با حیوانات در حال انقراض ایران و دلایل نابودی آنها آشنا شوید

علاقه مندی
ارسال به...
5 رای
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
5,00/5
Loading...
حیوانات در حال نابودی و انقراض ایران
سلام صدا 4859بازدید , , 28 آبان 1399 بدون دیدگاه مشاهده محصول

یکی از نگران‌کننده‌ترین عوارض مدرنیته در عصر حاضر، انقراض حیات وحش و آسیب‌های وارد شده به طبیعت و زندگی جانداران مختلف به‌شمار می‌رود که به دلیل دخالت‌های انسان در اکوسیستم و برهم زدن تعادل آن ایجاد شده است. در ادامه، ضمن بررسی دلایل این اتفاق و ضرورت پیشگیری از نابودی طبیعت، به معرفی حیوانات در حال انقراض ایران پرداخته و شما را با گونه‌هایی که در معرض خطر نابودی قرار دارند، آشنا خواهیم کرد.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

چه عواملی سبب برهم خوردن تعادل اکوسیستم و انقراض حیات جانداران می‌شوند؟

دلایل انقراض حیوانات

اگر نگاهی دقیق به طبیعت و حیات جانوری در سراسر جهان بیندازیم، خواهیم دید که هرجا انسان حضور فعال‌تری داشته و دخالت بیشتری در طبیعت کرده، در آن محدوده شاهد آسیب‌های بیشتر به طبیعت و زندگی حیوانات بوده‌ایم؛ به همین دلیل نیز هر وقت صحبت پیشگیری از نابودی طبیعت و نجات حیات وحش به میان می‌آید، بیشترین و اصلی‌ترین توجه کارشناسان به کنترل رفتارهای غلط انسانی در جای‌جای دنیا معطوف می‌گردد.

مهم‌ترین دلایلی که سبب افزایش آمار حیوانات در حال انقراض جهان شده و نگرانی‌های بسیاری را پیرامون این مساله ایجاد کرده‌اند، عبارتند از:

  • شکار بی‌رویه‌ و غیر قانونی

شکارهای غیرقانونی و بی‌رویه در طبیعت، از جمله مهم‌ترین دلایلی‌ست که ضمن تهدید حیات گونه‌های مختلف حیوانی، به افزایش آمار حیوانات در حال انقراض نیز دامن زده است. با وجود سختگیری‌ها و تدابیری که در زمینه‌ی کنترل شکار حیوانات در مناطق مختلف صورت گرفته‌ است، همچنان شاهد بروز این اتفاق در سراسر کشور هستیم و این موضوع خبر از آینده‌ای غم‌انگیز در آینده‌ای نه‌چندان دور می‌دهد.

  • آسیب به طبیعت

متاسفانه باید بپذیریم که انسان همواره بلای جان طبیعت بوده و با وارد آوردن آسیب‌های مختلف به زیستگاه طبیعی جانداران، تاثیر بسیار مهمی در انقراض حیات آنان داشته است. آلودگی‌های ایجاد شده در  طبیعت و از بین بردن پوشش گیاهی، از جمله مهم‌ترین دلایلی هستند که تاثیر بسیار زیادی در نابودی حیات جانوری داشته‌اند. از دیگر دلایلی که برای بروز عدم تعادل در اکوسیستم و تهدید زندگی جانداران می‌توان نام برد، کاهش قابل ملاحظه‌ی پوشش جنگلی است. جلوگیری از قطع بی‌رویه‌ی درختان و وارد آمدن آسیب به آنان، جزو مهم‌ترین تصمیماتی هستند که دولت‌ها برای پیشگیری از نابودی طبیعت روی آن‌ متمرکز شده و تلاش بسیاری در راستای اجرای آن دارند.

  • افزایش میزان گازهای گلخانه‌ای و گرم‌تر شدن زمین
این مطلب را هم ببینید
آموزش تولید کتاب صوتی

گرم شدن زمین و خطراتی که این اتفاق برای زندگی حیوانات مختلف پدید می‌آورد، از نگران‌کننده‌ترین مشکلات عصر حاضر به‌شمار رفته و به مهم‌ترین دغدغه‌ی فعالان محیط زیست نیز تبدیل شده است. روزنامه‌ی گاردین در سال 2009، طی گزارشی که با نام «لیست قرمز Red list  منتشر کرد، به معرفی گونه‌های در حال انقراض در سراسر دنیا پرداخت که نام ایران نیز در میان کشورهای حاضر در این لیست به‌چشم می‌خورد.

