رمان صوتی شیدا و صوفی اثر چیستا یثربی

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

رمان صوتی شیدا و صوفی اثر چیستا یثربی ؛ رمان تحسین شده انجمن روان‌شناسان خلاقیت ، قصه‌ای خوش خوان، جذاب و پر از تعلیق که با زبانی ساده روایت شده است.

رمان صوتی شیدا و صوفی داستان بلندی است که به صورت اپیزودیک و در 78 فصل کوتاه روایت شده که مخاطب را دنبال خود می‌کشاند تا دلایل عجیب اما ساده‌ی یک قتل را بفهمد.

سرکار خانم چیستا یثربی در شیدا و صوفی شخصیت‌هایی ملموس و در عین حال عجیب آفریده است که همین مسئله خواننده‌ی این رمان را میخکوب می‌کند.

هراسِ این داستان همه در این است که آدم‌هایی معمولی، با خصیصه‌ها و ویژگی‌های اخلاقیِ معمولی موجد حادثه‌ای فاجعه بارند.

آرش پسر جوانِ معقولی است که در همان بدو امر این سوال را در ذهن ما به وجود می‌آورد که چنین شخصیتی چطور دختر 17 ساله‌ای را خفه کرده است.

طی روایت این داستان سوال‌های بیشتری ، مخاطب را به فکر فرو می‌برد.

یثربی به قدری ملموس شخصیت‌های داستانش را در برابر ما تصویر می‌کند که در همان فصول نخستین با آن‌ها همدل می‌شویم و همراه‌شان وارد زندگی و دنیاشان می‌شویم.

خانم چیستا یثربی نویسنده‌ی رمان صوتی شیدا و صوفی خوب می‌بیند، و همین ویژگی او موجب شده رمانی خلق شود که گویی مخاطب تماشاگر آن است، نه خواننده‌ی آن. وجه سینمایی/نمایشی رمان به شدت به گیرایی و جذابیت اثر کمک کرده است.

از سوی دیگر قصه پردازی دقیق رمان گاه باعث می‌شود مخاطب مدت زمان زیادی بی آنکه کتاب را زمین بگذارد به خواندن قصه ادامه دهد. از همین رو، باید مهم‌ترین ویژگی‌های فرمی این رمان را، خوش خوانی و یک نفس خواندن آن برشمرد.

نویسنده از سوژه‌ای که ممکن است بارها به انحای مختلف در صفحه‌ی حوادث روزنامه‌ها دیده باشیم، داستانی عاشقانه با سویه‌های عمیق اجتماعی آفریده است.

شخصیت‌هایی که از آغاز داستان ذهن مخاطب را معطوف خود می‌کنند تا بفهمد انگیزه‌های روانی آن‌ها از رفتار نامعمول‌شان چیست.

این ویژگی یکی از لایه‌های مهم این رمان، یعنی وجه روان کاوی آدم‌های داستان را برجسته می‌کند.

رمان صوتی شیدا و صوفی به مدت 6 ساعت فایل صوتی mp3 آماده دانلود است


کتاب صوتی او، یک زن نوشته چیستا یثربی

در باره چیستا یثربی نویسنده کتاب :

خانم یثربی (Chista Yasrebi)، نویسنده، کارگردان و روانشناس، متولد مهر 1347، در تهران است.

او تحصیلات خود را در رشته روانشناسی ادامه داد و سپس برای اخذ مدرک دکتری به کانادا رفت.

او پس از بازگشتش به ایران فعالیت خود را طور گسترده‌ای در زمینه نویسندگی و کارگردانی تئاتر ادامه داد.

از آثار برجسته وی در زمینه کارگردانی تئاتر می‌توان به جمعه دم غروب ، چنگیزخان ، اتاق تاریک ، حیاط خلوت ، مهمان سرزمین خواب ، زنی که تابستان گذشته رسید، یک شب دیگر هم بمان سیلویا و زنی برای همیشه اشاره کرد.

او تاکنون موفق به دریافت جوایز بسیاری از جمله جایزه بهترین بازیگر زن در جشنواره کلاسیک روسیه و جایزه متن اول از جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شده است.

یثربی همچنین در زمینه شعر و داستان نیز آثار موفقی ازخود بر جای گذاشته است که همگی نشانگر سبک خاص فکری اوست؛ داستان‌های همچون پستچی، معلم پیانو، شیدا و صوفی، خواب گل سرخ و چشم‌هایش می‌خندد.

کتاب صوتی او، یک زن نوشته چیستا یثربی

کتاب صوتی او، یک زن نوشته چیستا یثربی


بهترین رمان های عاشقانه ایرانی
مشاهده نقد و بررسی این کتاب