کتاب صوتی آقا معلم نوشته فرانک مک کورت

کتاب صوتی آقا معلم نوشته فرانک مک کورت ترجمه: منیژه شیخ جوادی نشر پیکان

فرانک مک کورت، Frank Mc. Court نویسنده ایرلندی مقیم آمریکاو جایزه پولیترز تا کنون سه کتاب نوشته است.

  • خاکسترهای آنجلا
  • خاکسترهایت را به خانه بر می‌گردانم
  • آقا معلم
کتاب صوتی آقا معلم نوشته فرانک مک کورت


مک کورت در نوجوانی به دنبال پیدا کردن خویش راهی آمریکا می‌شود. نویسندگی را در دوران بازنشستگی شروع می‌کند.

وی در طول سی سال قبل از نوشتن کتاب صوتی آقا معلم به حرفه‌ی معلمی می‌پردازد. کم و بیش گاه در این کار موفق است و گاه با آن درگیر می‌شود. همیشه این کلنجار را با خودش دارد که چرا معلم است. در جایی هم اشاره ای می‌کند به این‌که حیران است که چگونه معلم شده و چگونه سی سال در این شغل مانده است.

در دوران معلمی خاطرات تلخ و شیرینی را دارد. گاه کسانی که اصلن به نظر نمی‌رسد آن‌ها را در کلاس در اختیار بگیرد چنان مجذوب وی می‌شوند که خاطره وی را تمام عمر با خود دارند. مسیر زندگی خیلی‌ها ار تغییر می‌دهد و در ذهن سنگ عده‌ای دیگر کوچکترین حرکتی نمی‌تواند ایجاد کند.

بارها و بارها به دلیل روش ویژه‌ای که در اداره کلاس دارد اخراج می‌شود. روش‌ تدریس و اداره کلاس و … و در کل معلمی است نه مانند معلمان دیگر.

شیوه خودش را دارد و کمتر تحت تاثیر عوامل بیرونی کلاس قرار می‌گیرد. این است که کمتر به عنوان معلمی ثابت در یک مدرسه می‌ماند و در جوار معلمی کارهای دیگری هم از وی درخواست می‌شود از قبیل کارهای دفتری و جانشینی به جای معلمین غایب و …

کتاب صوتی آقا معلم برای کسانی که می‌خواهند به دنبال این حرفه بروند در ایران تا حد زیادی جذابیت دارد و کاملا صادقانه به بیان گره‌ها و جذابیت های این حرفه است.

مک کورت در واقع در آقا معلم زندگی خودرا نوشته است و این البته بزرگترین ویژگی کتاب است چرا که معمولا خلاقیت یک نویسنده وقتی خیلی به دل می‌نشیند که وی از خودش بگوید. وقتی کسی از خودش می‌گوید، میتوان نشست و گوش کرد. این نه در نویسندگی که در هر حرفه دیگری هم مصداق دارد.

ترجمه یک دست و روان خانم منیژه شیخ جوادی، که دو کتاب دیگر فرانک مک کورت را هم به فارسی برگردانده‌اند، به شیوایی کتاب صوتی آقا معلم افزوده است.

کتاب صوتی آقا معلم نوشته فرانک مک کورت به مدت 10 ساعت به علاقمندان رمان های خارجی تقدیم میگردد