کتاب صوتی دلاور زند که یکی از آثار با ارزش نصرت نظمی (یگانه) می باشد. نسخه چاپی این کتاب در ابتدا به صورت تک جلدی، سپس دو جلدی و سال ها بعد در سه جلد به انتشار رسیده است. کتاب صوتی تاریخی دلاور زند، به شرح داستان های پر ماجرای قرن 14 می پردازد. شخصیت اصلی کتاب دلاور زند یکی از دلیرترین پادشاهان طایفه زندیه، یعنی لطفعلی خان زند است. نصرت نظمی در این کتاب کوشیده است تا حقایق تاریخی و زندگی پر حادثه و سراسر ناکامی دوران سلطنت آخرین حاکم سلسله زندیه را با بیانی جذاب و شیوا به روایت درآورد.

نصرت نظمی در کتاب دلاور زند، با قلم گیرا و قدرتمند خود به شرح بد اقبالی های لطفعلی خان، شجاعت ها و خدمتگزاری های او پرداخته و خواننده را با سرگذشت پر فراز و نشیب و غم انگیز این فرمانروای نیکو صفت همراه ساخته است.

لطفعلی خان زند

بر اساس آنچه در کتاب صوتی دلاور زند خواهیم شنید، لطفعلی خان زند آخرین پادشاه سلسه زندیه و نوه کریم خان زند بوده است که با وجود خیانت های سرداران و درباریان، در دوران سلطنت کوتاه خود، دلاوری های بسیاری نشان داده است. لطفعلی خان زند که در سال های 1181 تا 1209 هجری قمری می زیسته است، مردی دین دار و با خدا و دارای فضایل اخلاقی فراوان بود. گفته می شود که این دلاور زند فردی کریم و بخشنده بود. به گونه ای که هر نیازمندی به او مراجعه می نمود، حاجت روا می شد.

وی به مدت 6 سال، یعنی از سال 1203 تا 1209 قمری بر ایران حکومت کرد و سرانجام در سن 28 سالگی در زندان و به دستور آقا محمد خان کشته شد. بدن وی در تهران، در جوار امام زاده زید به خاک سپرده شده است.

این مطلب را هم ببینید
برترین رمان‌های فلسفی جهان

در مقدمه کتاب دلاور زند، یک رباعی نوشته شده که گفته می شود لطفعلی خان این ابیات را در مورد شکست هایش در برابر آقا محمد خان قاجار سروده است:

دادی به مخنثی، نه مردی نه زنی یا رب ستدی ملک ز دست چو منی

از گردش روزگار معلومم شد پیش تو چه دف‌زنی چه شمشیرزنی

کتاب هیجان انگیز دلاور زند تا کنون توسط ناشران مختلفی بارها به چاپ رسیده است و هم اکنون این امکان برای شما عزیزان فراهم شده است تا کتاب صوتی تاریخی دلاور زند را از کتابخانه سلام صدا دانلود کرد و از آن لذت ببرید.

برای دانلود کتاب صوتی دلاور زند اینجا کلیک کنید