کتاب صوتی رازهای سرزمین من اثر ماندگار رضا براهنی

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی رازهای سرزمین من روایت رمانی تاریخی است از رضا براهنی Reza Baraheni که در باره فضای ایران قبل از انقلاب اسلامی نوشته شده است.

قهرمان این داستان حسین تنظیفی است که شاهد ترور یک افسر آمریکایی بوده و تا پیروزی انقلاب در زندان به سر می برد. وی بعد از انقلاب به دنبال تهمینه خواهرزن تیمسار شادان است.

این تیمسار از شخصیت واقعی سرتیپ مهرداد که زمانی رئیس ساواک تبریز بود و در شیراز کشته شد برداشت شده است.

کتاب صوتی رازهای سرزمین من یکی از پر شخصیت ترین رمانهای فارسی است که راوی واحدی نداشته و راویان متعدد در زمان ها و مکان های مختلف داستان را پیش می برند.

این اثر تاریخی بلندترین رمان رضا براهنی است که از لحاظ تصویری و فرمی و نیز سبک مورد توجه منتقدان قرار گرفته است و  به زبان‌های مختلف ترجمه شده است.

رضا براهنی نویسنده کتاب صوتی رازهای سرزمین منسبک داستان  واقعگرا Realism است اما در مواردی به اتفاقاتی بر می‌خوریم که به نوعی کشف و شهود تلقی می‌شود و رمان را به سمت رئالیسم جادویی Magic realism می‌برد.تکرار این حوادث گر چه به نسبت حجم رمان، زیاد نیست اما برخی حوادث را به هم ربط می‌دهد و گاه موجب تعلیق در رمان می‌شود.

کتاب صوتی رازهای سرزمین من ، داستانی حادثه محور با زاویه دید نمایشی است. این رمان دارای چند فصل است که هر کدام از زاویه دیدی متفات نقل می‌شود.

غیر از فصل اول و قضیه گرگ اجنبی کش، بقیه فصول با زاویه دید اول شخص روایت می‌شوند، اما نوع روایتها متفاوت است.

راویان متعددی این رمان را از دید خود روایت می‌کنند که هر کدام نقش مهمی در آفرینش ماجراها داشته‌اند به همین سبب گره‌های داستان را باید در فصول مختلف از زبان راوی‌های دیگر شنید یا از میان نامه‌ها و گزارش‌های آنان کشف کرد. بر این اساس می‌توان گفت این رمان مانند پازلی است که تکه‌های پراکنده آنرا باید از اینجا و آنجا جمع کرد و در کنار هم چید.

مهم‌ترین حوادث این رمان در جریانات انقلاب یعنی تاریخ رفتن شاه و پیروزی انقلاب شکل می‌گیرد. این حوادث آنقدر تنگاتنگ و مرتبط هستند که نمی‌توان از هیچکدام گذشت.این رمان طولانی دارای وقایع مرتبطی است که خواننده را مدتها به فکر فرو می‌برد تا رابطه شخصیتها و حوادث را درک کند.

شنیدن کتاب صوتی رازهای سرزمین من اثر ماندگار رضا براهنی به علاقمندان رمان های ایرانی توصیه میگردد.


کتاب صوتی رازهای سرزمین من در دو جلد و 43 ساعت فایل صوتی MP3 و مجموعا با حجم 597 مگابایت آماده دانلود است.

  • لینک 1- لینک مستقیم جلد اول- شامل 54 فایل MP3 به مدت 21 ساعت
  • لینک 2- لینک مستقیم جلد دوم-شامل 46 فایل MP3 به مدت 19 ساعت
  • لینک 3- لینک دانلود فایل های صوتی مربوط به چند نوشته و نقد و نظر در مورد رضا براهنی

بخشی از جلد دوم


متن سخنرانی رضا حسینی در مراسم بزرگداشت رضا براهنی


پیام بهروز شیدا منتقد ایرانی به اجلاس بزرگداشت هفتاد سالگی رضا براهنی در تورنتو

 


بهترین رمان های تاریخی ایران-معرفی 25 رمان تاریخی ایران

بهترین رمان های تاریخی ایران-معرفی 25 رمان تاریخی ایران

مشاهده نقد و بررسی این کتاب