کتاب صوتی شب سراب نوشته ناهید پژواک

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی شب سراب به قلم ناهید پژواک روایت داستان زندگی دختراشراف‌زاده‌ای به نام محبوبه است که دلباخته شاگرد نجاری به نام رحیم میشود و با  خانواده‌ی خود را مجبور به قبول این ازدواج می‌کند.

شخصیت های این کتاب همان شخصیت های داستان کتاب صوتی بامداد خمار نوشته فتانه حاج سید جوادی هستند ، با این تفاوت که نویسنده در شب سراب داستان را از زاویه دید رحیم روایت کرده است.

رمان بامداد خمار داستان را از دید شخصیت زن یعنی محبوبه رمان شب سراب از نگاه شخصیت مرد قصه، یعنی رحیم نگاشته شده است.

نقد و بررسی و خلاصه رمان عاشقانه بامداد خمار نوشته فتانه حاج سید جوادی رمان عامه پسند

کتاب صوتی شب سراب اثر ناهید پژواک

ناهید پژواک انگیزه‌ خود را از نوشتن این داستان، مظلوم نمایی بیش از حد شخصیت زن در رمان بامداد خمار اعلام کرده و می‌گوید که یک بار از نزدیک شاهد بوده که چطور زنی هنگام دعوا با شوهرش، وسایل خانه را تکه و پاره کرده است و خواندن همین صحنه در کتاب بامداد خمار او را بر آن داشته که از دید شوهر این زن، وقایع را بازنویسی کند.

شروع قصه در کتاب صوتی شب سراب نیز از همان زمان کتاب صوتی بامداد خمار است .

در کتاب اول مخاطب با خانه اشرافی و خانواده متمول محبوبه و خواستگاران او و رفت و آمدهای پی‌در‌پی‌اش به مغازه رحیم آشنا می‌شود و  کتاب دوم با خانه فقیرانه و شروع کار رحیم در مغازه نجاری آغاز می‌شود.

رحیم در عین فقر و یتیمی، شخصیتی کاملا مثبت دارد و به قول معروف سرش به کار خودش گرم است تا اینکه مادرش به وی پیشنهاد ازدواج می‌دهد و او این کار را خیالی بیش نمی‌داند، چرا که با وضعیت موجود آن‌ها ، امکان چنین کاری وجود ندارد.

پس رحیم تمام فکرش را روی کار و پیشرفت در حرفه نجاری متمرکز میکند تا این‌که اولین برخورد میان او و محبوبه پیش می‌آید.

دختر به عنوان یک مشتری به مغازه رفت و آمد می‌کند و می‌انگارد که شاگرد نجار نیز به وی علاقه دارد. (از دید محبوبه در بامدادخمار)

اما از دید رحیم ماجرا به شکل دیگری است، او اصلا در فکر چنین مسایلی نبوده و رفتار محبوبه را حمل بر بچگی‌اش می‌کند. ( از دید رحیم در شب سراب )

 این داستان جذاب و عاشقانه و پر حادثه  اثر ناهید پژواک را از طریق کتاب صوتی شب سراب به مدت  بشنوید و لذت ببرید.

پادکست تحلیلی بر رمان های بامداد خمار و شب سراب


نقد و بررسی و خلاصه رمان عاشقانه بامداد خمار نوشته فتانه حاج سید جوادی رمان عامه پسند

دانلود کتاب صوتی بامداد خمار نوشته فتانه حاج سید جوادی (اینجا کلیک کنید)

مشاهده نقد و بررسی این کتاب