معرفی بهترین کتاب برای زبان و آزمون آیلتس + نکات طلایی

علاقه مندی
ارسال به...
4 رای
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
5,00/5
Loading...
بهترین کتاب برای زبان و آزمون آیلتس
سلام صدا 1802بازدید 17 تیر 1402 بدون دیدگاه

این روزها همه می خواهند زبان انگلیسی خود را تقویت کنند و در آزمون آیلتس شرکت کنند. اما انتخاب کتاب و منابع متناسب با سطح هر شخص از نکات مهم و تاًثیر گذار در موفقیت هر شخص است. در این صفحه با معرفی بهترین کتاب برای تقویت زبان انگلیسی و آزمون آیلتس این چالش شما را برطرف خواهیم کرد.

گام اول برای یادگیری زبان و آیلتس

نخستن قدم برای فراگیری زبان انگلیسی و شرکت در امتحان آیلتس، انجام تعیین سطح زبان است. اکثر منابع و کتاب های انگلیسی برای سه سطح ابتدایی، متوسط و پیشرفته منتشر شده اند. اگر سطح خود را ندانید، به احتمال زیاد قدم اول را اشتباه بر می دارید و در نهایت نتیجه مطلوب را نمی گیرید. 

تعیین سطح به دو صورت آنلاین یا حضوری انجام می شود. اگر وقت آزاد دارید، به یک موسسه آموزش زبان معتبر مراجعه کنید و تعیین سطح بدهید. اما اگر وقت کافی ندارید، پیشنهاد می کنیم که در تعیین سطح آنلاین زبان سایت Zandi English شرکت کنید. مجموعه 30 سوال طبقه بندی شده از گرامر، واژگان، Reading و Listening در این آزمون قرار دارد. این آزمون سطح شما را براساس تعداد جواب های درست در انتها نشان می دهد. لازم به ذکر است که نیاز به ساخت حساب کاربری ندارید و در کمتر از 10 دقیقه می توانید سطح زبان خود را بفهمید.

کتاب برای تقویت دایره لغات زبان و آیلتس

نقش واژگان در مکالمات، خواندن، گوش دادن و نوشتن زبان انگلیسی و آیلتس بسیار حائز اهمیت است. اگر نسبت به کلمات موضوعات مختلف مثل غذا، سلامتی، موسیقی، زندگی شهری، کسب و کار، تکنولوژی و غیره آگاهی نداشته باشید، چطور می خواهید متن های انگلیسی را بخوانید یا به تماشای فیلم بنشینید. پیشنهاد می کنیم از همان روزهای اول به فکر تقویت دایره لغات باشید.

کتاب های مختلفی در زمینه افزایش دایره لغات منتشر شده است. در اکثر این کتاب ها، کلمات اصلی در ابتدای هر درس لیست شده اند و سپس برای هر لغت یک الی سه مترادف آمده و همچنین یک یا دو مثال از کاربرد کلمه در جمله ذکر شده است. در ادامه لیست بهترین کتاب ها برای تقویت لغات انگلیسی و آیلتس آمده است:

 • کتاب Oxford Word Skills
 • کتاب Vocabulary for IELTS
 • کتاب لغات ضروری آیلتس
 • کتاب 504 واژه ضروری

کتاب آکسفورد ورد اسکیلز در سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته منتشر شده است. همچنین کتاب Vocabulary for IELTS برای دو سطح متوسط و پیشرفته چاپ شده است. بنابراین با توجه به تعیین سطح انجام شده در سایت استاد زندی، کتاب مورد نظر خود را انتخاب کنید.

کتاب های لغات ضروری آیلتس و 504 واژه ضروری برای تمامی سطوح مناسب هستند. اما دقت کنید که بکارگیری این لغات در مکالمه به سادگی صورت نمی گیرید. در حقیقت، وقتی لغات را به صورت لیست وار یاد می گیرید، مهارت ریدینگ و لیسنینگ شما تقویت می شود. به عبارت دیگر، در فیلم، سریال و آهنگ درک خوبی نسبت به محتواها پیدا می کنید. 

