کتاب صوتی او، یک زن

مشاهده نقد و بررسی این کتاب

کتاب صوتی او، یک زن ، اثری جذاب و شنیدنی از نویسنده ایرانی خانم چیستا یثربی است. رمانی موفق در ژانر اجتماعی که به موضوع ازدواج اجباری و تبعات ویران‌گر آن پرداخته است. این رمان مانند دیگر آثار یثربی در عین روان بودن، پیچیدگی‌هایی دارد که بر جذایت این اثر می‌افزاید.

کتاب صوتی او، یک زن روایت‌گر زندگی دختری است که در سن نوجوانی حوادث تلخی را تجربه می‌کند و در طول زندگی‌اش با چالش‌هایی روبه‌روست که شخصیتی متفاوت و بیمارگونه از او می‌سازد.

این رمان عاشقانه – اجتماعی همانند بیشتر آثار یثربی بر محوریت دشواری‌های زندگی زنان و خطرات و تهدیداتی که متوجه آن‌هاست قرار دارد.

بن‌مایه‌های اصلی این داستان مضامینی همچون نابرابری‌های جنسیتی، باورها و عرف‌های غلط جامعه است که منجر به زن ستیزی می‌شود. رمان او؛ یک زن، دربردارندۀ رخدادهای گوناگون و هیجان‌انگیزی است که داستان را در عین پیچیدگی بسیار خواندنی می‌کند.

خانم چیستا یثربی این داستان کتاب صوتی او، یک زن  را سخاوتمندانه به صورت پاورقی و در شبکه های مجازی منتشر کرده اند و در مقدمه آن چنین نوشته است:

دوستان عزیزم؛ همراهان جان

این داستان درباره ی زندگی شخص من نیست!….گرچه من هم در بخشهایی از آن ؛ حضور دارم.درباره ی زندگی یکی از دوستان صمیمی تر از جانم است که قول داده بودم زندگی اش را بنویسم….هر گونه شباهت احتمالی ؛ با افرادی که حدس میزنید ؛ ممکن است تصادفی باشد….چون بسیاری از شخصیتهای داستان وجود دارند…ولی من نمیخواهم نام واقعی آنها را بگویم….و یا به افشاگری بپردازم.فقط میخواهم یک قصه ی خوب تعریف کنم !

داستان را به ارواح نورانی کودکان سقط شده توسط مادرانشان ؛ تقدیم میکنم…کودکانی که آه و نفرینشان ؛ هرگز در این دنیا و آن دنیا؛ از زندگی مادری که او را سقط عمدی کرده است ؛ بیرون نمیرود…..

تولد ما دست خودمان نبود….ولی جان بخشیدن به انسانی دیگر ؛ موهبتی است که خداوند به هر کس نمیدهد و اگر داد ؛ باید شگر گذار بود وگرنه سایه نفرین این قتل و سیاهی ؛ تا آخر عمر با ماست…و جایی گریبانگیرمان خواهد شد.حتی زیر خاک !

قصه به شدت عاشقانه است؛ بنابراین به کسانی که عشقهای پاک رادوست ندارند ؛ توصیه میکنم از اول ؛ قصه را نخوانند که بعد با من دچار مشکل نشوند….گرچه خود شما آنقدر فرهیخته هستید که درباره ی خواندن یا نخواندن یک اثر ؛ تصمیم بگیرید…کسی شما را گول نمیزند!

و قصه را تقدیم میکنم به مادرم……زنی که اجازه داد من به دنیا بیایم و در این مجال کوتاه ؛ خود ؛ دخترکی آسمانی به دنیا تقدیم کنم و بروم……چیز دیگری از ما برجای نمیماند….امیدوارم از خواندن قصه لذت ببرید.

کتاب صوتی او، یک زن نوشته چیستا یثربی
در باره چیستا یثربی نویسنده کتاب صوتی او، یک زن :

چیستا یثربی (Chista Yasrebi)، نویسنده، کارگردان و روانشناس، متولد مهر 1347، در تهران است. او تحصیلات خود را در رشته روانشناسی ادامه داد و سپس برای اخذ مدرک دکتری به کانادا رفت. او پس از بازگشتش به ایران فعالیت خود را طور گسترده‌ای در زمینه نویسندگی و کارگردانی تئاتر ادامه داد.

از آثار برجسته وی در زمینه کارگردانی تئاتر می‌توان به جمعه دم غروب ، چنگیزخان ، اتاق تاریک ، حیاط خلوت ، مهمان سرزمین خواب ، زنی که تابستان گذشته رسید، یک شب دیگر هم بمان سیلویا و زنی برای همیشه اشاره کرد.

او تاکنون موفق به دریافت جوایز بسیاری از جمله جایزه بهترین بازیگر زن در جشنواره کلاسیک روسیه و جایزه متن اول از جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شده است.

یثربی همچنین در زمینه شعر و داستان نیز آثار موفقی ازخود بر جای گذاشته است که همگی نشانگر سبک خاص فکری اوست؛ داستان‌های همچون پستچی، معلم پیانو، شیدا و صوفی، خواب گل سرخ و چشم‌هایش می‌خندد.

کتاب صوتی او، یک زن نوشته چیستا یثربی به مدت 10 ساعت و در یک فایل زیپ به حجم 120 مگابایت آماده دانلود است


مشاهده نقد و بررسی این کتاب