کتاب صوتی بازگشت رمانی جذاب به قلم گلی ترقی

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی بازگشت خوانشی از رمانی جذاب به قلم گلی ترقی نویسنده ی ایرانی ساکن فرانسه است.

کتاب صوتی بازگشت با گفت و گو میان نویسنده و شخصیت اول رمان شروع می شود؛ شخصیت اول رمان زنی به نام نام ماه سیما است که او هم مانند نویسنده رمان ، ساکن فرانسه است و حالا بر سر دو راهی  بازگشت به ایران یا ادامه ی زندگی در فرانسه قرار گرفته است.

انتخاب ماه سیما اما، بازگشت به ایران است و این رمان، روایتی است که  خانم ترقی  از زندگی ماه سیما در ایران، شرح داده است.

داستان از جایی شروع می شود که ماه سیما غرق در افکار خود پشت پنجره، به “بازگشت” به ایران یا ماندن در فرانسه می اندیشد.

او با هرمز، پسر بزرگش که در آمریکاست سخن می گوید و با امیررضا، همسرش که چندین سال قبل به تهران بازگشته، داخل ذهن خود حرف می زند و به مرور خاطراتی که از سال های مهاجرتش داشته می پردازد.

خاطراتی که شامل خروجش از ایران، اقامت در فرانسه، مدرسه رفتن فرزندان، یافتن دوست و آشنای جدید، غربت و دلتنگی های همسرش برای ایران می باشد.

امیررضا برای فروش اموال خود به ایران بازگشت و قرار بود که برگردد اما این اتفاق هرگز نمی افتد و او در وطن خود ماندگار می شود. فرزندان کم کم بزرگ شده و راهی آمریکا می شوند و ماه سیما، تنها و مردد در فرانسه باقی می ماند.

او مدام میان رفتن و ماندن در کشمکش است و شرایط خود را در هر دو موقعیت مقایسه می کند.

باید دید که آیا  بازگشت  ماه سیمای   ترقی به ایران دائمی خواهد بود یا او نیز همچون خود نویسنده در فرانسه ماندگار می شود.

کتاب صوتی سفر بزرگ امینه نوشته گلی ترقی

معرفی گلی ترقی نویسنده کتاب صوتی بازگشت

گلی ترقی نویسنده ایرانی ساکن فرانسه متولد سال  ۱۳۱۸ در تهران است. پدرش لطف‌الله ترقی مدیر مجلهٔ ترقی بود.

در خیابان خوشبختی به‌دنیا آمد و در شمیران به مدرسه و سپس دبیرستان انوشیروان دادگر رفت.

در ۱۹۵۴ پس از به پایان رساندن سیکل اول دبیرستان به آمریکا رفت.۶ سال در آمریکا زندگی کرد و در رشتهٔ فلسفه فارغ‌التحصیل شد و از آن‌جا که زندگی در آمریکا را دوست نداشت به ایران بازگشت. پس از بازگشت، به داستان‌نویسی روی آورد.

او ۹ سال در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تدریس در رشته شناخت اساطیر و نمادهای آغازین پرداخت، سپس به فرانسه رفت.

کتاب صوتی بازگشت نوشته گلی ترقی را به مدت 4:30 و در یک فایل زیپ به حجم 65 مگابایت دانلود فرمایید

دانلود رمان صوتی سفر بزرگ امینه

کتاب صوتی سفر بزرگ امینه

 

مشاهده نقد و بررسی این کتاب