کتاب صوتی به نوبت نویسنده لوئیجی پیراندلو

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی به نوبت The Turn  اثر لوئیجی پیراندلو  Luigi Pirandello نویسنده ایتالیایی و برنده جایزه نوبل ادبیات  روایت فاجعه‌ای است ناشی از فقر و خطا.

آلتو جوانی نجیب‌زاده اما فقیر، عاشق دختر زیبایی به نام  استلینا شده ، اما پدر پیر استلینا نمی‌خواهد دخترش بعد از ازدواج ـ همچون او ـ با فقر و مسکنت زندگی کند.

بنابراین، با وجود اطلاع از عشق بین آلتو و استلینا ،در صدد است تا  شوهر ثروتمندی برای دخترش پیدا کند و در این راه قصد دارد استلینا را به ازدواج پیرمرد ثروتمند 72 ساله ایکه البته چهار زن قبلی خود را هم روانه قبرستان کرده ، درآورد.

دلیل پدر برای چنین کار نامتعارفی این است که اگر دخترش با پیرمرد پولدار ازدواج کند با مرگ او که به زودی هم انتظار اتفاق افتادنش هست ، دخترش خوشبخت خواهد شد و حتی میتواند باجوان مورد علاقه ی خود آلتو هم ازدواج کند.

مختصری در باره نویسنده کتاب صوتی به نوبت:

لوئیجی پیراندلو نمایشنامه نویس و قصه پرداز مشهور ایتالیایی همواره در آثارش به مرز میان واقعیت و خیال اشاره می کرد و نقاب چهره واقعی آدمی را عاملی برای درک نکردن حقیقت می دانست.

پیراندلو در آثار خود، به خصوص در متون نمایشی، افرادی را به نمایش درمی‌آورد که همواره گرفتار هوس و تمایلات متضاد خود هستند و میان واقعیت و خیال سرگردانند. تعدادی از آنها علیه نقاب هایی که جامعه برایشان به ضرورت ایجاد می‌کند با شجاعت قیام می کنند؛ تعدادی در طول زندگی نقابشان محو و چهره واقعی‌شان نمایان می‌شود و تعدادی دیگر این نقاب را می‌پذیرند و با آن زندگی می‌کنند، اما همه شخصیت‌های داستانی این نویسنده با زدن صورتک، واقعیت موجودشان را به طریقی انکار می‌کنند.

کتاب صوتی به نوبت اثر لوئیجی پیراندلو را با صدای میکائیل شهرستانی و مهرخ افضلی بشنوید تا از سرانجام داستان عجیب استلینا و آلتو و البته چالش های پیش روی آنها آگاه شوید.

کتاب صوتی به نوبت اثر لوئیجی پیراندلو به مدت دو ساعت و 49 دقیقه را میتوانید با دو اجرای متفاوت بشنوید، اجرای اول را همانطوریکه گفته شد با صدای آقای شهرستانی و خانم افضلی و اجرای دوم هم با روایت آقای بهروز رضوی تقدیم علاقمندان میگردد.

  • آثار نویسندگان برنده جایزه نوبل را از اینجا دانلود کنید

مشاهده نقد و بررسی این کتاب