کتاب خاتون هفت قلعه در لیست برجسته ترین آثار ادبی ایرانی جای دارد. این کتاب ارزشمند نوشته محمد ابراهیم باستانی پاریزی ، تاریخ‌دان، پژوهشگر، شاعر، موسیقی‌پژوه، نویسنده و استاد دانشگاه تهران است.

کتاب صوتی خاتون هفت قلعه با اخذ مجوزهای لازم توسط سایت سلام صدا ارائه شده است.

کتاب خاتون هفت قلعه نوشته محمد ابراهیم باستانی پاریزی

در باره محمد ابراهیم باستانی پاریزی نویسنده کتاب:

محمد ابراهیم باستانی پاریزی  Mohammad Ebrahim Bastani Parizi به سال 1304 در پاریز از توابع سیرجان کرمان به دنیا آمد. پس از اخذ دیپلم وارد دانشگاه تهران شد و تحصیلات خود را در رشته تاریخ تا مقطع دکترا ادامه داد.

کتاب خاتون هفت قلعه یکی از زیباترین آثار قلمی این نویسنده گرانقدر است که هم اکنون فایل صوتی کتاب از طریق سایت سلام صدا در دسترس عموم قرار دارد. کتاب صوتی خاتون هفت قلعه از روی نسخه قلمی نویسنده کتاب تهیه شده و شامل همه بخش های آن است.

این کتاب شامل مقالات متنوعی است که هر کدام حکایتی را به چالش کشیده است.

مقاله نهم این کتاب، خاتون هفت قلعه نام دارد و به بررسی قلعه ها و بناهای دختر در ایران پرداخته است.

دیگر بخش های کتاب از این قرار است: نادر دوران، به عبرت نظر کن، ماریه، کناهکاران بی گناه، مبارزه با فساد، لاله ای از دامان صحرا، جای پای یک زن در شکست قادسیه، استخوان سبک کردن.

از ویژگی های آثار ابراهیم باستانی پاریزی اینست که ذهن خواننده را به چالش می کشد و با طرح سوالی، خواننده را با خیال به حقیقت می رساند.

این مطلب را هم ببینید
بهترین کتاب برای آرامش اعصاب

نوع قلم نویسنده برای علاقه مندان به کتاب های تاریخی بسیار جذاب است و همه گروه های سنی می توانند از شنیدن کتاب صوتی خاتون هفت قلعه نهایت استفاده را ببرند.

نویسنده در این کتاب با کمک دو علم معماری و زبان شناسی، سعی در کشف تاریخی نام گذاری قلعه های ایرانی با نام دختران دارد.

در بخش آغازین کتاب اشاره شده که ” کیفیت روحی و اخلاقی مردم و آداب و سنن اقوام ایرانی روی انتخاب نام قلعه ها تاثیرگذار است.

با مطالعه کتاب  و شنیدن  کتاب صوتی آن ، با خیال به قرن ها پیش می رویم و پاسخی برای مجهولات ذهنی در ارتباط با قلعه های تاریخی پیدا می کنیم.

کتاب خاتون هفت قلعه

ابراهیم باستانی پاریزی در کتاب خاتون هفت قلعه به زیبایی هر چه تمام تر نمونه هایی ارزشمند از بناهای تاریخی را معرفی می کند که با نام دختر شناخته می شوند. تعدد بالای قلعه های معرفی شده در کتاب ، جذابیت موضوع را بیشتر می کند.

نویسنده در کتاب خواننده را با خود همراه کرده و برای یافتن پاسخ سوال به نقاط بسیاری سفر می کند. سفر ذهنی با کتاب صوتی قلعه هفت دختر در اقصی نقاط ایران باستان ادامه دارد و در بخش های مختلف همچنان تاکید روی به چالش کشیدن مخاطبان است.

در کتاب  وجه تسمیه بناهای تاریخی بی شماری ، دختر ، ریشه یابی شده که برخی از آنها عبارتند از:

  • مقبره چهل دختران دامغان
  • قلعه دختر شیراز
  • پل دختر میانه
  • محله سه دختران ری

و ده ها نمونه از بناهای موسوم به دختر در ایران که کمتر شناخته شده اند.

این مطلب را هم ببینید
کتاب تائوت چینگ اثر لائو دزو