حیوانات در حال انقراض ایران کدامند؟

حیوانات ایرانی در معرض انقراض

اگر نگاهی به زندگی جانوری در سال‌های گذشته بیندازیم، خواهیم دید که بسیاری از حیوانات در کشور دیگر وجود خارجی ندارند و برای دیدن آن‌ها باید در میان صفحات کتاب‌ها و مجلات مختلف به دنبالشان بگردیم! در ادامه به معرفی مهم‌ترین حیوانات در حال انقراض در ایران پرداخته و شما را با این گونه‌ها آشنا می‌نماییم:

  • یوزپلنگ ایرانی

یوز ایرانی که 2000 سال قبل در بیشتر مناطق آسیا زندگی می‌کرده، یکی از مهم‌ترین حیوانات در حال انقراض ایران به‌شمار رفته و کمتر از 60 قلاده از آن در حال حاضر در کشورمان وجود دارد.

  • گربه پالاس

گربه‌ پالاس که از گونه‌های خاص این حیوان به‌شمار رفته و با موهای پرپشت و بلندش شناخته می‌شود، از دیگر حیوانات در حال انقراض کشور محسوب می‌گردد. این حیوان خاکستری رنگ که گاهی متمایل به قرمز و زرد نیز ‌می‌شود از جمله حیوانات بومی کشور است که نگرانی‌های زیادی در رابطه با انقراض آن وجود دارد.

  • سیاه‌گوش

سیاه‌گوش یکی از سریع‌ترین گونه‌های گربه در جهان به‌شمار رفته و در نواحی نیمه‌بیابانی و بیابانی زندگی می‌کند. این گربه‌ی خال‌دار که دم بسیار کوتاهی نیز دارد، از جمله حیوانات در حال انقراض کشورمان به‌شمار می‌رود و چنان‌چه تدابیر لازم اندیشه نشود، به زودی شاهد انقراض آن خواهیم بود.

  • پلنگ ایرانی
این مطلب را هم ببینید
کتاب های کودک و نقش آنها در حفاظت از سیاره زمین

طبق گزارش‌های منتشر شده توسط اتحادیه‌ی جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی، پلنگ ایرانی در رده‌ی حیوانات در حال انقراض ایران طبقه‌بندی شده است. این حیوان در کشورهایی مانند: ارمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قفقاز و… نیز زیست کرده و آمارها حاکی از کاهش قابل ملاحظه‌ی تعداد این گونه در کشور است.

  • گوزن زرد ایرانی

از دیگر حیواناتی که با خطر انقراض حیات روبه‌رو بوده و دلیل آن نیز به آسیب‌های وارد شده به زیستگاه این حیوان مربوط می‌شود، گوزن زرد ایرانی است. کارشناسان برای جلوگیری از انقراض این حیوان، به دنبال روش‌هایی برای پیشگیری از نابودی طبیعت و محیط زیست این گوزن بسیار زیبا هستند.

  • روباه ترکمنی یا کرساک

جثه‌ی کوچک، دم کوتاه و دست و پاهای نسبتا بلند، از جمله بارزترین مشخصه‌های ظاهری این حیوان در حال انقراض محسوب می‌شوند. زیستگاه اصلی این حیوان زیبا و شب‌گرد که در سال‌های اخیر با خطر انقراض حیات روبه‌رو شده، مناطق ترکمن صحرا است.

مقاله‌ای که خواندید به معرفی دلایل انقراض حیوانات در جهان پرداخته و ضمن معرفی آن‌ها، بر لزوم پیشگیری از نابودی طبیعت برای نجات جانداران مختلف تاکید می‌کند. در این مقاله به معرفی چند نمونه از معروف‌ترین حیوانات در حال انقراض ایران پرداخته و زیستگاه اصلی آن‌ها را نیز معرفی نمودیم.

روباه ترکمنی یا کرساک

5 رای
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
5,00/5
Loading...

مقالات و نقدهای مشابه

مشاهده همه

جدیدترین کتاب‌های صوتی

مشاهده همه
دیدگاه ها

لطفا دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

من ربات نیستم *در حال بارگیری کپچا پلاس ...