نقد و بررسی کتاب سیر عشق نویسنده: آلن دوباتن ترجمه: زهرا باختری توسط دکتر علی ثاقبی

کتاب سیر عشق  با نام اصلی The Course of Love Book by Alain de Botton  رمانی عاشقانه است که چگونگی بقا و ماندگاری روابط عاشقانه زوجی به نام ربیع و کِرستن در بستر داستان بیان میشود.

ربیع و کِرستن در شهر ادینبرو عاشق یکدیگر می‌شوند، با هم ازدواج می‌کنند و بچه‌دار می‌شوند و خواننده همراه به همراه آنان، نخستین جرقه‌های شیدایی، سادگی گرفتاری در دام عشق و همچنین سیر زندگیِ پس از آن و سختی های زندگی را را تجربه می‌کند

آلن دوباتن نویسنده داستان تلاش می‌کند تا در مسیر زندگی این زوج ، آنچه را که بعد از وقوع عشق و شروع زندگی مشترک اتفاق می‌افتد بکاود؛ آنچه عشق را زنده نگه می‌دارد و آنچه تحت فشارهای زندگی معمولی بر سر آرمان‌ های اولیه‌مان می‌آید.

در لابه‌لای داستانِ این دو نفر و چالش‌های زندگی‌شان لایه‌های فلسفی نیز گنجانده شده که در اصل، توضیح و راهنمایی نویسنده در مورد کتاب است.

داستان کتاب سیر عشق

این کتاب ماجرای ربیع خان (اهل بیروت – خاور میانه) و کرستن مک لیلاند (اهل اسکاتلند) است.کتاب به بررسی زندگی این دو نفر از ابتدای آشنایی آن ها با همدیگر می پردازد و در همه مسیر زندگی، هرآنچه اتفاق مهم که برای آن ها پیش بیاید را تحلیل و بررسی می کند.

این کتاب در پنج قسمت به شرح زیر نوشته شده است:

  • رمانتیسم
  • از آن پس
  • فرزندان
  • بی وفایی
  • فرار از رمانتیسم

در قسمتی از پشت جلد کتاب می خوانیم:

این کتاب داستان یک ازدواج است؛ از نخستین لحظات شورانگیز گرفته تا لذت ها و هراس های تعهد راستین و مشکلات عمیقی که آرام آرام در زندگی مشترک سر برمی آورند.

مترجم کتاب هم در مقدمه کتاب می گوید:

کتاب سیر عشق نوشته آلن دو باتن است که در سال ۲۰۱۶ نوشته شده و در آن به موضوع روابط بین زن و مرد می پردازد و نویسنده خودش میگوید: تنها آغاز عشق نیست که اهمیت دارد، بلکه چگونگی ادامه آن است که حائز اهمیت است.

فایل صوتی نقد و بررسی کتاب سیر عشق اثر آلن دوباتن توسط دکتر علی ثاقبی (مشهد. ۲۵ مرداد ۹۸)

این مطلب را هم ببینید
کتاب صوتی 1Q84 نوشته هاروکی موراکامی

 

اسلایدهای سخنرانی دکتر علی ثاقبی – نشست بررسی کتاب سیر عشق اثر آلن دوباتن – مشهد. ۲۵ مرداد ۹۸