کتاب گرامر زبان
کتاب گرامر زبان

کتاب برای یادگیری گرامر زبان و آیلتس

خیلی از اساتید زبان و آیلتس معتقدند که گرامر را می توان از گوش دادن به کتاب صوتی، پادکست، فیلم و سریال یاد گرفت. درست مثل یک کودک که زبان مادری خود را با شنیدن صحبت های دیگران یاد می گیرد، بدون اینکه کوچکترین گرامری را خوانده باشد. ما هم با این ایده موافق هستیم، اما برای یک بزرگسال که دارای دغدغه ها و چالش های فراوانی است، این استراتژی 100 درصد جواب نمی دهد. افرادی که به بلوغ رسیده اند، باید قواعد گرامری زبان و آیلتس را جدی بگیرید و سعی کنند مدام آنها را مرور کنند.

در ابتدا با گرامر زمان های مختلف شروع کنید و با یک برنامه ریزی مناسب نکات و سبک های مختلف گرامری را یاد بگیرید. در ادامه 10 تا از مهمترین درس های گرامری که حتماً باید مطالعه کنید آمده است:

 1. گرامر زمان ساده simple present – past simple – present perfect
 2. گرامر استمراری present continues – past continues – present perfect continues
 3. جملات نوع شرطی if conditional sentences (پنج حالت)
 4. جملات نسبی یا Relative clause
 5. نحوه استفاده از حروف اضافه on – in – at – to – by
 6. جملات آینده یا future
 7. یادگیری جملات مجهول ساده و گذشته passive
 8. نحوه استفاده از فعل های کمکی مثل can – could – should – would
 9. بکارگیری جملات infinitive و Gerund
 10. حروف اضافه up – down – out – in – off – on – away – back

چه کتاب های برای خواندن گرامر مناسب است؟

باید قبول کنیم که خواندن گرامر زبان انگلیسی و آیلتس سخت است. در مقایسه با پادکست، فیلم و سریال ، بسیار کسل کننده و خسته کننده است. پیشنهاد می کنیم اهداف خود را روی کاغذ بنویسید و در زمان دلسردی و نامیدی آنها را مرور کنید. در غیر اینصورت موفق نخواهید شد و قید گرامر را می‌زنید. در ادامه لیست 3 تا از بهترین کتاب های گرامر آمده است. همه آنها را می توانید از سایت ZandiEnglish دانلود کنید.

 • کتاب Grammar in Use
 • کتاب گرامر بتی آذر
 • کتاب کمبریج Grammar for IELTS

کتاب کالوکیشن Collocation

کالوکیش یعنی ترکیب یک گروه از کلمات که با هم استفاده می شود. مثلاً کلمات pay و attention (توجه به) باید با هم استفاده شوند یا لغات commit و crime (ارتکاب جرم) یک کالوکیش است. 

شما باید collocations یاد بگیرید، زیرا به شما کمک می کنند انگلیسی را به روشی طبیعی تر و دقیق تر صحبت کنید و بنویسید. مثلاً اگر بگویید making a crime یا بگویید there was a hard rain this morning احتمالاً هیچکس منظور شما را متوجه نخواهد شد.

یادگیری collocations همچنین به شما کمک می کند تا دامنه واژگان انگلیسی خود را افزایش دهید. به عنوان مثال، اجتناب از کلماتی مانند very یا nice یا beautiful که بسیار ساده هستند و انتخاب کلمات بهتر و دقیق تر دیگری که حتی می تواند نمره شما را در آزمون آیلتس بالا ببرد. یکی از بهترین کتاب های کالوکیشن در ادامه آمده است.

