کتاب صوتی سفرهايم با خاله جان

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی سفرهايم با خاله جان تلخیصی از داستان بلند سفرهايم با خاله جان نوشته گراهام گرین با صدای بهروز رضوی است.

از روی این رمان در سال ۱۹۷۲ فیلمی به کارگردانی جورج کاکور ساخته شد که فیلمنامه اش را جی پرسون آلن نوشت. در این فیلم کمدی مگی اسمیت، الک مک کاون و برنارد هالی بازی کردند.

شاید یکی از مهم ترین دلایل شهرت جهانی “گراهام گرین Graham Greene ، اقتباس های سینمایی صورت گرفته از آثارش باشد.

بسیاری از آدم هایی که حشر و نشری با عالم ادبیات ندارند و نام شخصیت های بزرگ این حوزه را نمی شناسند؛ با نام گراهام گرین آشنا هستند که البته دلیلش از فیلم های ماندگاری ناشی می شود که در تاریخ سینما با نام او عجین شده است.

اگر اصطلاح greene Land یا گرینستان را در مورد آثار گرین بپذیریم آن وقت باید بگوییم که اقتباس های سینمایی صورت گرفته از این آثار، سهم بسزایی در شکل گیری این سرزمین رویایی و خیالی داشته است.

به طوری که امروز آن شخصیت های داستانی را در ذهنمان با چهره بازیگرانی می شناسیم که آن نقش ها را بازی کرده اند.

گراهام گرین در میان نویسندگان بزرگ عالم ادبیات ، یکی از نویسندگانی است که بیشترین اقتباس سینمایی از آثارش صورت گرفته است و البته بیشتر این اقتباس ها در سرزمین مادری اش انگلستان ساخته شده که از قرار معلوم او چندان میانه خوشی با این سرزمین نداشته است.

اولین اقتباس ها به سال ۱۹۳۴ باز می گردد که فیلمی با نام قطار شرق به کارگردانی پل مارتین ساخته شد که اقتباسی از روی رمان قطار استانبول بود.

کتاب سفرهايم با خاله جان نوشته‌ی گراهام گرين توسط رضا عليزاده به فارسي برگردانده شده است.

در توضيح پشت جلد اثر آمده است:

در اين داستان، “هنري پولينگ” رييس بازنشسته‌ي بانک در مراسم تششيع جنازه‌ي مادرش بعد از پنجاه و اندي سال به خاله‌ي هفتاد-هشتاد ساله‌اش بر مي‌خورد.

پس از اين ديدار، طولي نمي‌کشد که او هنري را ترغيب به ترک سوت‌وود، گل‌هاي کوکب و همسايه‌هايش مي‌کند تا در سفر به برايتون، پاريس، استانبول، پاراگوئه… همسفرش شود.

هنري در جريان اين سفرها با هيپي‌ها، جنايتکاران جنگي، جاسوسان سيا… معاشرت مي‌کند و زندگي کسالت‌بار حومه‌ي شهرش دستخوش تحول مي‌شود.

گراهام گرين در سفرهايم با خاله جان نه تنها ما را از لذت داستان بي‌نصيب نمي‌گذارد، بلکه با ييچيده‌ترين وضعيت‌هاي بشر مواجه مي‌کند.»

در بخشي از کتاب صوتی سفرهايم با خاله جان می شنویم:

آن‌طور که با زحمت از روي يک عکس در آلبوم خانوادگي به جا آوردمش، خاله‌جان آگوستا بود که دير رسيده بود و طوري لباس پوشيده بود که فقط مرحوم زنده ياد “ملکه ماري” – اگر هنوز در ميان ما بود و خودش را کمي با مد روز وفق مي‌داد – ممکن بود چنين لباسي بپوشد.

از موهاي قرمز درخشانش که به طرز فوق‌العاده‌اي آن‌ها را بالاي سرش کپه کرده بود و دو دندان بزرگ جلويش که قيافه‌ي انسان نئاندرتال زنده‌اي را به او مي‌داد، متحير شدم.

کسي گفت هيس و کشيش شروع کرد به خواندن دعايي که به گمانم سروده‌ي خودش بود.

هرچند به عمرم خيلي از اين مراسم‌ها را ديده‌ام، اما در هيچ مراسم تشييع جنازه‌اي آن را نشنيده بودم.»

گراهام گرين (1904-1991) يکي از بزرگ‌ترين رمان‌نويسان قرن بيستم  زندگي حرفه‌اي خود را با دبيري روزنامه‌ي «لندن تايمز» شروع کرد و با چهارمين رمانش «قطار سريع‌السير شرق» در سال 1932 به شهرت رسيد.

در طول 67 سال کار، بيش از 25 رمان نوشت. از معروف‌ترين رمان‌هايش مي‌توان به «قدرت و جلال»، «آمريکايي آرام» و «کنسول افتخاري» اشاره کرد.

کتاب صوتی سفرهايم با خاله جان :

نویسنده :گراهام گرين

مترجم کتاب گویا: کامبيز نمازي, امير چرخکار

تهیه کننده اثر مرجع: محمود احمدي

گوينده کتاب گویا: بهروز رضوی

زمینه کتاب گویا: ادبی

نوع کتاب گویا: روایی

زمان فایل صوتی: 126 دقیقه

کتاب صوتی سفرهايم با خاله جان نوشته گراهام گرین به مدت 126 دقیقه آماده دانلود است


کشتارها در سرگردانی بدگر توسط کارولین گراهام

کشتارها در سرگردانی بدگر توسط کارولین گراهام

مشاهده نقد و بررسی این کتاب