کتاب صوتی عروس ایران بانوی امپراتوری مغول

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی عروس ایران بانوی امپراتوری مغول نوشته هرولد لمب ترجمه علی جواهرکلام ، داستان پرماجرای‌ نورمحل بانوی ایرانی، ملکه و همسر جهانگیر گورکانی امپراطور هند است.

نگارنده کتاب هارولد لمب Harold Lamb  رمان‌نویس و تاریخ‌دان آمریکایی ، مطالعات و تحقیقات فراوانی درباره تاریخ و فرهنگ ایران زمین و ملل مجاور داشته و کتاب‌هایی چون: عمر خیام، چنگیزخان، کوروش کبیر و… را به رشته تحریر در آورده است.

هارولد لمب بین سالهای 1917 و اوایل دهه 1960 چندین رمان نوشت که اکثر آنها ماجراهای تاریخی هستند و می توان آنها را از نظر موضوعی به سه دسته تقسیم کرد:

  • داستانهای تاریخی قزاقها
  • داستانهای جنگهای صلیبی با قهرمانان آسیایی یا خاورمیانه
  • ماجراهای تاریخی آمریکای معاصر

لمب برای تالیف آثار خود تحقیقات و مطالعات گسترده ای انجام میداد و اغلب شخصیت های آثارش،  واقعیت تاریخی داشتند. بسیاری از قهرمانان او مغولی ، هندی ، روسی یا پارسی مسلمان بودند. لمب به طور معمول زنان داستان های خود را شجاع ، مستقل و زیرك تر از همتایان مرد خود نشان می دهد. گرچه انگیزه ها و دلیل وفاداری  آنها گاها مرموز باقی مانده بود و همین موضوع غالباً منبع تنش در داستان میگردد.

کتاب صوتی عروس ایران بانوی امپراتوری مغول با نام اصلی نورمحل  Nur Mahal ، اوضاع و احوال دربار مغول و گورگانی ، در زمان ورود نورمحل به دربار امپراتوری مغول را با جزئیات و زیبایی شرح داده و کلیات تاریخی این دوره، در قالب تخیلات نویسنده، به صورت داستان در آمده است.

در این مجموعه، علاوه بر شرح زندگی، اقدامات و پایان کار ملکة گورکانی، براساس شواهد تاریخی، بر شهامت، مقاومت و پایداری همیشگی ایرانیان در مقابل ظلم و ستم بیگانگان نیز تأکید شده است.

کتاب صوتی عروس ایران سرکذشت نورمحل بانوی امپراتوری مغول نوشته هرولد لمب را با صدای خانم وجیهه بهشتی و به مدت 13 ساعت در یک فایل صوتی مجموعا به حجم 360 مگابایت آماده دانلود است

مشاهده نقد و بررسی این کتاب