کتاب صوتی بوف کور نوشته صادق هدایت

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی بوف کور خوانشی زیبا از شناخته‌ شده‌ ترین اثر صادق هدایت نویسنده معاصر ایرانی، از شاهکارهای ادبیات سدهٔ ۲۰ میلادی است.

در سال 1315 و در هند به مرحله چاپ و انتشار رسید. این رمان به سبک فرا واقع نوشته شده و تک‌گویی یک راوی است که دچار توهم و پندارهای روانی است.

کتاب بوف کور در میان خوانندگان و شنوندگان در سرتاسر جهان محبوب بوده و به چندین زبان زنده دنیا از جمله انگلیسی، آلمانی و فرانسوی ترجمه شود.

البته این کتاب از جمله معدود آثاری است که علیرغم اینکه طرفداران مختص خود را دارد، مخالفان سرسختی هم در میان اهل مطالعه دارد به طور گاهی گفته می شود این کتاب از آثار ممنوعه است.

صادق هدایت

کتاب صوتی بوف کور با این جملات مشهور آغاز می‌شود:

«در زندگی زخم‌هایی هست که مثل خوره روح را آهسته و در انزوا می‌خورد و می‌تراشد.

این دردها را نمی‌شود به کسی اظهار کرد؛

چون عموماً عادت دارند که این دردهای باورنکردنی را جزء اتفاقات و پیش‌آمدهای نادر و عجیب بشمارند و اگر کسی بگوید یا بنویسد، مردم بر سَبیل عقاید جاری و عقاید خودشان سعی می‌کنند آن را با لبخند شکاک و تمسخرآمیز تلقی بکنند.

زیرا بشر هنوز چاره و دوایی برایش پیدا نکرده و تنها داروی آن فراموشی به توسط شراب و خواب مصنوعی به‌وسیله افیون و مواد مخدره است.

ولی افسوس که تأثیر این‌گونه داروها موقت است و به جای تسکین پس از مدتی بر شدت درد می‌افزاید».

کتاب صوتی بوف کور  و شاهکار ادبیات ایران را به مدت 2:30 بشنویید.

دانلود کتاب صوتی مجموعه  آثار هدایت

 

مجموعه کتاب صوتی آثار صادق هدایت


شح مختصر داستان صوتی بوف کور

ماجرای داستان صوتی بوف کور در دو قسمت روایت می‌شود.

  • بخش اول:

شخصیت اصلی بوف کور که ساکن خانه‌‌ای در شهر ری است ، یکی از این دردهایی که برای خودش اتفاق افتاده را روایت میکند

شغل اول نقاشی روی قلمدان است اما به دلیل مرموزی همواره نقشی یکسان بر روی قلمدان ها می‌‌کشد که عبارت است از:

دختری در لباس سیاه که شاخه‌‌ای گل نیلوفر آبی به پیرمردی که به حالت مرتاضان هند چمباتمه زده و زیر درخت سروی نشسته‌ است هدیه می‌‌دهد. میان دختر و پیرمرد جوی آبی وجود دارد و…

داستان کتاب صوتی بوف کور ، از جایی آغاز می شود که روزی راوی از سوراخ رف پستوی خانه‌اش منظره‌ای را که همواره نقاشی می‌کرده‌ است را می‌بیند .

دلباخته نگاه دختر اثیری می‌شود و زندگی‌اش به طرز وحشتناکی دگرگون می‌گردد تا اینکه مغرب‌ هنگامی دختر را نشسته در کنار در خانه‌اش می‌یابد و…

در ادامه راوی بر اثر استعمال تریاک به حالت خلسه می‌رود و در عالم رؤیا به گذشته باز می‌گردد و خود را در محیطی جدید می‌یابد که علی‌ رغم جدید بودن برایش کاملاً آشناست.

کتاب صوتی بوف کور نوشته صادق هدایت

  • بخش دوم کتاب صوتی بوف کور

این بخشاز داستان ماجرای راوی در دنیای تازه مربوط به گذشته است.

از اینجا به بعد راوی مشغول نوشتن و شرح ماجرا برای سایه‌اش می‌شود که شکل جغد است و با ولع هرچه تمام تر هرآنچه را راوی می‌نویسد می‌بلعد.

راوی در اینجا شخص جوان اما رنجور و بیمار است. او در تمام طول بخش دوم رمان به تقابل خود و رجّاله‌ها اشاره می‌کند و از ایشان ابراز تنفر می‌کند. وی معتقد است که دنیای بیرونی دنیای رجاله‌هاست.

پرستار راوی، دایهٔ پیر اوست که دایهٔ «لکاته» هم بوده‌ است و به طرز احمقانهٔ خویش (از دید راوی) به تسکین آلام راوی می‌پردازد و برایش حکیم می‌آورد و فال گوش می‌ایستد و معجون‌های گوناگون به وی می‌خوراند و…

کتاب صوتی بوف کور نوشته صادق هدایت


برای شنیدن آنلاین کتاب های صوتی به کانال تلگرام سلام صدا مراجعه فرمایید.

برای دیدن توضیحات و مشخصات کتاب های صوتی به اینستاگرام سلام صدا مراجعه فرمایید.

مشاهده نقد و بررسی این کتاب