کتاب صوتی شاهنامه به نثر نوشته محبوبه زمانی

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی شاهنامه به نثر نوشته محبوبه زمانی روایت و شرح و تفسیر اشعار شاهنامه با زبان نثر

در باره کتاب صوتی شاهنامه به نثر

بی تردید شاهنامه فردوسی فخر ادب پارسی و زنده‌کننده‌ی بالندگی ایرانیان است که در سه بخش تاریخ ایران را از اسطوره ها تا تاریخ هخامنشیان و ساسانیان و در پایان تاختن تازیان به ایران با والاترین آراستگی بیان کرده است.

شاهنامه فردوسی دارای نزدیک به  60000 بیت (با حدود 45000 بیت تایید شده) و از برجسته‌ترین سروده‌های پهلوانی جهان است که حاصل سی سال تلاش سخن‌سرای نامدار ایرانی است .

توجه به استفاده از واژگان فاخر در پیکر نظمی آهنگین ،شاید در ابتدای کار فهمیدن روایت ها برای خوانندگان کمی سخت باشد از این روی نویسندگان زیادی در ایران تلاش کرده اند تا شاهنامه به نثر درآید و این محصول هم خوانشی از نثر شاهنامه نوشته خانم محبوبه زمانی است.

بایستی یادآوری کرد که شاه نامه نه تنها پرمایه ترین انبوهه اشعاری است که از زمان غزنویان به یادگار مانده است بلکه سند شکوه زبان پارسی و خزانه واژگان و  گنجینه ادبیات پارسی است و افزون بر آن سندی تاریخی است در مورد رویدادهای تاریخی در سده های هفت و هشت میلادی

فردوسی بزرگ در این شاهکار ادبی،با روایت افسانه‌ها و تاریخ ایران در هنگامی که زبان تازیان  زبانِ رسمی ایران بود پارسی را زنده و پایدار کرد.

شاه نامه در جهت‌گیری فرهنگ فارسی و نیز بازتاب‌ شکوه‌مندی آن در ادبیات جهان کارائی فراوان داشته‌است و نویسندگان  شاعران بزرگی مانند گوته  از آن به نیکی یاد کرده‌اند.

این کتاب برجسته ترین کتاب به زبان پارسی است که در همه جای جهان گرامی داشته شده  و به بسیاری از زبان‌های زندهٔ جهان برگردان شده‌است ، از این روی بر هر ایرانی است که آنرا بخواند و دست کم با شنیدن کتاب صوتی شاهنامه به نثر داستان های زیبای آنرا به یاد بسپارد.

در کتاب صوتی شاهنامه به نثر نوشته محبوبه زمانی، دربرگیرنده 27 ساعت روایت صوتی است که در یک پرونده زیپ در دسترس دوستداران قرار گرفته است


در مورد شاهنامه بیشتر بدانید

دانلود مجموعه شاهنامه خوانی با صدای اساتید بزرگ شاهنامه شناسی ایران
مشاهده نقد و بررسی این کتاب