سینوهه – نقد و بررسی کتاب تاریخی سینوهه پزشک دربار فرعون

علاقه مندی
ارسال به...
11 رای
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
4,82/5
Loading...
سینوهه پزشک دربار فرعون

نقد و بررسی کتاب تاریخی سینوهه پزشک دربار فرعون اثر میکا والتاری برگردان فارسی ذبیح الله منصوری

درباره کتاب سینوهه پزشک دربار فرعون

داستان سینوهه پزشک دربار فرعون براساس اسنادی که در حفاری های اطراف اهرام مصر کشف شد، نگاشته شده است.

میکاوالتاری با بررسی نوشته های موجود بر روی پاپیروس، داستان سینوهه را به زبان فنلاندی نوشت که بعد به زبان های دیگر ترجمه شد.

وقایع داستان بین سال های ۱۳۳۴–۱۳۵۱ پیش از میلاد مسیح و در دوران فرعون آخناتون اتفاق افتاده است و با آنکه در اسناد باستانی کشف شده، نامی از یوسف پیامبر برده نشده اما وقایع کتاب با روایت داستانِ یوسف پیامبر در عهد عتیق و در قرآن ومطابقت دارد.

کتاب سینوهه در سال 1945 میلادی توسط والتاری نگاشته شده و مترجم توانای ایرانی زنده یاد ذبیح‌الله منصوری آنرا به سبک تالیف- ترجمه به زبان فارسی برگردانده است.

براساس کتاب سینوهه، در سال 1954فیلمی با نام The Egyptian به کارگردانی مایکل کورتیز ساخته شده است

درباره میکا والتاری نویسنده کتاب

میکاوالتاری نویسنده کتاب صوتی سینوهه پزشک دربار فرعون
میکاوالتاری نویسنده سینوهه پزشک دربار فرعون

میکا تویمی والتاری Mika Toimi Waltari) نویسندهٔ مشهور فنلاندی در سال ۱۹۰۸ در یک خانوادهٔ متوسط زاده شد.

پس از فراغت از آموزش ابتدایی و متوسطه، در رشته فلسفه وارد دانشگاه هلسینکی شده و در سال ۱۹۲۹ در رشتهٔ فارغ التحصیل شد.

پس از فراغت از تحصیل به فرانسه رفت و در مطبوعات فرانسه به کار مشغول شد. او پس از آن وقت خود را بیشتر صرف نوشتن داستان‌های تاریخی کرد.داستان‌های او به زودی توجه نقادان را به خود کشید و کتاب‌هایش به زبان‌های گوناگون برگردانده شد.

رمان‌های او واقعیات آمیخته‌ای از رخدادهای تاریخی، اسطوره‌ها و پندارهای خود اوست. وی در سال 1979 در سن هفتاد سالگی درگذشت. کتاب سینوهه مهمترین اثر این نویسنده میباشد.

خلاصه داستان سینوهه

داستان کتاب از آنجایی شروع می شود که مرد و زنی فقیر که هرگز صاحب فرزند نمی شدند فرزندی را در حالی که در سبدی بر رود نیل شناور بود می یابند و او را از رحمت آمون دانسته و تصمیم به پرورش او می گیرند و نام او را سینوهه می گذارند

این مطلب را هم ببینید
زندگی و آثار هنری جیمز

در ادامه ی داستان سینوهه به کشور های مختلفی مانند بابل و میتانی سفر می کند و به هویت خود نیز پی می برد

او در بازگشت به مصر به عنوان سر شکاف سلطنتی فرعون منصوب می شود و ثروت زیادی نیز به کمک غلام خود کاپتا به دست می اورد .

از متن کتاب سینوهه

سینوهه پزشک دربار فرعون
سینوهه پزشک دربار فرعون

میکا والتاری چنین می نویسد:

من این کتاب را برای مدح خدایان نمی نویسم زیرا از خدایان خسته شده ام. من این کتاب را برای مدح فراعنه نمینویسم زیرا از فراعنه هم به تنگ آمده ام؛ من این کتاب را فقط برای خودم مینویسم بدون اینکه در انتظار پاداش باشم یا اینکه بخواهم نام خود را در جهان باقی بگذارم. آنقدر در زندگی زجر کشیده ام که از همه چیز حتی امیدواری تحصیل نام جاوید، سیرم؛ من این کتاب را فقط برای این مینویسم که خود را راضی کنم.

