کتاب صوتی حکایت دختران قوچان ، از یادرفته های انقلاب مشروطیت

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی حکایت دختران قوچان ، از یادرفته های انقلاب مشروطیت نویسنده: افسانه نجم آبادی در باره فروش دختران جوان قوچانی به ترکمانان و ارامنه عشق آباد در بهار سال 1323 هجری قمری در دوران حکومت آصف‌الدوله در خراسان و به اسارت رفتن زنان باشقانلو در ماه رمضان همان سال در زمان حکمرانی سالار مفخم و حمله ترکمانان به ناحیه بجنورد می باشد.

اگرچه فقر رعیت و ظلم حاکم و حکومت و حتی دخترفروشی واقعه‌ای بی‌سابقه نبود ولی همزمانی‌اش با جنبش مشروطه این دو حادثه را به سرعت تبدیل به یکی از داستان‌های تظلم «ملت» علیه «دولت» ساخت و براهمیت و حساس بودن این موضوع دامن زد و بدین ترتیب بود که زبانزد عام و خاص گشت.

داستان فروش دختران حکایتی شد که دهان به دهان گشت، از سرمنبرها نقل شد، در شبنامه ها و انتباه نامه ها، رساله های «سیوال وجواب» و مناظرات، کاریکاتورها و تصنیف های سیاسی به شعر و طنز و طرح بازنگاری شد .

کتاب صوتی حکایت دختران قوچان از دو بخش تشکیل یافته است که در بخش اول کتاب، مؤلف گزارش و شرح کامل ودقیقی از داستان فروش دختران و به اسارت رفتن زنان باشقانلو که از متون و منابع مختلف تاریخی استخراج نموده را شرح می دهد و پس از مطالعه دقیق این اسناد و مدارک و مقایسه روایت‏های گوناگون از این ماجرا، روایتی مستند و کامل از این ماجرا ارائه می دهد.

در بخش دوم کتاب صوتی حکایت دختران قوچان که بخش مهم و اصلی می باشد نویسنده به تجزیه و تحلیل این وقایع (فروش دختران قووچانی و به اسارات رفتن زنان باشقانولو)، بررسی نقش عوامل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در اهمیت یافتن این رویدادها و نفش و تاثیری که این اتفاقات در انقلاب مشروطه داشته و مطرح شدن این واقعه در مجلس اول و دوم مشروطه و تظلم خواهی ملت پرداخته است.

همچنین مؤلف در این بخش تلاش کرده است به این سؤال پاسخ دهد؛ به چه دلایلی این ماجرا در انقلاب مشروطه اهمیت نیافت و از عوامل خیزش مردم تلقی نگردید و خیلی زود به دست فراموشی سپرده شد.

  کتاب صوتی رمانهای تاریخی 

کتاب صوتی حکایت دختران قوچان شامل 12 ساعت فایل صوتی mp3 است که در یک فایل زیپ به حجم کل 255 مگابایت آماده دانلود است.

نمونه صدا خوانش کتاب:

مشاهده نقد و بررسی این کتاب