کتاب صوتی رابعه نوشته دکتر حسینقلی مستعان

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی رابعه نوشته دکتر حسینقلی مستعان رمانی تاریخی و عاشقانه با اتفاقات نفس گیر  ؛ زندگی “خلف”  امیر بی رحم و ظالم سیستان در سال 373 هجری قمری را روایت می کند که بعلت بی بندوباری اخلاقی و رقابت بر سر قدرت سیاسی دو پسر خود را به قتل می‌رساند!

در همان ابتدای کتاب صوتی رابعه ، گفتگوی بین عمر پسر خلف  که در جنگ با جانشینان عضدالدوله شکست خورده و در راه بازگشت به سیستان است و رابعه دختر زیبای عضدالدوله که همراه اوست ، خواننده را با گذشته و روحیات خلف آشنا می‌کند.

خلف امیری است با ظاهری ملکوتی و باطنی شیطانی که برای رسیدن به مطامع شهوانی‌اش از هیچ شنائتی روگردان نیست. خلف با دیدن رابعه دلباخته‌ی او می‌شود و برای از سراه برداشتن پسرش عمر را به سیاهچال انداخته و پس از بریدن سر او بر جنازه‌اش نماز می‌گزارد اما  تلاش‌های خلف برای کامجویی از او  ناکام  می ماند

از این پس، رمان روایت تعقیب و گریز  خلف و رابعه است و البته در پس زمینه‌ی درگیری‌های عاشقانه، تاریخ آن دوره ـ ضعف خلفا و درگیری‌های حکومت‌های منطقه‌ای با یکدیگر ـ بازگو می‌شود.

رابعه ی زیبا رخ اما شوربخت دچار بلایایی فراوانی بسیار می‌شود. بارها دزدیده و محبوس می‌شود، اما همواره به نوعی از خطر می‌رهد و از شرف خود دفاع می‌کند و تن به اغوا و اجبار امیر شهوتران نمی‌دهد.

رابعه به وصیت عمر ، با طاهر ـ پسر دیگر خلف ـ ملاقات می‌کند و به یاری او می‌گریزد. از آن پس جنگ و گریز رابعه و طاهر از سویی و خلف و جاسوسش ـ ابراهیم فیروز ـ از سوی دیگر شروع می‌شود.

وقایع کتاب صوتی رابعه نوشته دکتر حسینقلی مستعان حول و حوش سال 373 هجری قمری و حکومت آل بویه و در روزگاری که ایران سراسر غرق در جنگ و خونریزی است اتفاق می افتد .

رابعه دختر عضدالدوله دیلمی

نقشه امپراتوری آل بویه در هنگام مرگ عضدالدوله 

“رابعه”، دختر “عضدالدوله دیلمی” با سیاست و‌ آینده‌نگری خاص خویش، با عنوان مشاور برادر و همسر، سعی در سامان دادن به اوضاع ایران دارد. او به سختی مبارزه می‌کند و با شناسایی سست‌عنصران و منافقان، با زیرکی یا آنان را به کارهایی بی‌ضرر می‌گمارد و یا از میدان به در می‌کند.

او  از همسرش دارای فرزندی می‌شود، اما دریغ که در گیر و دار جنگ، همسر خویش را از دست می‌دهد.

آتش جنگ‌ها سرانجام رو به خاموشی می‌روند و مملکت رنگ آرامش به خود می‌گیرد. ولی غمی بزرگ در دل رابعه نشسته که زدودنی نیست.

او سال‌های سکون و آرامش را در کنار کودک و در عزای همسر می‌گذراند …

کتاب صوتی رابعه نوشته دکتر حسینقلی مستعان را با صدای خانم وجیهه خرازی و به مدت 62 ساعت در چهار فایل صوتی مجموعا به حجم 1000 مگابایت آماده دانلود است

مشاهده نقد و بررسی این کتاب