کتاب صوتی در زمانه‌ی پنج شاه خاطرات سرلشگر حسن ارفع

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی در زمانه‌ی پنج شاه خاطرات سرلشگر حسن ارفع فرزند پرنس ارفع‌الدوله و از رجال نظامی برجسته ایران در دوران پهلوی از اوان کودکی تا سال ۱۳۴۱است.

سال‌های کودکی حسن ارفع در فرانسه، تحصیل در دانشکده افسری ترکیه، سال‌های جنگ جهانی اول، ورود به ایران و پیوستن به ارتش، داستان کودتای سوم اسفند، سال‌های حکومت رضاشاه و سرکوب ایلات و عشایر، آغاز جنگ جهانی دوم و اشغال ایران، سال‌های آشفته پس از جنگ، نشستن بر مسند ریاست ستادکل ارتش، ماجرای پیشه‌وری و کودتای ۲۸ مرداد از فصول مهم این کتاب است.

این کتاب هم ارزش تاریخی و تحقیقی دارد و هم به‌واسطه نثر پرکشش آن بسیار خواندنی است.

البته  این نکته را باید در نظر داشت که حسن ارفع علاقه شدیدی به رضاشاه داشته و این کتاب در زمانی نوشته شده که محمدرضاشاه هنوز در قدرت بوده است

کتاب صوتی در زمانه‌ی پنج شاه,حسن ارفع,در زمانه‌ی پنج شاه,کتاب صوتی

سرلشگر حسن ارفع

کتاب صوتی در زمانه‌ی پنج شاه,حسن ارفع,در زمانه‌ی پنج شاه,کتاب صوتی

پرنس ارفع‌الدوله پدر سرلشگر حسن ارفع

تحلیلی در باره کتاب صوتی در زمانه‌ی پنج شاه به قلم صالح تسبیحی

اگر بخواهم پنج کتاب از خاطره نویسانِ تاریخِ معاصر ایران پیشنهاد کنم حتما کتاب صوتی در زمانه‌ی پنج شاه یکی از آن ها خواهد بود.

این کتاب سندِ دست اولِ اعلایی ست که در کنارِ خاطرات امان الله جهانبانی و دیگر بنیان گذارانِ ارتش نوینِ ایران، به خوبی وضعیتِ ایران در دورانِ گذار را نشان می دهد.

در کتاب، شخصیت های شناخته شده‌ی ایران همچون محمد مصدق و آیت الله کاشانی و چهره های تاریخی کشور های دیگر ، از آتاتورک و نهرو تا غربی ها، از مه بیرون می آیند و از افقِ تاریخ سرک می کشند.

تجربیاتِ حسن ارفع در ارتش های عثمانی و اروپایی و ایران آنقدر جذاب است که خواننده را به خودش می برد به دور دست. و اگر موبایلت را خاموش کرده باشی تا روزمرگی ها حواست را پرت نکند، حتم بدان سفری خیالی در پیش خواهی داشت.

سیمای ایرانِ روایت شده توسط ارفع کشوری را نشان می دهد با منابعِ بی کران و به دست اندازی های بیگانگان گرفتار.

ارفع فرزندِ پرنس ارفع مشهور است و نو نهالی بیش نبود که به عنوانِ “ارفع السلطان”ملقب شد. او در طفولیت مظفرالدین شاه را درک کرده و برای تحصیل به اروپا رفته و در بازگشت، وفادارانه در کنارِ رضا شاه و محمدرضا شاه پهلوی خدمت کرده است.

از بدِ روزگار، او نیز مانند اغلب نظامیان به سیاست ورود های بی جا و بی مزه دارد و تمامِ دخالت هایش را هم به حسابِ وطن پرستی می گذارد.

از جمله وطن پرستی های ادعایی او همکاری اش در وقایعِ نفت و 28 مرداد است که بعدتر برایش اعتماد همایونی را به ارمغان آورد.

اما اکنون بعد از سال ها(و با انتشار اسناد متعدد) مشخص شده است که ادعایِ وطن پرستیِ راه اندازانِ کودتای_28_مرداد تا چه اندازه پوچ و دور از واقع بوده است.

در طولِ کتاب، حسن ارفع جوان، با ترقی در پله های قدرت به مرور جای خود را به مردی مغرور می دهد.

سرلشگر حسن ارفع سالهایِ پایانیِ کتاب دیگر آن مرد ِپر شورِ قدیم نیست. مردی ست متعصب که به هر نوع مردمسالاری و قدرتِ نا متمرکزِ دموکراتیک مشکوک است و نوعی سلطنت طلبی کور چشمش را بسته و شکلی از سلطنت را ترویج می کند که با حکومت های فرد محور قرونِ وسطاییِ تفاوتی ندارد.

با این حال فصلِ رضا شاهِ او از نظرِ اطلاعاتِ دقیق شگفت آور است و ضمیمه ای که در پایان کتاب در شرحِ وضعیتِ ایرانِ پایان قاجار و سرکشی ایلات آورده شده ارزشی بی نظیر دارد.

کتاب صوتی در زمانه‌ی پنج شاه خاطرات سرلشگر حسن ارفع به مدت 25 ساعت در یک فایل زیپ به حجم 500 مگابایت آماده دانلود است.

 

کتاب صوتی خاطرات تاج السلطنه

کتاب صوتی خاطرات تاج السلطنه نوشته تاج السلطنه قاجار

مشاهده نقد و بررسی این کتاب