کتاب صوتی یادداشتهای یک پزشک جوان

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی یادداشتهای یک پزشک جوان اثری از نویسنده روسی مخاییل بولگاکف ، مجموعه داستان خاطرات پزشک جوان با ترجمه فهیمه توزنده‌جانی

عنوان این مجموعه نشان دهنده همین علاقه بولگاکف Mikhail Bulgakov به رشته پزشکی و بهره‌گیری از آن در دنیای ادبیات است و شاید بتوان آن را خاطره‌ای از جوانی خود نویسنده دانست.

این نویسنده بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، مدتی به طبابت پرداخت و کمی بعد این شغل را برای تمرکز بر نویسندگی رها کرد.

کتاب صوتی یادداشتهای یک پزشک جوان

این کتاب صوتی شامل سه داستان است که با انتخاب مترجم در کنار هم قرار گرفته و کتاب را شکل داده‌اند:

  • خاطرات یک پزشک جوان
  • مرفین
  • ابلیس

داستان خاطرات یک پزشک جوان خود شامل هفت اپیزود است.

بلگاکف این هفت داستان‌ را در بازه زمانی ۱۹۲۵تا ۱۹۲۶ نوشته است و هر یک به شکل مجزا در یکی از مجله‌های مسکو منتشر شده‌اند. سپس در سال ۱۹۲۷ داستان «ابلیس» را نیز در همان مجله به چاپ رساند.

داستان‌ها در سال‌های ۱۹۱۶تا ۱۸ اتفاق می‌افتد، وقتی که بلگاکف پس از اتمام دوره تحصیل پزشکی، به خدمت سربازی احضار شد و به عنوان پزشک در روستای «نیکلسی» مامور به خدمت شد.

بلگاکف در این مجموعه هفتگانه خود به عنوان قهرمان اصلی داستان‌هایش است، اما در داستان مرفین، به عنوان دوست قهرمان اصلی خاطرات او را روایت می‌کند.

بر مبنای گفته‌های همسر اول بلگاکف در این بازه زمانی شروع به مصرف مواد آرام‌بخش و اعتیاداور می‌کند که به اعتیادش به مرفین ختم می‌شود اما با کمک همسرش بر این اعتیاد غلبه می‌کند. نویسنده با راوی قرار دادن خود، قهرمان داستان اعتیادش به مرفین را شخصی غیر از خود مطرح می‌کند.

داستان‌های مجموعه با روایتی ساده زندگی پزشک جوانی را به تصویر می‌کشند که از شهری بزرگ با تمام امکانات به کوره‌دهی سوت و کور و سرد اعزام می‌شود تا نخستین سال‌های حرفه‌ای خود را در تنهایی سپری کند و در نهایت با پناه بردن به مرفین سعی می‌کند از واقعیت‌های روزمره‌اش فراری شود.

داستان‌ها بسیار ملموس و ماهرانه لجظه‌های ترس، امید، حزن و یاس آدمی را نشان می‌دهد و مخاطب را با سادگی کلامش غرق در داستان می‌کند.

از این نویسنده تاکنون آثاری چون «دست‌نوشته‌های یک مرده»، «دل سگ»، «نفوس مرده»، «مرشد و مارگاریتا»، «گارد سفید»، «تخم مرغ‌های شوم» و «برف سیاه» در ایران ترجمه و منتشر شده است.

کتاب صوتی یادداشتهای یک پزشک جوان نوشته مخاییل بولگاکف به مدت 5 ساعت و به حجم ۷۵ مگابایت آماده دانلود است.


دانلود کتاب صوتی مرشد و مارگاریتا نوشته بولگاکف

کتاب صوتی مرشد و مارگریتا میخائیل بولگاکف ترجمه عباس میلانی
مشاهده نقد و بررسی این کتاب