کتاب صوتی جای خالی سلوچ اثر محمود دولت آبادی

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی جای خالی سلوچ اثر محمود دولت آبادی اثری واقع گرایان در فضای روستا و با اتفاقات پیش بینی نشده است که با شنیدن آن، تا سالها فراموش نخواهید کرد

بسیاری از منتقدان جای خالی سلوچ  را بهترین اثر دولت آبادی می‌دانند.این رمان درست بعد از آزادی دولت‌آبادی از زندان و طی هفتاد روز به نگارش درآمد.

مدت زمانی که صرف نوشتن شده نشانه‌ی این است که محمود دولت آبادی سال‌هایی را که در زندان گذرانده است را صرف فکر کردن به این رمان کرده بوده و به‌خوبی آن را در ذهنش پرورانده بوده است.

 در مورد داستان جای خالی سلوچ می‌توان چنین نوشت

«داستان جای خالی سلوچ روایت زندگی یک زن روستایی به نام «مِرگان» در روستای دور افتاده‌ی “زمینج” است که سعی می‌کند پس از ناپدید شدن ناگهانی شوهرش کانون خانواده را همچنان حفظ کند.

“مرگان”، زن روستایی ساکن روستای «زمینج» در خراسان، یک روز صبح که از خواب بیدار می‌شود و  متوجه می‌شود که شوهرش، “سلوچ”، بی‌خبر، آنان را ترک کرده است.

از این پس که او وارث دو پسر به نام‌های “عباس” و “ابراو”  و یک دختری نوجوان  12 ساله به نام “هاجر” و مقداری بدهی باقی مانده از شوهرش است، مبارزه و کشمکشی فوق العاده دشوار توآم با فقر شدید مالی را برای بقا و ادامه حیات خانواده اش آغاز می‌کند، مبارزه‌ای که داستان جای خالی سلوچ را شکل می‌دهد.»

حکایت مرگان بی سلوچ …

فضای رمان واقع‌گرایانه است و نثر دولت‌آبادی در این رمان به‌گونه‌ای است که یادآور ادبیات کهن است.

در قسمتی از کتاب صوتی جای خالی سلوچ  می شنویم

«در این رمان مِرگان به کاری که مشغول می‌شد، چهره‌اش چنان حالی می‌گرفت که چیزی چون احترام و بیم به دل صاحبخانه، صاحبان کار می‌دمید.

نه کسی به خود می‌دید که به مِرگان تحکم کند، و نه او در کار خود چنین جایی برای کسی باقی می‌گذاشت. شاید برخی زن‌ها، چون دختر حاج سالم، مسلمه، مایل بودند در مِرگان به چشم کنیز خود نگاه کنند؛ اما مِرگان -دست کم حالا- تنگ چنین باری را خرد ‌نمی‌کرد.

خوش خلقی او را باید از چاپلوسی جدا می‌کردند. روی گشاده‌‌ی مِرگان در کار، نه برای خوشایند صاحب کار، بلکه برای به زانو درآوردن کار بود. مِرگان این را یاد گرفته بود که اگر دلمرده و افسرده به کار نزدیک بشود، به زانو در خواهد آمد و کار بر او سوار خواهد شد.

پس با روی گشاده و دل باز به کار می‌پیچید. طبیعت کار چنین است که می‌خواهد تو را به زمین بزند، از پا درآورد.

این تو هستی که نباید پا بخوری، نباید از پا دربیایی. و مِرگان نمی‌خواست خود را ذلیل، ذلیل کار ببیند»


کتاب صوتی جای خالی سلوچ به مدت 16:49 ساعت فایل mp3 است که در یک فایل zip با حجم 400 مگابایت آماده دانلود است.


زندگی و آثار محمود دولت آبادی

سایر آثار محمود دولت آبادی :

دانلود کتاب صوتی همه آثار محمود دولت آبادی

بر اساس داستان‌ها و فیلم‌نامه‌های محمود دولت آبادی چندین فیلم ساخته شده‌اند.

مشاهده نقد و بررسی این کتاب