هرچه تا امروز نوشته شده، یا برای این بوده که به خدایان خوشامد بگویند یا برای اینکه انسان را راضی کنند. من فرعونها را جزو انسان میدانم زیرا آنها با ما فرقی ندارند و من این موضوع را از روی ایمان میگویم.

هرکس که چیزی مینویسد امیدوار است که دیگران بعد از وی کتابش را بخوانند و تمجیدش کنند و نامش را فراموش ننمایند به همین جهت ایمان خود را زیر پای میگذارد و همرنگ جماعت میشود و مهمل ترین و سخیفترین گفته ها را که خود بدان معتقد نیست مینویسد. من در مدت عمر خود چیزها دیده ام، مشاهده کردم که پسری مقابل چشم من پدر خود خود را کشت.

دیده ام که فقرا علیه اغنیا حتی طبقه خدایان قیام کرده اند، دیدم کسانی را که در ظروف زرین شراب میآشامیدند، کنار رودخانه با کف دست آب مینوشیدند، دیدم کسانی که زر خود با قپان وزن میکردند، زن خود را برای یک دستبند مسی به سیاهپوستان فروختند تا اینکه بتوانند برای اطفال همان زن، نان خریداری کنند.

من در زندگی همه چیز داشتم، میخواستم چیزی به دست بیاورم که لازمه بدست آوردن آن این است که انسان همه چیز را از دست بدهد. من میخواستم حقیقت حکم فرما باشد و ریا و دروغ و ظاهرسازی از بین برود و نمیدانستم که حکمفرمایی حقیقت در زندگی انسان امری محال است و هرکس که راستگو باشد و با راستگویی زندگی کند باید همه چیز را از دست بدهد و من باید خیلی خوشوقت باشم که هنوز ثروت خویش را حفظ کرده ام.

این مطلب را هم ببینید
آشنایی با قالب ها يا گو نه های ادبی

من به چشم خود مشاهده کردم مردی که پیوسته شراب گرانبها در پیمانه زر می نوشید هنگامتنگدستی کنار رود نیل خود را سیراب می نمود.

من مشاهده کردم آنهائی که زر در ترازو می کشیدند در چهار راه گدائی می نمودند و زنهای همین اشخاص خود را برای یک قطعه مس به سیاهپوستان می فروختند که بتوانند برای فرزندان خود نان تهیه نمایند و اینها که دیدم قبل از من هم روی داده بود و پس از من نیز اتفاق خواهد افتاد.

من انروز فهمیدم که بزرگ ترین شادی دسته جمعی یک ملت در این است که به حال اجتماع فریاد بزند بدون اینکه علاقه داشته باشد بفهمد برای چه فریاد میزند و در حین فریاد چه می گوید زیرا وقتی مردم با اتفاق دیگران فریاد میزنند خود را قوی می ببینند و تصور می نمایند که برای یک منظور مشروع و مقدس مشغول فریاد زدن هستند .

من عقیده دارم که انسان تغییر نمی کند ولو یک صد هزار سال از او بگذرد. یک انسان را اگر در رودخانه فرو کنید به محض اینکه لباسهای او خشک شد, همان است که بود. یک انسان را اگر گرفتار اندوه نمایید از کرده های گذشته پشیمان می شود, ولی همین که اندوه او از بین رفت, به وضع اول برمی گردد و همانطور خودخواه و بیرحم می شود.

چون شکل و رنگ بعضی از اشیاء و کلمات بعضی از اقوام تغییر می کند و بعضی از اغذیه و البسه امروز متداول می شود که دیروز نبود, مردم تصورمی نمایند که امروز غیر از دیروز است. ولی من می دانم چنین نیست و در آینده هم مثل امروز و مانند دیروز کسی حقیقت را دوست نمی دارد. بنابراین نمی خواهم کسی کتاب مرا بخواند و میل دارم که در آینده گمنام بمانم.

کتاب صوتی سینوهه
سینوهه

کتاب صوتی داستان شنیدنی و جالب سینوهه در دو جلد را از سلام صدا دانلود کنید.

کتاب صوتی سینوهه جلد اول اثر میکا والتاری

کتاب صوتی سینوهه جلد دوم اثر میکا والتاری

کتاب صوتی سینوهه پزشک دربار فرعون جلد اول
11 رای
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
4,82/5
Loading...

مقالات و نقدهای مشابه

مشاهده همه

جدیدترین کتاب‌های صوتی

مشاهده همه
دیدگاه ها

لطفا دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

من ربات نیستم *در حال بارگیری کپچا پلاس ...