جان اشتاین بک با نام کامل جان ارنست استاین‌بک جونیور John Ernst Steinbeck خالق خوشه های خشم و موش ها و آدم ها در سال ۱۹۰۲ در کالیفرنیا به‌دنیا آمد.

او یکی از نویسندگان مشهور و پرخواننده قرن بیستم آمریکا و همچنین یکی از مهم‌ترین نمایندگان مکتب ادبی ناتورالیسم Naturalism است.

مکتب ادبی ناتورالیسم یا طبیعت گرا Naturalism بر جزئیات روزمرهٔ زندگی به‌دور  نمادگرایی ، ایدئال‌گرایی و احساسات‌ گرایی‌های مرسوم، تأکید دارد، چرا که رفتار و سرنوشت انسان را به خاطر جبر وراثتی و محیطی می داند

جان اشتاین بک برای تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی وارد دانشگاه استانفورد شد اما تحصیلاتش را ناتمام گذاشت و در سال ۱۹۲۵ دانشگاه را رها کرد و به نیویورک رفت و بعنوان خبرنگار مشغول به کار شد.

او مدتی را در مشاغل فرودستی مانند کارگری متصدی داروخانه، میوه‌چین و… به کار پرداخت و به همین سبب با مشکلات برزگران و کارگران آشنا شد و در نهایت نگهبانی خانه‌ای را پذیرفت و در این زمان وقت کافی برای خواندن و نوشتن پیدا کرد.

در همین مدت و در سال 1929 نخستین اثرش را به نام جام زرین را نوشت. نگاه انسان‌دوستانه و دقیق او به جهان پیرامون و چهرهٔ رنج‌کشیدهٔ خودش سبب درخشش او در نوشتن آثاری چون موش‌ها و آدم‌ها و خوشه‌های خشم شد.

جان اشتاین بک در سال 1932 اولین کتاب مجموعه داستان های کوتاه خود به نام دشت های سبز آسمان را به چاپ رساند که در آن به تشریح شرایط سخت و طاقت فرسای جماعتی از زارعین مزدبگیر جنوب کالیفرنیا می پردازد.

با همین کتاب است که او پرسوناژها و لحن خاص خود را در بیان ساده و تاثیرگذار زندگی و راز بقای این قشر ضعیف از جامعه می یابد.

این مطلب را هم ببینید
کتاب عشق ویرانگر اثر براد جانسون

سه سال بعد و در 1935 ذرت داغ را منتشر کرد که شهرت ناگهانی را برایش در پی داشت.

جان اشتاین بک در سال 1939 رمان مشهور خوشه‌های خشم را منتشر کرد که این رمان جایزه پولیتزر را از آن او کرد ، این رمان جزو چهل اثر کلاسیک ادبی قرن گذشته محسوب شده و روایتی است از سفر طولانی خانواده جاد از اکلاهاما تا کالیفرنیا که در جست وجوی به دست آوردن زمینی هستند تا بر روی آن کار کنند.

رمان های مشهور جهان خوشه های خشم

بر اساس رمان خوشه های خشم فیلمی به کارگردانی جان فورد ساخته شد و به این ترتیب هم رمان و هم فیلم با ماندگارترین آثار کلاسیک جهان در محکومیت بی عدالتی و ستایش همبستگی انسان ها بدل شدند.

اشتاین بک در سال 1952 کتاب شرق عدن را نوشت که نسخه سینمایی آن نیز به موفقیت و فروش چشمگیری دست یافت .

نهایتا جان اشتاین بک در 1962 برترین افتخار ادبی جهان یعنی جایزه نوبل در ادبیات را به خود اختصاص داد.

آثار جان اشتاین بک

  • جام زرین (۱۹۲۹)
  • سبزه‌زارهای بهشت (۱۹۳۲)
  • تورتیلا فلت (۱۹۳۵)
  • نبردی مشکوک (۱۹۳۶)
  • موش‌ها و آدم‌ها (۱۹۳۷)
  • دره طویل (۱۹۳۸)
  • خوشه‌های خشم (۱۹۳۹)
  • ماه پنهان است (۱۹۴۲)
  • راسته کنسروسازی (۱۹۴۵)
  • اتوبوس سرگردان (۱۹۴۷)

زندگی و آثار جان اشتاین بک را در این ویویو تماشا کنید