کتاب ایران در سر آغاز تاریخ یکی از آثار ارزشمند جان کرتیس است. این اثر تاریخی توسط نادر میر سعیدی ترجمه و چاپ اول آن در سال 1388 در ایران منتشر شده است. کتاب ایران در سر آغاز تاریخ یک نگارش تک جلدی با 151 صفحه ای تنظیم شده است. کتاب صوتی ایران در سرآغاز تاریخ برای تمامی افرادی که فرصت مطالعه نسخه نوشتاری کتاب را ندارند، پیشنهاد می شود. این کتاب تاریخی بر وقایع پیش از ظهور اسلام در ایران متمرکز شده است.

جان کرتیس، خالق کتاب ایران در سرآغاز تاریخ

دکتر جان کرتیس نویسنده و ویراستار بریتانیایی، خالق کتاب ایران در سرآغاز تاریخ است. وی نگهبان بخش خاورمیانه در موزه بریتانیا در سال های 1989 تا 2011 میلادی بود. دکتر کرتیس هم اکنون مدیر اجرایی بنیاد میراث ایران، رییس موسسه بریتانیا برای مطالعه عراق و یک متولی پر افتخار در بنیاد فراست (Frost) است.

کتاب صوتی ایران در سرآغاز تاریخ خوانش هنرمندانه از کتاب تاریخی نویسنده صاحب نام بریتانیایی است. تخصص اصلی جان کرتیس، باستان شناسی و تاریخ ایران و عراق است. او در سال 2003 میلادی به عنوان اولین باستان شناس غربی وارد موزه غارت زده عراق شد و از آن زمان نقش موثری در حفاظت از میراث فرهنگی این کشور ایفا می کند.

از دیگر فعالیت های نویسنده کتاب صوتی ایران در سرآغاز تاریخ می توان به برپایی نمایشگاه های مهمی همچون نمایشگاه هنر و امپراتوری: گنجینه ای از آشور در موزه بریتانیا، نمایشگاه امپراتوری فراموش شده: دنیای ایران باستان در سال 2005 تا 2006 میلادی در موزه بریتانیا، نمایشگاه منشور کوروش در موزه ملی ایران در سال 2010 تا 2011 میلادی و نمایشگاه منشور کوروش و ایران باستان که در سال 2013 میلادی در پنج موزه از ایالت های متفاوت آمریکا برگزار شد، اشاره نمود.

این مطلب را هم ببینید
نقد رمان دنیای قشنگ نو آلدوس هاکسلی

مشهورترین تاب های جان کرتیس

جان کرتیس نویسنده کتاب ایران در سرآغاز تاریخ ، 23 کتاب و بیش از 100 مقاله گوناگون را نوشته یا ویرایش نموده است. وی خالق آثار ارزشمندی است که اغلب آن ها دارای موضوعات تاریخی و تعداد بسیاری از آن ها مربوط به تاریخ ایران هستند. لینک دانلود را از طریق سایت سلام صدا دریافت کنید.

از دیگر نوشته های جان کرتیس می توان گنجینه جیحون، تاریخ تمدن ایران: آثار باستانی پارسه، امپراتوری فراموش شده: جهان پارسیان باستان، ایران باستان به روایت موزه بریتانیا، ایران کهن و… را نام برد.

همچنین جان کرتیس نوشته های بسیار ارزشمندی در مورد تاریخ قفقاز، میانرود و فرارود را به رشته تحریر در آورده است که متاسفانه این آثار هنوز به زبان فارسی ترجمه نشده اند.

دکتر نادر میر سعیدی مترجم و سایت سلام صدا ارائه کننده این کتاب صوتی تاریخی است.