نقد و بررسی کتاب سیر عشق نویسنده: آلن دوباتن ترجمه: زهرا باختری توسط دکتر علی ثاقبی

کتاب سیر عشق  با نام اصلی The Course of Love Book by Alain de Botton  رمانی عاشقانه است که چگونگی بقا و ماندگاری روابط عاشقانه زوجی به نام ربیع و کِرستن در بستر داستان بیان میشود.

ربیع و کِرستن در شهر ادینبرو عاشق یکدیگر می‌شوند، با هم ازدواج می‌کنند و بچه‌دار می‌شوند و خواننده همراه به همراه آنان، نخستین جرقه‌های شیدایی، سادگی گرفتاری در دام عشق و همچنین سیر زندگیِ پس از آن و سختی های زندگی را را تجربه می‌کند

آلن دوباتن نویسنده داستان تلاش می‌کند تا در مسیر زندگی این زوج ، آنچه را که بعد از وقوع عشق و شروع زندگی مشترک اتفاق می‌افتد بکاود؛ آنچه عشق را زنده نگه می‌دارد و آنچه تحت فشارهای زندگی معمولی بر سر آرمان‌ های اولیه‌مان می‌آید.

در لابه‌لای داستانِ این دو نفر و چالش‌های زندگی‌شان لایه‌های فلسفی نیز گنجانده شده که در اصل، توضیح و راهنمایی نویسنده در مورد کتاب است.

داستان کتاب سیر عشق

این کتاب ماجرای ربیع خان (اهل بیروت – خاور میانه) و کرستن مک لیلاند (اهل اسکاتلند) است.

کتاب به بررسی زندگی این دو نفر از ابتدای آشنایی آن ها با همدیگر می پردازد و در همه مسیر زندگی، هرآنچه اتفاق مهم که برای آن ها پیش بیاید را تحلیل و بررسی می کند.

این کتاب در پنج قسمت به شرح زیر نوشته شده است:

  • رمانتیسم
  • از آن پس
  • فرزندان
  • بی وفایی
  • فرار از رمانتیسم
این مطلب را هم ببینید
کتاب صوتی خرده عادت ها اثر جیمز کلیر

در قسمتی از پشت جلد کتاب می خوانیم:

این کتاب داستان یک ازدواج است؛ از نخستین لحظات شورانگیز گرفته تا لذت ها و هراس های تعهد راستین و مشکلات عمیقی که آرام آرام در زندگی مشترک سر برمی آورند.

مترجم کتاب هم در مقدمه کتاب می گوید:

کتاب سیر عشق نوشته آلن دو باتن است که در سال ۲۰۱۶ نوشته شده و در آن به موضوع روابط بین زن و مرد می پردازد و نویسنده خودش میگوید:

تنها آغاز عشق نیست که اهمیت دارد، بلکه چگونگی ادامه آن است که حائز اهمیت است.

فایل صوتی نقد و بررسی کتاب سیر عشق توسط دکتر علی ثاقبی (مشهد. ۲۵ مرداد ۹۸)

اسلایدهای سخنرانی دکتر علی ثاقبی – نشست بررسی کتاب سیر عشق – مشهد. ۲۵ مرداد ۹۸