داستان صوتی نخستین شاهان در شاهنامه

علاقه مندی
ارسال به...
2 رای
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
5,00/5
Loading...
داستان صوتی نخستین شاهان در شاهنامه

دومین قسمت شاهنامه صوتی رایگان با عنوان داستان صوتی نخستین شاهان در شاهنامه برگرفته از  کتاب “برگزیده داستان های شاهنامه” به قلم دکتر احسان یارشاطر به همراه فایل های صوتی مربوطه تقدیم  به دوستداران ادبیات کهن پارسی تقدیم میگردد.

شاهنامه صوتی رایگان قسمت دوم: داستان صوتی نخستین شاهان در شاهنامه

کیومرث و سیامک

در آغاز مردم از فرهنگ و تمدن بهره ای نداشتند و پراگنده میزیستند. نخستین سی که بر مردم سرور شد و آئین پادشاهی آورد کیومرث بود.

نخستین روز بهار که آغاز جوان شدن گیتی بود بر تخت نشست. در آن روزگار زندگی ساده و بی پیرایه بود. مردم جامه را نمی شناختند و خورشهای گوناگون را نمی دانستند.

کیومرث در کوه خانه داشت و خود و کسانش پوست پلنگ بر تن میکردند. اما کیومرث فر ایزدی و نیروی بسیار داشت و مردمان و جانوران همه فرمانبردار او بودند و او راهنما و آموزنده مردم بود.

مایه شادی و خوشدلی کیومرث فرزندی بود خوبروی و هنرمند و نامجو بنام سيامك . كيومرث بمهر این فرزند سخت پای بند بود و بیم جدائیش او را نگران میکرد. روزگاری گذشت و سيامك باليد و بزرگ شد و شهریاری کیومرث به وی نیرو گرفت …

ستیز اهریمن

همه دوستدار سيامك بودند جز يك تن و آن اهریمن بداندیش بود که با این جهان و مردم آن دشمنی داشت و با خوبیهای عالم ستیزه میکرد. اما از ترس بدخواهی خود را آشکار نمی ساخت

 از جوانی و فروزندگی و شکوه سيامك رشگ بر اهریمن چیره شد و در اندیشه آزار افتاد. اهریمن بچه ای بدخواه و بی باک چون گرگ داشت.

سپاهی برای وی فراهم کرد و او را به نیرنگ بنام هواخواه و دوستدار نرد کیومرث فرستاد.

رشک در دل دیوزاده میجوشید و جهان از نیکبختی سيامك پیش چشمش سیاه بود. زبان بیدگوئی گشاد و اندیشه خود را با این و آن در میان گذاشت. اما کیومرث آگاه نبود و نمیدانست چنین بدخواهی بر درگاه خود دارد 

سروش که پيك هرمزد خدای بزرگ بود بر کیومرث ظاهر شد و دشمنی فرزند اهریمن و قصدی را که بجان سيامك داشت بر کیومرث آشکار کرد .

چون سیامک از بداندیشی دیو پلید آگاه شد بر آشفت و سپاه را گرد آورد و پوست پلنگ را جوشن خود کرد و به نبرد دیوزاده رفت . هنگامیکه دو سپاه در برابر یکدیگر ایستادند

این مطلب را هم ببینید
کتاب صوتی جادوی فکر بزرگ اثر دیوید جی. شوارتز

سيامك که دلیر و آزاده بود خواستار جنگ تن بتن شد . پس برهنه گردید و با دیوزاده در آویخت . دیوزاده نیرنگ زد و  وارونه چنگ انداخت و بقامت سيامك شکست آورد :

فگند آن تن شاه بچه بخاك

بچنگال کردش جگر گاه چاك

سيامك بدست چنان زشت دیو

تبه گشت و ماند انجمن بی خدیو

چون به کیومرث خبر رسید که سيامك بدست دیوزاده کشته گردید گیتی از غم بر او تیره شد. از تخت فرود آمد و زاری سر داد.

از سپاه خروش برآمد و دد و دام و مرغان همه گرد آمدند و زار و گریان بسوی کوه رفتند.

یکسال مردم در کوه بسوگواری نشستند، تا آنکه سروش خجسته از کردگار پیام آورد که کیومرث، بیش ازین مخروش و بخود بازآ . هنگام آنست که سپاه فراهم کنی و گرد از آن دیو بدخواه برآوری و روی زمین را از آن ناپاک پاک کنی.

 کیومرث سربسوی آسمان کرد و خداوند را آفرین خواند و اشک از مژگان پاک کرد. آنگاه بکین سيامك كمر بست.

کین خواهی هوشنگ

 سيامك فرزندی با فرهنگ بنام هوشنگ داشت که یادگار پدر بود و کیومرث او را بسیار گرامی میداشت . چون هنگام کین خواهی رسید کیومرث هوشنگ را پیش خود خواند و او را از آنچه گذشته بود و ستمی که بر سیامک رفته بود آگاه کرد و گفت

 « من اکنون سپاهی گران فراهم میکنم و بکین خواهی فرزندم سیامک کمر میبندم . اما باید که تو پیشرو سپاه باشی ، چه تو جوانی و من سالخورده ام. سالار سپاه تو باش »

آنگاه سپاهی گران فراهم کرد. همه دد و دام از شیر و ببر و پلنگ و گرگ و هم چنین مرغان و پریان درین کین خواهی بسپاه وی پیوستند.

