کتاب صوتی عروس ایران بانوی امپراتوری مغول

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی عروس ایران بانوی امپراتوری مغول نوشته هرولد لمب ترجمه علی جواهرکلام ، داستان پرماجرای‌ نورمحل بانوی ایرانی، ملکه و همسر جهانگیر گورکانی امپراطور هند است.

نگارنده کتاب  Harold Lamb  رمان‌نویس و تاریخ‌دان آمریکایی ، مطالعات و تحقیقات فراوانی درباره تاریخ و فرهنگ ایران زمین و ملل مجاور داشته و کتاب‌هایی چون: عمر خیام، چنگیزخان، کوروش کبیر و… را به رشته تحریر در آورده است.

لمب بین سالهای 1917 و اوایل دهه 1960 چندین رمان نوشت که اکثر آنها ماجراهای تاریخی هستند و می توان آنها را از نظر موضوعی به سه دسته تقسیم کرد:

  • داستانهای تاریخی قزاقها
  • داستانهای جنگهای صلیبی با قهرمانان آسیایی یا خاورمیانه
  • ماجراهای تاریخی آمریکای معاصر

لمب برای تالیف آثار خود تحقیقات و مطالعات گسترده ای انجام میداد و اغلب شخصیت های آثارش،  واقعیت تاریخی داشتند. بسیاری از قهرمانان او مغولی ، هندی ، روسی یا پارسی مسلمان بودند.

لمب به طور معمول زنان داستان های خود را شجاع ، مستقل و زیرك تر از همتایان مرد خود نشان می دهد. گرچه انگیزه ها و دلیل وفاداری  آنها گاها مرموز باقی مانده بود و همین موضوع غالباً منبع تنش در داستان میگردد.

کتاب صوتی عروس ایران بانوی امپراتوری مغول با نام اصلی نورمحل  Nur Mahal ، اوضاع و احوال دربار مغول و گورگانی ، در زمان ورود نورمحل به دربار امپراتوری مغول را با جزئیات و زیبایی شرح داده و کلیات تاریخی این دوره، در قالب تخیلات نویسنده، به صورت داستان در آمده است.

در این مجموعه، علاوه بر شرح زندگی، اقدامات و پایان کار ملکة گورکانی، براساس شواهد تاریخی، بر شهامت، مقاومت و پایداری همیشگی ایرانیان در مقابل ظلم و ستم بیگانگان نیز تأکید شده است.

کتاب صوتی عروس ایران سرکذشت نورمحل بانوی امپراتوری مغول را با صدای خانم وجیهه بهشتی و به مدت 13 ساعت در یک فایل صوتی مجموعا به حجم 360 مگابایت آماده دانلود است

کتاب صوتی عروس ایران بانوی امپراتوری مغول

ملکه نورمحل در تاریخ هند جایگاه ویژه ای دارد

مشاهده نقد و بررسی این کتاب