کتاب صوتی منظره پریده رنگ تپه ها نوشته کازوئو ایشی گورو

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی منظره پریده رنگ تپه ها نوشته کازوئو ایشی گورو روایت رنج های امروز و خاطرات گذشته زنی ژاپنی است که متولد ناکازاکی اما اکنون در انگلستان و به تنهایی زندگی می کند.

این کتاب به زبان انگلیسی و با نام اصلی A PALE VIEW OF HILLS BY KAZUO ISHIGURO  منتشر شده است

اتسوکو راوی داستان اکنون تنها و طلاق گرفته است و با یاد و خاطره دخترش ، کیکو که خودکشی کرده روزگار میگذراند.

شرایط روحی اتسکو او را به خاطرات زندگی در ناکازاکی ، حدود یک سال پس از انفجار اتمی برمی گرداند.

خاطراتی از همسر اولش را به یاد می آورد که چگونه ارزش های خانوادگی مانند احترام به پدر سالخورده اش را فدای پیشرفت حرفه ای در جامعه تازه صنعتی شده ژاپن کرد و از نظر اتسکو این رفتارها منجر به افسردگی و خودکشی دختر ده ساله اش ماریکو شده است.

در این رمان به گونه ای شاهد کشف و شهود هستیم به طوریکه روایت زندگی و خاطرات ساچیکو ، اتسوکو و فرزندان‌شان به شکلی مبهم در هم تنیده اند.

اما ایشی گورو ، که به زبان انگلیسی مسلط است با قلم توانای خود با استفاده از تکنیک فلاش بک  ،موضوعات زیادی را برای خواننده روشن میکند. اما به هرحال بایستی در شنیدن کتاب صوتی منظره پریده رنگ تپه ها تمرکز کرد تا روابط  و زمان ها فراموش نشود.

تا انتهای کتاب صوتی منظره پریده رنگ تپه ها رازآلودگی و ابهام در روایت حفظ میشود و اتسکو هرگز از سایۀ اندوهباری که مرگ کیکو بر زندگی اش گذاشته رهایی نمی یابد و انگار که در طول داستان از پنجره بیرون را تماشا می‌کند و آن بیرون هوا گرگ و میش است و چیزها را نمی‌توان به‌سادگی و وضوح تشخیص داد.

باید به خاطر داشته باشیم که منظر پریده رنگ گذشته همیشه از پنجره ی امروز در مقابل چشمان ما خواهد ماند هر چند مبهم و در هم ریخته!

کازوئو ایشی گورو نویسنده کتاب بازمانده روز

مشاهده نقد و بررسی این کتاب