شنیدن وقایع تاریخی و خواندن کتاب های تاریخی جذابیت های زیادی دارد. مخاطب این آثار با تصور آنچه در گذشته اتفاق افتاده خود را در بطن تاریخ می انگارد. تاریخ درس عبرتی برای آیندگان است و چه زیباست که این آموزه ها را با طنز یاد بگیریم. کتاب کشور گشایان قاجار یکی از بهترین نمونه های طنز تاریخی است که به قلم توانای ایرج بقایی کرمانی به تحریر درآمده است. نویسنده در این کتاب با لحنی شیرین و طنزگونه رخدادهای مهم تاریخی را به مخاطب نشان می دهد.

ایرج بقایی کرمانی نویسنده کشور گشایان قاجار

بقایی کرمانی زاده 28 دی ماه سال 1316 است. او نویسنده ای چیره دست و شاعری خوش قریحه از دیار کریمان، کرمان است. نوشته های فاخر این ادیب فرزانه از همان ابتدا با تخلص وفا در مطبوعات به چاپ رسیده است.

ایرج بقایی کرمانی پس از اتمام تحصیلات در وزارت کار و اداره کل آمار آن زمان فعالیت کاری خود را آغاز کرد. طبع هنرمندانه بقایی او را به سوی نویسندگی در رادیو و تلویزیون سوق داد. در طی سال های فعالیت همواره نوشتن بخشی از زندگی بقایی بوده است.

او در حدود 18 کتاب به رشته تحریر درآورده که تنها 14 کتاب به چاپ رسیده است. کشور گشایان قاجار یکی از معروف ترین کتاب های طنز تاریخ از کتاب های چهارده گانه این نویسنده چیره دست است. اگر چه کهولت و بیماری در 74 سالگی بقایی را از ما گرفت ولی آثار فاخر او تا ابد باقی می ماند.

ایرج بقایی کرمانی

کتاب صوتی کشور گشایان قاجار نوشته تاریخ به روایت طنز

همانطور که از نام کتاب بر می آید محتوای نگارش یافته وقایع دوران قاجار را روایت می کند. کشور گشایان قاجار کتابی است که نمی توانید آن را نیمه کاره رها کنید. نویسنده به ارائه یک سری اطلاعات تاریخی و اسامی مختلف ( به سبک کتب تاریخی رایج) بسنده نکرده است بلکه با پژوهش کامل در متون تاریخی متعلق به سلسه قاجار، وقایع را به زبان طنز قلمی کرده است.

این مطلب را هم ببینید
کتاب تهران قدیم اثری تاریخی از سعید نفیسی

آیا می خواهید بدانید چرا در زمان حکومت قاجاریه، مملکت به تاراج رفت؟

در کشور گشایان قاجار با جزئیات بیشتری از وقایع دوران جنگ با روسیه آشنا می شوید. سرنوشتی شوم که منجر به جدا شدن 17 شهر ایران برای همیشه شد. از ماجرای کشته شدن امیر کبیر در حمام فین تا کور کردن هزاران ایرانی بی گناه در کرمان همگی در طنز تلخ ایرج بقایی کرمانی روایت شده است.

در این کتاب از سرسره معروف فتحعلی شاه و بازی زنان حرمسرا گرفته تا ملیجک بازی و گربه رقصانی ناصرالدین شاه و وقایع سفر به رنگ با حلاوتی مثال زدنی روایت شده است. اگر چه سبک ادبی کتاب طنز انتخاب شده ولی بقایی توانسته با هوشیاری در لا به لای متون، واقعیت تلخ تاریخ را بازگو کند.

کتاب کشور گشایان قاجار

دانلود فایل کتاب صوتی کشور گشایان قاجار

هم اکنون این کتاب ارزشمند در وب سایت سلام صدا به صورت فایل صوتی اجرا شده و پس از کسب مجوزهای قانونی در اختیار علاقمندان قرار دارد. وقایع شنیدنی تاریخ این مرز و بوم را به سبک و سیاق طنز تجربه کنید . این کتاب از خواندنی ترین آثار در زمینه کتب تاریخی ایران زمین است که با توجه به رویدادهای واقعی نوشته شده است.