ما چگونه ما شدیم دکتر صادق زیبا کلام یا ریشه یابی علل عقب ماندگی در ایران کتابی با مضمون سیاسی –اجتماعی از پر فروش ترین کتاب های تاریخی در چند سال اخیر است.

این کتاب حاصل تلاش دکتر صادق زیبا کلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران است. پس از انتشار اولین نسخه از کتاب هر سال بیش از یک نوبت کتاب ما چگونه ما شدیم، تجدید چاپ شده است. در این مطلب از  سلام صدا به معرفی و بررسی کتاب دکتر زیباکلام می پردازیم.

مقدمه کتاب را بشنوید:

دکتر صادق زیبا کلام کیست؟

دکتر صادق زیباکلام مفرد متولد سال 1327 در محله آب منگول شهرری تهران است. وی پس از اتمام تحصیلات متوسطه به اصرار خانواده برای ادامه تحصیلات راهی اتریش شده است. دکتر زیباکلام تحصیلات دوره لیسانس را در رشته شیمی گذرانده ولی بعدها به دلیل گرایشات سیاسی به سمت علوم سیاسی هدایت می شود.

ایشان مدرک دکتری را از دانشکده صلح‌شناسی دانشگاه برادفورد دریافت کرده و در حال حاضر استاد دانشکده حقوق سیاسی دانشگاه تهران است . پیش از این دکتر زیباکلام  مدتی سمت استادی در واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد را نیز بر عهده داشته است.

ماجرای دکتر زیبا کلام و پرچم امریکا را حتما شنیده اید. ایشان یکی از جنجال برانگیزترین اساتید دانشگاه تهران هستند که در زمینه تاریخ ایران زمین مطالعات بحث برانگیزی را انجام داده اند. ما چگونه ما شدیم دکتر صادق زیبا کلام ریشه یابی علل عقب افتادگی ایران نشر روزنه نمونه ای از همین نگارش های جنجالی است.

ما چگونه ما شدیم دکتر صادق زیبا کلام

ما چگونه ما شدیم دکتر صادق زیبا کلام نشر روزنه

نویسنده در این کتاب از جنبه ای دیگر به رخدادهای ایران زمین پرداخته است. به گمان او همیشه مقوله عقب ماندگی به سمت و سوی نقش استعمارگران و عوامل سر سپرده روس و انگلیس می رود. او به جای محکوم شمردن  نیرنگ های دشمنان این آب و خاک در عقب ماندگی ایرانیان از دیدگاهی دیگر به رویدادهای تاریخ پرداخته است.

این مطلب را هم ببینید
کتاب تاریخ اروپا از ۱۸۱۵ به بعد اثر هنری ویلسون لیتل فیلد

ما چگونه ما شدیم یک کتاب تاریخی است که نگاهی متفاوت به گذشته ایران دارد. زیبا کلام بدون رفع اتهام از توطئه گران ، استعارگران و عوامل بیگانه، در جستجوی ریشه یابی عقب افتادگی از دیدگاه عوامل تاریخی و جغرافیایی خاص ایران است. این انگاره بسیار مورد توجه قرار گرفته و البته طرفداران بسیاری هم دارد.

ما چگونه ما شدیم دکتر صادق زیبا کلام پرفروش در حوزه سیاسی – اجتماعی

خواندن این کتاب را به علاقمندان کتابهای تاریخی پیشنهاد می کنیم. دورنمایه بنیادین کتاب سیاسی و اجتماعی است و نویسنده با توجه به منابع کمی که در اختیار داشته، تلاش خود را برای علت یابی عقب ماندگی ایران با نگاهی متفاوت داشته است. برخی از منتقدین تحلیل های بی طرفانه را دلیلی بر محبوبیت کتاب نزد عامه مردم می دانند. به نظر می رسد نگاه منطقی زیباکلام که به دور از هر گونه غرض ورزی است از چشم خواننده ها پنهان نمانده است.

ما چگونه ما شدیم دکتر صادق زیبا کلام

در حوزه سیاسی نویسنده به نظریه ماتریالیزم تاریخی در کشورهای منطقه و ایران اشاره دارید.

ذهن جامعه ایرانی همیشه درگیر توطئه خارجی است. توطئه تئوری حاصل وضعیت تاریخی ایران است ولی عامل این تحولات نیست.

 صادق زیبا کلام در کتاب ” ما چگونه ما شدیم” کم آبی و پراکندگی جمعیت! را به عنوان دو عامل منفی قلمداد کرده و در فصول ابتدایی کتاب، موقعیت جغرافیایی ایران زمین را بررسی می کند.

عدم امکان سکونت افراد در مناطق مختلف به دلیل کمبود بارش ها و محدودیت منابع آبی یکی از دلایل عقب ماندگی می باشد.

این مهم با مقایسه میزان بارندگی در کشورهای اروپایی صورت گرفته و علت پیشرفت در سرزمین های مورد نظر را بارش های فصلی به حد وفور و به تبع آن گسترش شهرنشینی و عدم پراکندگی دانسته اند.