ای که در آن یک سیاه‌چال وجود داشت و تاریکی و وحشت آن انتها نداشت.

بچه‌های آن مدرسه، اگر خوب درس نمی‌خواندند، برای تنبیه به آن سیاه‌چال فرستاده می‌شدند. یک روز وقتی هادی به مدرسه می‌رود، در درس املا به طور عجیبی نمره‌ی بسیار کمی می‌گیرد و تکالیفش نیز غیبشان می‌زند.

برای همین او را برای تنبیه به سیاه‌چال می‌فرستند. او در حقیقت، اولین قربانی آن سیاهچال است. پس از آنکه او در سیاهچال قرار می‌گیرد، با موجودات جادویی مثل آقای اسماگ و گربه‌ی سخنگویی به نام «قاسم» آشنا می‌شود که یک دستش را در طول جنگ از دست داده است.

مجموعه داستان گربه ها تصمیم نمی گیرند اثر ناتاشا امیری

گربه ها تصمیم نمی گیرند آخرین مجموعه داستان ناتاشا امیری داستان نویس معاصر است. او در این مجموعه، نگاهی رئالیستی به زندگی اجتماعی معاصر دارد و تصویرهایی را از فضای شهری جامعه و زنانگی به نمایش می گذارد و از طنز هم غافل نیست.

صریح بودن جزو ویژگی های داستان نویسی نویسنده محسوب می شود؛ ویژگی ای که عاری از هرگونه شعارزدگی و با ایجاز کلام همراه است.

تکیه گاه داستان های گربه ها تصمیم نمی گیرند روابط اجتماعی آدم هاست. داستان های این مجموعه همچون دری است که پشت قایق روی دریا می ماند.

کتاب رقص با گربه‌ها از مهرداد صدقی

کتاب رقص با گربه‌ها اثری سورئال و متفاوت از مهرداد صدقی، نویسنده‌ و طنزپرداز جوان است. ماجرای کتاب رقص با گربه‌ها درباره‌ی پرسش اساسی همه‌ی انسان‌ها یعنی مفهوم زندگی است.

قصه از یک اتفاق عجیب شروع می‌شود؛ از تولد نوزادی که ۱۲ سالش است و به خاطر تصادف مادرش و به کما فرو رفتن او تقریبا ۱۱ سال بیش از حد معمول در شکم مادرش می‌ماند. او درکی از دنیای واقعی ندارد و تمام درکش مربوط می‌شود به خاطرات مادرش و چیزهایی که او در ذهن دارد.در نهایت پزشکان تصمیم می‌گیرند به خاطر سلامت مادر این بچه را به دنیا بیاورند. رقص با گربه‌ها رمانی است در فضایی متفاوت و زاییده تخیل یک نویسنده جوان اما موفق. فضایی که نویسنده در آن برای خواننده بزرگسالش ترسیم کرده، فضایی سورئال و کاملا غیر واقعی است برای پیدا کردن بزرگترین واقعیت در زندگی آدم‌ها: مفهوم زندگی.

رقص با گربه‌ها داستانی است که مایه‌هایی از طنز دارد، مهرداد صدقی نویسنده‌ی کتاب مثل دیگر کتاب‌هایش سعی داشته لبخندی بر چهره خوانده‌هایش بنشاند و در عین حال رفتارهای نادرست را با بزرگنمایی نقد کند.

6 رای
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
5,00/5
Loading...

مقالات و نقدهای مشابه

مشاهده همه

جدیدترین کتاب‌های صوتی

مشاهده همه
دیدگاه ها

لطفا دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

من ربات نیستم *در حال بارگیری کپچا پلاس ...