اهریمن نیز با سپاه خود در رسید. دیوزاده بيمناك و هراسنده خاک در آسمان می پراکند و میآمد. دوسپاه بهم در افتادند. دد و دام نیرو کردند و دیوان اهریمنی را بستوه آوردند.

آنگاه هوشنگ دلیر چون شیر چنگ انداخت و جهان را بر فرزند اهریمن تار کرد و تنش را به بند کشید و سر از تنش جدا ساخت و پیکر او را خوار بر زمین انداخت. و چون کین سيامك گرفته شد روزگار کیومرث هم بسر آمد و پس از سی سال پادشاهی در گذشت .

این مطلب را هم ببینید
شاعران معاصر ایرانی

طهمورث دیوبند

شاهنامه آنلاین داستان پادشاهی طهمورث
داستان صوتی نخستین شاهان در شاهنامه: طهمورث دیوبند

 هوشنگ پس از آن سالها بفرمان یزدان پادشاهی کرد و در آبادانی جهان و آسایش مردمان کوشید و روی گیتی را پر از داد و راستی کرد.

 اما هوشنگ نیز سرانجام زمانش فرا رسید و جهان را بدرود گفت و فرزند هوشمندش طهمورث بجای او به تخت شاهی نشست . اهریمن بدسرشت با آنکه چندبار شکست خورده بود دست از بداندیشی و بدکاری بر نمیداشت.

همواره در پی آن بود که این جهان را که آفریده یزدان بود به زشتی و ناپاکی بیالاید و مردمان را در رنج بیفگند و آسایش و شادی آنان را تباه کند و گیاه و جانور را دچار آفت سازد و دروغ و ستم را در جهان پراکنده کند.

طهمورث در اندیشه چاره افتاد و کار اهریمن را با دستور خود « شید اسب » که راهنمائی آگاه دل و نیکخواه و یزدان پرست بود در میان نهاد.

شید اسب گفت کار آن ناپاک را با افسون چاره باید کرد. طهمورث چنین کرد و با افسونی نیرومند سالار دیوان را پست و ناتوان کرد و فرمانبردار ساخت. آنگاه چنانکه بر چارپا مینشینند بر وی سوار شد و به سیر و سفر در جهان پرداخت .

دیوان و یاران اهریمن که در فرمان طهمورث بودند چون زبونی و افتادگی سالار خود را دیدند بر آشفتند و از فرمان طهمورت گردن کشیدند و فراهم آمدند و آشوب بپا کردند .

 طهمورث که از کار دیوان آگاه شد بهم برآمد و گرزگران را بر گردن گرفت و کمر بجنگ دیوان بست. دیوان و جادوان نیز از سوی دیگر آماده نبرد شدند و فریاد بآسمان بر آوردند و دود و دمه بپا کردند.

طهمورث دل آگاه باز از افسون یاری خواست دوسوم از سپاه اهریمن را با فسون بست و يك سوم دیگر را بگرز گران شکست و برزمین افگند.

دیوان چون شکست و خواری خود را دیدند زنهار خواستند که « ما را مکش و جان ما را بر ما ببخش تا ما نیز هنری نو بتو بیاموزیم »

 طهمورث دیوان را زنهار داد و آنان نیز در فرمان او درآمدند و رمز نوشتن را به وی آشکار کردند و نزديك سی گونه خط از پارسی و رومی و تازی و پهلوی و سغدی و چینی به وی آموختند .

طهمورث نیز پس از سالیانی چند در گذشت و پادشاهی جهان را بفرزند فرهمند و خوب چهره اش جمشید باز گذاشت.

2 رای
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
5,00/5
Loading...

مقالات و نقدهای مشابه

مشاهده همه

جدیدترین کتاب‌های صوتی

مشاهده همه
دیدگاه ها

لطفا دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

من ربات نیستم *در حال بارگیری کپچا پلاس ...

  1. Ebrahim
    24 اردیبهشت 1403

    خواندن و شنیدن داستان های شاهنامه برای هر ایرانی ضروریه، لطفا این کار خوب را ادامه بدید

انیمیشن داستان های شاهنامه برای کودکان و نوجوانان

معرفی کتاب ویژه سردبیر

انیمیشن داستان های شاهنامه برای کودکان و نوجوانان

انیمیشن داستان های شاهنامه برای کودکان و نوجوانان| بر همه ایرانیان است که برای پاسداشت فرهنگ پارسی، شاهنامه را به فرزندانشان بیاموزند و در این راه شاید دیدن فیلم های ساخته شده بر اساس داستان های شاهنامه اثری ماندگار بر ذهن کودک و نوجوانان خواهد داشت. از این رو مجموعه انیمیشن داستان های شاهنامه برای کودکان و نوجوانان تهیه شده در مرکز پویانمایی صبا در شبکۀ همدان را در سایت سلام صدا منتشر کرده ایم. در کنار انتشار هر ویدیو، مطالبی در مورد شخصیت های آن تقدیم …