کتاب صوتی اژدهای سرخ نوشته توماس هریس

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی اژدهای سرخ Red Dragon داستان پلیسی نوشته توماس هریس اولین اثر از سه‌گانه پلیسی است که در سال ۱۹۸۱ نوشته شده است. توماس هریس در ادامه اژدهای سرخ دو رمان دیگر با عناوین سکوت بره‌ها (۱۹۸۸) و هانیبال (۱۹۹۹) را منتشر کرد.

داستان کتاب صوتی اژدهای سرخ در ابتدا با حضور دو مأمور اف‌بی‌آی آغاز می‌شود. مأمور اف‌بی‌آی جک کرافورد از همکار سابقش ویل گراهام که تبحر خاصی در شناسایی و قاتلین زنجیره‌ای دارد می‌خواهد که در شناسایی و دستگیری یک قاتل زنجیره‌ای و روانی که در طی ۲ ماه ۲ خانواده پنج نفره را در بیرمنگام و آتلانتا قتل‌عام کرده است به او کمک کند.

اما ویل گراهام که تبحر خاصی در شناسایی این گونه مجرمین دارد و آخرین بار پس از شناسایی دکتر هانیبال لکتر آدمخوار، توسط وی مورد شکنجه شدید جسمی قرار گرفته است در ابتدا حاضر به همکار با کرافورد و پایان بازنشستگی خودخواسته نیست ولی در نهایت سرانجام می‌پذیرد و ……

توماس هریس Thomas Harris در اژدهای سرخ علاوه بر نشان دادن جزئیات روانی یک قاتل روان پریش که شخصیت درونی اش به واسطه شیوه زندگی تحمیلی از هم پاشیده است، به خوبی خواننده را با جزئیات یک پرونده پلیسی – روانی درگیر می‌کند.

از طرفی خواننده با تک تک عناصر موجود در داستان آشنا شده و به خوبی توسط نویسنده به درون مایه‌های شخصیتی، خانوادگی و اجتماعی آنها سفر می‌کند، به طوری که در پایان خواننده احساس می‌کند تک تک افراد و شخصیت های داستان را می‌شناسد و در تک تک مکانهای داستان حضور فیزیکی داشته است.

بر خلاف کتاب سکوت بره‌ها که بیشتر جنبه‌های روان شناسانه مورد نظر هریس بوده در اژدهای سرخ خواننده به یک میزان خود را درگیر جنبه‌های پلیسی و روانی داستان می‌بیند. اژدهای سرخ چندین نقطه اوج دارد که هریک در فصل خود مسیر داستان را به سمت مشخصش هدایت می‌کند.

رمان اژدهای سرخ سال ۸۸ با ترجمه سهیل صفاری و توسط نشر دایره وارد بازار کتاب ایران شد.

داستان پلیسی اژدهای سرخ نوشته توماس هریس

داستان پلیسی اژدهای سرخ 

کتاب صوتی اژدهای سرخ نوشته توماس هریس به مدت 17 ساعت آماده دانلود است

مشاهده نقد و بررسی این کتاب