 • کتاب English Collocations in Use
بهترین کتاب های آزمون آیلتس
بهترین کتاب های آزمون آیلتس

معرفی بهترین کتاب های آزمون آیلتس

در ادامه قصد داریم برترین منابع آیلتس را معرفی کنیم. اما قبلش باید بدانید که کتاب های آیلتس را باید به دو بخش زیر تقسیم کنیم:

 1. یادگیری تکنیک های آیلتس
 2. انجام تست آزمایشی

کتاب هایی هستند که به شما استراتژی و سبک تست زنی در مهارت Reading و Listening را آموزش می دهند. این کتاب ها همچنین نحوه نوشتن IELTS Writing و جواب دادن به سوالات IELTS Speaking را به شما یاد می دهند. از نکات کلیدی که باید در زمان پاسخگویی به سوالات بدانید سخن می گویند و شما برای کسب نمره بالای 7 راهنمایی می کنند.

مثلاً یکی از تکنیک های مهم در آیلتس، Paraphrase (پارافریز) است. پارافریز یعنی دو جمله با معنی یکسان ولی کلمات متفاوت. در این جملات، کلمات مترادف استفاده شده است، مثلاً در یکی از کلمه beautiful و در دیگری از کلمه attractive استفاده شده است. هر دو این ها یک معنی را می دهند و در این جا باید جواب را True انتخاب کنید. مهارت پارافریز در سراسر آیلتس نقش تعیین کننده ای دارد. در ادامه یک کتاب مهم برای یادگیری تکنیک های آیلتس آمده است که می توانید آنها را از سایت Zandi English دانلود کنید.

 • کتاب Mindset For IELTS 1-2-3

کتاب مایندست برای انتشارات کمبریج است و در چهار سطح منتشر شده است. سطح اول Foundation نام دارد، به معنی ساختار و قواعد اصلی آیلتس. در سه کتاب بعدی که به ترتیب شماره گزاری شده اند، شما به صورت گام به گام با آزمون آیلتس آشنا می شوید و از مثال های ساده تا سطح بالا را انجام می دهید. در حقیقت با این کار، مستقیم به سمت امتحان واقعی نمی روید و با یک شیب ملایم درست مثل یک شناگر ، شنا کردن را با تمرین پا در کنار استخر یاد می گیرید.

مهترین کتاب تست آیلتس

آیلتس یک آزمون بین المللی است که توسط کمبریج انگلستان و IDP Australia برگزار می شود. این آزمون هر هفته در مراکزی مثل ایرسافام، عصر دین و دانش و تهران آیلتس برگزار می گردد. برای شرکت در این آزمون باید بالای 18 سال سن و پاسپورد معتبر داشته باشید. شما همواره باید برای آمادگی بیشتر تست استاندارد بزنید. یکی از بهترین و کامل ترین این کتاب ها، کمبریج آیلتس نام دارد که از شماره 1 الی 18 تا زمان نگارش این مقاله چاپ شده است. 

 • کتاب کمبریج آیلتس شماره 1 الی 18 آکادمیک و جنرال

در هر کتاب کمبریج چهار تست لیسنینگ، ریدینگ، رایتنیگ و اسپیکینگ آمده است. تست لیسنینگ و ریدینگ هرکدام دارای 40 سوال هستند و برای رایتینگ دو موضوع متفاوت آمده است. مهارت اسپیکینگ 3 پارت دارد که بخش دوم از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا باید به مدت دو دقیقه در مورد یک تجربه در زندگی خود صحبت کنید.

سخن آخر برای یادگیری زبان و آیلتس

برنامه‌ریزی و نوشتن اهداف، دو عامل اصلی در فراگیری زبان و آیلتس است. صادقانه بگوییم که در این مسیر بارها دلسرد و نامید می شوید. تنها راه مقابله ، فقط و فقط افکار و انرژی مثبت است. برای آموزش های بیشتر در مورد زبان انگلیسی و آیلتس حتماً به سایت https://zandienglish.ir مراجعه کنید. تمامی کتاب های معرفی شده در این سایت به صورت رایگان قابل دانلود است.

4 رای
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
5,00/5
Loading...

مقالات و نقدهای مشابه

مشاهده همه

جدیدترین کتاب‌های صوتی

مشاهده همه
دیدگاه ها

لطفا دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!