کتاب صوتی شمس و طغرا

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی شمس و طغرا (طُغرا) نوشته محمدباقر میرزا خسروی یک رمان تاریخی عاشقانه و روایتی است از وقایع بیست و چهارساله ی زمان پادشاهی آبش خاتون در یک جلد و در سه داستان با عناوین “شمس الطغرا”، «ماری و نیسی» و  «طغرل و هما» نوشته شده است.

آبش خاتون، در روزگار سعدی شیرازی و در در سال ۶۶۲ قمری بر فارس حکمرانی می‌کرده و در تاریخ ایران از او به عنوان تنها فرمانروای زن این منطقه نام برده است.

آبش خاتون پس از مرگ هم نزد مردم شیراز، جایگاهی ویژه داشت و تا چند دهه قبل مردم به خصوص جوانان به زیارت آرامگاه او می‌رفتند و  اعتقاد بر این بود که بودند که زیارت آرمگاه وی ،مراد دختران و پسرانی که همسری مناسب نیافته‌اند را می‌دهد!.

کتاب صوتی شمس و طغرا

آرامگاه آبش خاتون در شیراز

این کتاب با آنکه در ژانر تاریخی است، مؤلف آن را با روایت داستانی عاشقانه و گیرا، که سرشار از ماجراهای هیجان‌آفرین است همراه کرده است.

قهرمان‌ اصلی‌ این‌ رمان تاریخی عاشقانه، شمس‌ یا شمس‌الدین‌ یکی‌ از شاهزادگان‌ خاندان‌ اتابکان‌ فارس‌ است‌ که‌ دلدادگی شورانگیز او به دختر امیر مغول، التاجو بهادر، و مخالفتش با سلطه‌ی‌ مغول‌ بر ایران‌ باعث ایجاد صحنه‌های‌ پرهیجان‌ احساسی واجتماعی گردیده است.

در داستان نخست کتاب صوتی شمس و طغرا با عنوان شمس و طغرا ، “شمس”، قهرمان رمان، که نسب از دیالمه می برد، همراه پدر برای خوشامدگویی به امیر مغول به شیراز آمده است.

او در گفت و گویی با نوکرش، خرم، بیزاری خود را از مغول ها ابراز می دارد. در این میان، خانه ی سرکرده ی مغول ها آتش می گیرد و شمس، دختر او، “طغرا”، را می رهاند. این حادثه آغازی است بر عشق آن ها.

ادامه ی رمان، شرح تلاش های شمس برای رسیدن به وصال معشوق است؛ در داستان دوم با عنوان ماری و نیسی ، شمس با طغرا ازدواج می کند، اما “ماری” کنیز اهدایی سلطان مصر را نیز به عقد خویش درمی آورد و به ملکه آبش خاتون هم عشق می ورزد.

“طغرا” در زلزله ی مهیب شیراز می میرد و شمس و ماری در قصر در آغوش طبیعت به شادی می زیند؛

داستان سوم رمان با عنوان طغرل و هما نیز، شرح عشق “طغرل” پسر شمس به هما است.

داستان اول از کتاب صوتی شمس و طغرا (رمان تاریخی عاشقانه) به مدت 24 ساعت در یک فایل زیپ به حجم 700 مگابایت به علاقمندان این ژانر تقدیم میگردد

پیشگفتار کتاب صوتی شمس و طغرا را بشنوید:


بهترین رمان های تاریخی ایران

کتاب صوتی شمس و طغرا

مشاهده نقد و بررسی این کتاب